نقاشی رنگ با روغن

نویسنده: ایکاروس، تاریخ بروز رسانی: شنبه ۲۵ اسفند ۱۳۹۷

برای آموزش نقاشی با رنگ روغن شیوه های مختلف و متفاوتی وجود دارد. بعضی از این شیوه ها کارایی نداشته و برخی دیگر میتواند گره گشای کار هنرجو باشد. ما در اینجا شیوه اصولی و گام به گامی که در آموزشگاه تدریس میشود و به اعتقاد ما شیوه آکادمیک و اصولی شروع کار با رنگ روغن میباشد را شرح میدهیم.

برای شروع کار با رنگ روغن ابتدا از کار روی بوم کوچک شروع کنید. برای انجام تمرینهای اولیه، تنها از دو رنگ سیاه و سفید استفاده نمایید.

قبل از شروع به هرکاری نکات زیر اما مهمی در نقاشی رنگ روغن وجود دارد که توصیه میکنیم حتما با این نکات آشنا شوید.

در انجام این تمرینها سعی کنید از روشی که قبلا تحت عنوان نقاشی رنگ روغن خیس رو خیس شرح داده ایم و آلاپریما نیز نامیده میشود، استفاده کنید و کار را در یک مرحله تمام کنید.


آموزش اصولی نقاشی با رنگ روغن

اصول آموزش نقاشی رنگ روغن


پس از انجام چند تمرین با سیاه و سفید، مرحله بعدی اضافه کردن یک رنگ به پالت رنگیتان میباشد. میتوانید یک رنگ سرد مانند آبی را به رنگهایتان اضافه کنید و چند تمرین با رنگهای سیاه و سفید و آبی انجام دهید.


نقاشی تک رنگ

نقاشی تک رنگ


پس از آن نوبت مرحله بعدی است که همین تمرین را با یک رنگ گرم انجام دهید. رنگهای گرم مانند قرمز و یا قهوه ای پوشانندگی کمتری نسبت به رنگهای سرد داشته و انجام این تمرین با این رنگها کمی مشکلتر از تمرین قبلی میباشد.
مرحله بعدی انجام یک کار با مدل ساده و با استفاده از تمام رنگها است. از این مرحله به بعد رنگ سیاه از پالت حذف میگردد و برای تیره کردن رنگها از ترکیب رنگهای تیره با یکدیگر استفاده میکنیم.

در این تمرینها از روش چند قشری که قبلا توضیح دادیم استفاده کنید.


نقاشی تمام رنگ

نقاشی تمام رنگ


پالت رنگی را قبلا شرح داده ایم. از ترکیب رنگهای کریمسون لیک و سبز ویریدین، رنگی تیره بدست می آید که بجای سیاه و برای تیره کردن رنگهایتان استفاده میشود. در صورت نیاز آبی اولترامارین و یا قهوه ای برنت آمبر هم میتوان به این ترکیب اضافه نمود. در این مرحله میتوانید از بوم کمی بزرگتر از بوم مرحله قبلی استفاده کنید. روش شروع کار و زیر رنگ مناسب که قبلا در بخش آموزش کپی برداری شرح داده شد، در این مرحله اهمیت زیادی دارد. بهتر است در این مرحله برای تمرین، با کپی برداری شروع نمایید و پس از کسب تجربه و مهارت لازم، مستقیما از طبیعت و مدل زنده شروع بکار نمایید. به تدریج میتوانید ابعاد بومهایتان را افزایش دهید.


نقاشان برای صدها سال بدون رنگ روغن و با انواع دیگر رنگ دست به نقاشی می زدند. اما پس از اختراع رنگ روغن، این مدیوم به سرعت در تمام دنیا دارای محبوبیت شد. نقاشی با تکنیک رنگ روغن یکی از پرطرفدارترین و در عین حال مهم ترین انواع نقاشی می باشد. این تکنیک یکی از مشکل ترین تکنیک ها نیز می باشد. هر هنرجوی نقاشی که برای اولین بار اقدام به آغاز به کار با این نوع از رنگ می کند، دچار چالشهایی خواهد شد. اما دقت به نکات ریز و انجام مناسب آنها می تواند نقش بسیار مهمی در ساده تر شدن و نتیجه گیری سریع تر داشته باشد. به همین منظور در اینجا مقاله ای برای هر چه آسان تر شدن این روند آماده شده که توجه به نکات آن می تواند کمک شایانی برای یک آغاز خوب باشد.

