نقاشی رنگ روغن

نویسنده: ایکاروس، بروزرسانی: سه شنبه، ۱۲ بهمن ۱۴۰۰

آموزش نقاشی رنگ روغن یکی از مهمترین سویه های یادگیری هنر نقاشی میباشد. نقاشان برای صدها سال بدون رنگ روغن و با انواع دیگر رنگها دست به نقاشی می زدند. اما پس از ظهور این رنگ، این تکنیک در تمام دنیا محبوبیت عام و گسترده ای یافت. و برای استادان این فن به یکی از سخت ترین و پر طرفدارترین سویه های آموزشی، خصوصا در ژانرهای نقاشی منظره و چهره تبدیل شد.


آموزش نقاشی رنگ روغن

آموزش نقاشی با رنگ روغن


هر هنرجوی نقاشی که برای اولین بار اقدام به آغاز به کار نقاشی با تکنیک رنگ روغن می کند، با چالشهایی روبروست. اما دقت به نکات ریز و فنی لازم، و انجام رویه های مناسب و اصولی آن می تواند نقش بسیار مهمی در تسریع روند یادگیری و کاهش این چالشها در پی داشته باشد. به همین منظور در اینجا مقاله ای را برای شما فراهم نموده ایم که با توجه به نکات آموزشی آن میتوانید روند آموزشی خود را سریعتر نموده و از یک آغاز خوب برخوردار باشید.


آموزش نقاشی رنگ روغن مبتدی


برای آموزش نقاشی با رنگ روغن به مبتدی و تازه کار، حتما میبایست با شیوه های اصولی و پایه ای و گام به گام، کار را آغاز نمود. ما در اینجا شیوه اصولی و گام به گامی که در آموزشگاه تدریس میشود و به اعتقاد ما شیوه آکادمیک و پایه ای شروع کار با رنگ روغن میباشد را شرح میدهیم.
قبل از شروع به هرکاری نکات ریز، اما مهمی در نقاشی رنگ روغن وجود دارد که توصیه میکنیم حتما با این نکات آشنا شوید.


اصول آموزش نقاشی رنگ روغن

اصول آموزش نقاشی رنگ روغن


برای شروع نقاشی از بوم کوچک استفاده کنید

همیشه در کارهای ابتدایی سعی کنید که از پروژه های کوچک آغاز نموده و یک ساپورت با اندازه ای کوچک را انتخاب نمایید. نقاشی با ابعاد کوچک این شانس را به شما می دهد که تکنیک های مختلف را در زمانهای کوتاه تجربه نمایید. شما برای شروع کار می توانید با خرید بومهای 25*20 شروع به تجربه و کار رنگ روغن نمایید. یا حتی می توانید از مقوای مخصوص رنگ روغن استفاده نمایید. دقت داشته باشید که برای کار نقاشی رنگ روغن از فضایی استفاده نمایید که از تهویه مناسب و جای کافی برای قرار دادن وسایل مورد نیازتان برخوردار باشد. توجه داشته باشید که اگر وسایل نقاشی شما پیوسته در دسترس بوده و بعلاوه بوم نقاشی در تمام مدت در نزدیکی شما قرار داشته باشد، خود این امر باعث خواهد شد که ذهن شما دائما درگیر کار نقاشی باشد. پس در آموزش نقاشی رنگ روغن حتی اگر خیال کار کردن نیز ندارید سعی کنید وسایل و ابزار خود را در جلوی چشم نگه دارید! بعلاوه این امر باعث می گردد که تعداد دفعات کار شما افزایش پیدا کرده و در مدت کوتاهی تکنیک شما تا حد زیادی ارتقاء پیدا کند.


وسایل رنگ

آموزش رنگ روغن با نقاشی تک رنگ (مونو کروم)

نکته مهم بعدی که در کلاس های نقاشی رنگ روغن به هنرجویان گفته میشود این است که لازم نیست شما در اولین پروژه از تمام رنگها استفاده نمایید. برای کارهای اول توصیه می شود که از دو رنگ سیاه و سفید استفاده کنید تا با روش رنگ گذاری و کار کردن با قلم موها آشنا شوید. تجربه قبلی شما از طراحی و درک حساسیتها و ظرافتهای تکنیکی تنالیته ها، در اینجا خیلی میتواند به شما کمک نماید.


