هنر نقاشی و کلیاتی درباره آن

رنگ روغن، از اصلی ترین مواد بکار رفته در نقاشی بشمار میرود که از دیرباز تا کنون مورد استفاده نقاشان بوده است. رنگ روغن بدلیل خاصیت پوشانندگی رنگها و فراهم کردن امکان رنگ گذاری چندباره، تبدیل به یکی از مطالعاتی ترین و نتیجه بخش ترین وسایل تجربه گری برای نقاشان جستجوگر و خلاق جهان گردیده است. چنانچه متداول است میگویند کسی که کار کردن با رنگ روغن را آموخته باشد میتواند سایر تکنیکهای نقاشی مانند آکریلیک و آبرنگ و پاستل و مداد رنگی و ... را هم انجام دهد، ولی برفرض کسی که فقط آبرنگ کار کرده باشد برای اجرای نقاشی رنگ روغن به زحمت می افتد.

نقاشی رنگ روغن

نقاشی رنگ روغن اثر سیاوش مهویس

نقاشی رنگ روغن:

رنگ روغن نقاشی تشکیل شده از پیگمنت (ماده رنگی) و رابط روغنی. بعضی از رنگهای روغنی از قدرت پوشانندگی خوبی برخوردارند و برخی دیگر قشری نازک ایجاد میکنند. خمیر رنگهای روغنی در لوله هایی با اندازه های متفاوت عرضه میشوند و از نظر غلظت باید در حدی باشند که نقاش بتواند براحتی با آنها کار کند. رنگ روغن نقاشی نباید آنقدر شل باشد که شره کند و نیز نباید آنقدر سفت باشد که قلم موی نقاشی نتواند راحت حرکت کند.

رنگ روغن نقاشی

رنگ روغن


رنگ نقاشی که کیفیت خوبی نداشته باشد معمولا با جدا شدن روغن داخل لوله هنگام برداشتن سر لوله تشخیص داده میشود. برای اینکه یک تابلوی نقاشی کیفیت خوب و عمر دراز داشته باشد نقاش باید در جریان کار خود یک سری اصول ابتدایی و اساسی را مراعات کند. نقاشی رنگ روغن را معمولا با دو روش کار میکنند: روش رنگ گذاری تر روی تر و رنگ گذاری چند قشری. روش تر روی تر آن است که تابلوی نقاشی در یک یا دو جلسه و قبل از خشک شدن رنگها به پایان میرسد. نقاشی اجرا شده با این روش دوام زیادتری دارد زیرا رنگها همزمان خشک میشوند و احتمال بوجود آمدن ترک و ریزش رنگ و غیره نیز در آن کم است.
در روش چند قشری، رنگها لایه لایه بروی هم مینشینند و هر لایه و پس از خشک شدن کامل لایه قبلی بروی بوم نقاشی قرار میگیرد. نقاشی های اجرا شده با این روش طی چندین جلسه به پایان میرسند.

نقاشی آبرنگ:

بعنوان شکلی مستقل در نقاشی از قرن هفدهم بطور وسیع رایج شد. آب حلال اصلی آبرنگ است. نقاشی آبرنگی خالص یعنی نقاشی با رنگهای شفاف. سفید در آبرنگ استعمال نمیشود. آبرنگ نیز مانند نقاشی رنگ روغن به دو روش چند قشری و تر روی تر اجرا میشود که در روش تر روی تر رنگها شفافیت بیشتری را حفظ میکنند.


نقاشی آبرنگ

نقاشی آبرنگ اثر زبوکویچ

گواش:

مانند آبرنک از رنگهایی است که رابط اصلی آن آب است. گواش بدو شکل هنری و پوستری تهیه میشود. نوع اول بطور عمده برای نقاشی سه پایه ای (کارگاهی) و نوع دوم برای مصارف عمومی چون پلاکارت، پوستر، آفیش، خط نویسی و غیره عرضه میشود. از خصوصیات گواش، مات بودن رنگها و مخملی بودن سطح آنهاست. رنگهای گواش بر خلاف آبرنگ از پوشانندگی خوبی برخوردار میباشند.

 تمپرا:   از رنگهایی است که ماده رابط آن از انواع امولوسیون است. تمپرا یکی از قدیمی ترین وسایل نقاشی است که در قرون وسطی کاربرد وسیعی داشت. مزیت تمپرا این است که پس از خشک شدن، دوباره در آب حل نمیشود و توسط آن شسته نمیشود. تمپرا معمولا به نام موادی که امولوسیون آن را تشکیل میدهند نامگذاری میشود. مانند تمپرای تخم مرغی، تمپرای کازئینی - روغنی، تمپرای صمغ عربی. تمپرا در مقایسه با رنگ روغن کمتر دچار تیرگی به مرور زمان میشود و زرد شدن آن نیز نسبت به رنگ روغن کمتر است. نقاشان گاهی به تمپرای تخم مرغی روغن هم میزنند و در نقاشی های رنگ روغن و بویژه در آستر زدنها از این رنگ استفاده میکنند.

● مطالب این بخش از کتاب مفید و ارزشمند "تکنولوژی طراحی و نقاشی" نوشته پرویز حبیب پور اقتباس شده است.

مؤکداً از مراجعه حضوری از ساعت ۱۶ به بعد خودداری نمایید          آموزشگاه هنرهای تجسمی ایکاروس سه شنبه ها تعطیل است