همانطور که در ابتدای بحث اشاره شد، همیشه در کارهای ابتدایی سعی کنید که از پروژه های کوچک آغاز کنید و یک ساپورت با اندازه ای کوچک را انتخاب نمایید. نقاشی با ابعاد کوچک این شانس را به شما می دهد که تکنیک های مختلف را در زمانهای کوتاه تجربه نمایید. شما برای شروع کار می توانید با خرید بومهای 25*20 شروع به تجربه و کار رنگ روغن نمایید. یا حتی می توانید از مقوا و جسو برای این کار استفاده نمایید. دقت داشته باشید که برای کار نقاشی رنگ روغن از فضایی استفاده نمایید که از تهویه مناسب و جای کافی برای قرار دادن وسایل مورد نیازتان برخوردار باشد. توجه داشته باشید که اگر وسایل نقاشی شما پیوسته در دسترس بوده و بعلاوه بوم نقاشی در تمام مدت در نزدیکی شما قرار داشته باشد، خود این امر باعث خواهد شد که ذهن شما دائما درگیر کار نقاشی باشد. پس حتی اگر خیال کار کردن نیز ندارید سعی کنید وسایل و ابزار خود را در جلوی چشم نگه دارید! بعلاوه این امر باعث می گردد که تعداد دفعات کار شما افزایش پیدا کرده و در مدت کوتاهی تکنیک شما تا حد زیادی ارتقاء پیدا کند.


وسایل رنگ

اما نکته مهم بعدی که شاید تا حدی نیز تعجب آور باشد این است که لطفا رنگهایی در لِوِل Student نخرید! در بسیاری از کلاسهای آموزش رنگ روغن هنر جویان را به سمت تهیه رنگهایی با قیمت پایین تر و کیفیت متوسط تر سوق میدهند. در حالیکه اتفاقا هنر جوی تازه کار میبایست با رنگهای کیفیت بالا تجربه کاری اش را شروع نماید تا نکته های آموزشی را بهتر دریابد. در حد امکان و با توجه به ظرفیت مالی تان سعی کنید از همان ابتدا از رنگ روغن نقاشی حرفه ای استفاده کنید. رنگهایی با درجه پیگمنت بالا و کیفیت خوب تاثیر بسیار زیادی در نتیجه اثر شما و همینطور پیشرفت شما خواهند داشت. استفاده از رنگهای کم کیفیت نه تنها باعث افت کار شما و روند طولانی در نتیجه گیری خواهد شد، بلکه این موضوع را در ذهن شما فعال خواهد کرد که آیا من استعداد این کار را ندارم؟ چرا نتیجه آثار من زشت و بد کیفیت است؟ شاید می بایست این کار را رها کنم!!

همین امر در مورد قلم مو نیز صادق می باشد. حتما از قلم موهای کیفیت بالا استفاده نمایید. زیرا به مانند رنگ با کیفیت، قلم مو نیز از اهمیت بسیاری برخوردار است. چه بسا اهمیت قلم مو با کیفیت از رنگ نیز بیشتر است. در ابتدا با توجه به اندازه اثر از سه سایز مختلف قلم مو استفاده کنید. توجه داشته باشید که معمولا از قلم مو ها می توان هم برای رنگ اکریلیک و هم رنگ روغن استفاده کرد. فقط در مورد قلم موهایی با موی طبیعی توجه داشته باشید که این نوع از قلم موها برای رنگ روغن مناسب است و معمولا از آنها در رنگ اکریلیک استفاده نمی شود.