یک نقاشی سیاه و سفید انجام شده در ایکاروس

یک نقاشی سیاه و سفید انجام شده در ایکاروس


نقاشی رنگ روغن به دو روش چند مرحله ای (لایه به لایه) و همچنین روش یک مرحله ای (آلاپریما) ارائه داده میشود. در انجام این تمرینهای اولیه سعی کنید از روشی که ما قبلا تحت عنوان نقاشی رنگ روغن یک مرحله ای شرح داده ایم که آلاپریما نیز نامیده میشود، استفاده کنید و کار را در یک مرحله تمام کنید.


پس از پشت سر گذاشتن این مرحله و انجام چند تمرین با سیاه و سفید، همان مدلها را با اضافه کردن تنها یک رنگ به پالت رنگیتان انجام دهید. میتوانید یک رنگ سرد مانند آبی را به رنگهایتان اضافه کنید و چند تمرین با رنگهای سیاه و سفید و آبی انجام دهید. به این ترتیب شما تمرینهای آموزش نقاشی مونو کروم را با رنگ روغن آغاز کرده اید.


آموزش نقاشی رنگ روغن مونو کروم و با رنگ سرد

آموزش نقاشی رنگ روغن مونو کروم و با رنگ سرد


پس از آن نوبت مرحله بعدی است که همین تمرین را با یک رنگ گرم انجام دهید. البته رنگهای گرم مانند قرمز و یا قهوه ای پوشانندگی کمتری نسبت به رنگهای سرد داشته و انجام این تمرین با این رنگها کمی مشکلتر از تمرین قبلی میباشد.


آموزش نقاشی رنگ روغن و نقاشی چند مرحله ای


پس از انجام موفقیت آمیز مرحله اول، بهتر است برای ادامه کار از روش چند مرحله ای استفاده نموده و به ترتیبی که در اینجا توضیح میدهیم و با تمام رنگها آغاز بکار مینماییم.


نقاشی تمام رنگ

تمرین نقاشی تمام رنگ


در تکنیک چند مرحله ای میتوانید از بوم کمی بزرگتر از بوم مرحله قبلی استفاده کنید.

آموزش تکنیک و روش رنگ گذاری

در آموزش نقاشی رنگ روغن بهتر است برای لایه ابتدایی کار از یک قشر نسبتا رقیق رنگی (و نه خیلی رقیق) ترکیب شده با روغن و تروبانتین استفاده کنید. این امر به زودتر خشک شدن طرح ابتدایی کمک می کند. سعی کنید برای این قسمت از کار، از رنگهای گرم تر و قدری تیره تر استفاده کنید. اقدام مفید برای آغاز رنگ روغن شروع نقاشی با یک اسکیس کلی با قلم مو می باشد. در ترتیب قرار دادن رنگها می بایست به نکات مهمی توجه نمایید. قرار دادن رنگ لایه ضخیم بر روی لایه نازک، گذاشتن لایه چرب تر بر روی لایه خشک تر، و قرار دادن لایه های رنگی با ماهیت خشک شوندگی دیرتر بر روی لایه های رنگی با ماهیت خشک شوندگی سریع تر (ما در این باره در مطلب چند قشری یا همان چند مرحله ای که لینک آن در کمی بالاتر آمده است، صحبت کرده ایم) . توجه داشته باشید که در ابتدای کار از روغن کم استفاده نمایید و هرچه به لایه های بالایی میرسید می توانید در صورت لزوم از رنگهایی با روغن بیشتر استفاده نمایید. این موضوع چند نکته مثبت خواهد داشت. نکته اول این است که در این حالت شما میتوانید لایه های بیشتر رنگ را روی هم قرار داده و نقاشی خود را سریع تر جلو ببرید. و نکته مهم دیگر این است که خشک شدن سریع تر لایه های زیرین از ترک خوردن رنگها جلوگیری خواهد کرد و باعث دوام هرچه بیشتر نقاشی شما خواهد شد.