انواع مختلف قلم مو

انواع مختلف قلم مو


حتی المقدور از پرایمر در کار خود استفاده نمایید. پرایمر در نقاشی به مواد اولیه می گویند که پیش از شروع کار، سطح ساپورت (بوم، چوب یا مقوا) به آن آغشته میشود. استفاده از پرایمر باعث محافظت و دوام بیشتر ساپورت خواهد بود. بعلاوه از نشت مواد اسیدی که در برخی از رنگها وجود دارد جلوگیری خواهد کرد. یک نکته بسیار مهم در مورد پرایمر این است که استفاده مناسب از آن خصوصا در کارهای رئالیستی منجر به تسهیل و سرعت در کار خواهد شد. علاوه بر آن، نتیجه کار، یک اثر رنگ روغن زیباتر و ظریف تر خواهد بود. در بازار ساپورتهای پرایمر خورده موجود می باشد. اما اگر قصد خلق یک اثر رئالیستی را دارید توصیه می شود که پس از تهیه ساپورت، خود شخصا یک یا دو دست دیگر پرایمر به آن اضافه نمایید. توجه داشته باشد ساخت پرایمر مناسب و اجرای درست آن نیز نیاز به آموزش توسط افراد متخصص دارد.


ساپورتهای پرایمر خورده

بسیار مهم می باشد که به درک درستی از ترکیب رنگها برسید، این امر در کنار آموزش مناسب، با تجربه و کمی سعی و خطا به دست می آید. پس از مدتی هر هنرمند متد خاص خود را برای ترکیب رنگها خواهد داشت. معمولا برای شروع کار از رنگهای شفاف و با درخشندگی بالا استفاده نمی شود و در ادامه و لایه های بالاتر از رنگهای شفاف تر استفاده می شود.

نکته مهم بعدی در آموزش رنگ روغن اینکه لازم نیست شما در اولین پروژه از تمام رنگها استفاده نمایید. برای کارهای اول توصیه می شود که با یک کار مونوکروم (تک رنگ) شروع کنید. همانطور که در ابتدای مقاله اشاره کردیم، در ابتدا با یک کار سیاه و سفید آغاز کرده و در ادامه یک رنگ دیگر را نیز به این دورنگ اضافه نموده و از ترکیب دو رنگ سیاه و سفید با رنگ سوم طیفهای گوناگون را بدست بیاورید.


یک نقاشی سیاه و سفید (رنگ روغن روی چوب) اثر تد کارپنتر

یک نقاشی سیاه و سفید (رنگ روغن روی چوب) اثر تد کارپنتر


در لایه ابتدایی کار بهتر است که از یک قشر رقیق رنگی ترکیب شده با تروبانتین استفاده کنید. این امر به زودتر خشک شدن طرح ابتدایی کمک می کند. سعی کنید برای این قسمت از کار، از یک رنگ نسبتا تیره و گرم استفاده کنید. اقدام مفید برای آغاز رنگ روغن شروع نقاشی با یک اسکیس کلی با قلم مو می باشد. قهوه ای سینا می تواند گزینه خوبی برای این کار باشد. در ترتیب قرار دادن رنگها می بایست به نکات مهمی توجه نمایید. قرار دادن رنگ لایه ضخیم بر روی لایه نازک، گذاشتن لایه چرب تر بر روی لایه خشک تر، و قرار دادن لایه های رنگی با ماهیت خشک شوندگی دیرتر بر روی لایه های رنگی با ماهیت خشک شوندگی سریع تر (ما در این باره در مطلب چند قشری که لینک آن در ابتدای این بحث آمده است، صحبت کرده ایم) . توجه داشته باشید که در ابتدای کار از روغن کم استفاده نمایید و هرچه به لایه های بالایی میرسید می توانید در صورت لزوم از رنگهایی با روغن بیشتر استفاده نمایید. این موضوع چند نکته مثبت خواهد داشت. نکته اول این است که در این حالت شما میتوانید لایه های بیشتر رنگ را روی هم قرار داده و نقاشی خود را سریع تر جلو ببرید. و نکته مهم دیگر این است که خشک شدن سریع تر لایه های زیرین از ترک خوردن رنگها جلوگیری خواهد کرد و باعث دوام هرچه بیشتر نقاشی شما خواهد شد.

و نکته پایانی تمیز کردن مناسب قلم موها می باشد. توصیه می شود که قلم موها را در پایان کار با آب گرم و صابون خوب بشویید و در ادامه آنها را در میان یک حوله یا یک پارچه قرار دهید. این امر از پخش شدن موهای قلم مو جلوگیری می نماید. در طول انجام کار نیز بهتر قلم موها را با روغن تمیز نمایید. روغنی که برای تمیز کردن رنگها استفاده میشود در صورت کثیف شدن نمیبایست برای ترکیب با رنگ و لایه گذاری بروی بوم مورد استفاده مجدد قرار گیرد. این امر به تمیز تر شدن نتیجه نهایی کار خواهد انجامید و از چرک شدن رنگها نیز جلوگیری خواهد کرد.


قلم مو ها را خوب بشویید

ترجمه، گرد آوری و تهیه مطالب: جواد اکبر زاده

مطلب بعدی


دیدار - دریچه ای به کلاسهای اخیر

نگاه مختصری به آنچه که اخیرا در کلاسهای حضوری گذشته است.
فیلمهای کوتاه از کارهای در حال انجامی که در آموزشگاه نقاشی ایکاروس و توسط هنرجویان سیاوش مهویس صورت گرفته است.

آثاری از هنرمند آموزشگاه سحر تربر

اثری از هنرمند آموزشگاه لیدا سماک

اثری از هنرمند آموزشگاه مریم انصاری

اثری از هنرمند آموزشگاه مریم جعفری

 

کلاسهای ایکاروس

دیـــدگـــاه

  جمال میریان

زمان: دوشنبه، ۱۹ خرداد ۱۳۹۹ | ۲۱:۰۴:۲۵

با سلام وخسته نباشید وتلاش شما درراه زنده نگه داشتن هنر نقاشی

↩ پاسخ به پیام

  ناهید رضایی

زمان: سه شنبه، ۱۶ دی ۱۳۹۹ | ۲۱:۰۷:۵۹

شب بخیر میتوان آموزش رنگ و روغن رو در این زمان غیر حضوری یاد گرفت تشکر

↩ پاسخ به پیام

  مدیر

زمان: سه شنبه، ۱۶ دی ۱۳۹۹ | ۲۲:۱۸:۳۳

در نظر داشته باشید که غیر حضوری هرگز نمیتواند جایگزین آموزش حضوری شود. خصوصا در رشته های عملی مانند نقاشی و طراحی. اما زمانی که شما چاره ای جز این نداشته باشید، آنگاه از روی جبر، انتخاب ناگزیرتان همین خواهد بود.

↩ پاسخ به پیام

  ثریا دهقانی

زمان: شنبه، ۲۷ دی ۱۳۹۹ | ۱۲:۴۰:۵۳

بله صد درصد هنرجو وقتی در کلاس حضور داره میتونه خیلی راحت اگر مشکلی داره بگه و استاد سریعا حل کنه ولی متاسفانه در کلاس های انلاین این اتفاق دشوار تر میشه

↩ پاسخ به پیام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بخش‌های مورد نیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ارسال نظراتروز شمار هنری
امروز ۲۰۲۲/۰۱/۲۴ میلادی برابر با دوشنبه، ۴ بهمن ۱۴۰۰هجری شمسی که مصادف میباشد با سالروز تولد رابرت مادرول، نقاش آمریکایی

رابرت مادرول، نقاش آمریکایی

ادامه مطلب

اکیداً از مراجعه حضوری از ساعت ۱۶ به بعد خودداری نمایید    ایکاروس سه شنبه ها تعطیل است، همچنین چهارشنبه ها صبح    آموزشگاه هنرهای تجسمی ایکاروس بجز شعبه اصلی در تهران، هیج شعبه دیگری در شهرستانها ندارد