پالت رنگی در آموزش رنگ روغن به چه میگویند؟

شما برای شروع کار رنگی نیاز به چیدمانی از رنگهای انتخابی و یا بعارتی نیاز به پالت رنگی خواهید داشت. پالت رنگی را قبلا شرح داده ایم. روش شروع کار و زیر رنگ مناسب که قبلا در بخش آموزش کپی برداری شرح داده شد، در این مرحله اهمیت زیادی دارد. بهتر است در این مرحله برای تمرین، با کپی برداری شروع نمایید و پس از کسب تجربه و مهارت لازم، مستقیما از طبیعت و مدل زنده شروع بکار نمایید. به تدریج میتوانید ابعاد بومهایتان را افزایش دهید.


کیفیت رنگ روغن مورد استفاده

در آموزش نقاشی رنگ روغن کیفیت رنگ مورد استفاده، مبتدی و حرفه ای نمیشناسد. فرقی نمیکند که شما مبتدی هستید یا حرفه ای. لطفا رنگهایی در لِوِل Student نخرید! در بسیاری از کلاسهای آموزش رنگ روغن هنر جویان را به سمت تهیه رنگهایی با قیمت پایین تر و کیفیت متوسط تر سوق میدهند. در حالیکه اتفاقا هنر جوی تازه کار میبایست با رنگهای کیفیت بالا تجربه کاری اش را شروع نماید تا نکته های آموزشی را بهتر دریابد. در حد امکان و با توجه به ظرفیت مالی تان سعی کنید از همان ابتدا از رنگ روغن نقاشی حرفه ای استفاده کنید. رنگهایی با درجه پیگمنت بالا و کیفیت خوب تاثیر بسیار زیادی در نتیجه اثر شما و همینطور پیشرفت شما خواهند داشت. استفاده از رنگهای کم کیفیت نه تنها باعث افت کار شما و روند طولانی در نتیجه گیری و پیشروی شما خواهد شد، بلکه این موضوع را در ذهن شما فعال خواهد کرد که آیا من استعداد این کار را ندارم؟ چرا نتیجه آثار من زشت و بد کیفیت است؟ شاید می بایست این کار را رها کنم!!


کیفیت قلم مو را مد نظر داشته باشید.

اکر آموزش نقاشی رنگ روغن میبینید باید بدانید که همین امر در مورد قلم مو نیز صادق می باشد. حتما از قلم موهای کیفیت بالا استفاده نمایید. زیرا به مانند رنگ با کیفیت، قلم مو نیز از اهمیت بسیاری برخوردار است. چه بسا اهمیت قلم مو با کیفیت از رنگ نیز بیشتر است. در ابتدا با توجه به اندازه اثر از سه سایز مختلف قلم مو استفاده کنید. توجه داشته باشید که معمولا از قلم مو ها می توان هم برای رنگ اکریلیک و هم رنگ روغن استفاده کرد. فقط در مورد قلم موهایی با موی طبیعی توجه داشته باشید که این نوع از قلم موها برای رنگ روغن مناسب است و معمولا از آنها در رنگ اکریلیک استفاده نمی شود.


انواع مختلف قلم مو

انواع مختلف قلم مو


از پرایمر ها برای بهبود کیفیت رنگ گذاری استفاده کنید.

حتی المقدور از پرایمر در کار خود استفاده نمایید. پرایمر در نقاشی به مواد اولیه می گویند که پیش از شروع کار، سطح ساپورت (بوم، چوب یا مقوا) به آن آغشته میشود. استفاده از پرایمر باعث محافظت و دوام بیشتر ساپورت خواهد بود. بعلاوه از نشت مواد اسیدی که در برخی از رنگها وجود دارد جلوگیری خواهد کرد. یک نکته بسیار مهم در مورد پرایمر این است که استفاده مناسب از آن خصوصا در کارهای رئالیستی منجر به تسهیل و سرعت در کار خواهد شد. علاوه بر آن، نتیجه کار، یک اثر رنگ روغن زیباتر و ظریف تر خواهد بود. در بازار ساپورتهای پرایمر خورده موجود می باشد. اما اگر قصد خلق یک اثر رئالیستی را دارید توصیه می شود که پس از تهیه ساپورت، خود شخصا یک یا دو دست دیگر پرایمر به آن اضافه نمایید. توجه داشته باشد ساخت پرایمر مناسب و اجرای درست آن نیز نیاز به آموزش توسط افراد متخصص دارد.


بومهای نقاشی آماده شده با پرایمر

بومهای نقاشی آماده شده با پرایمر


بسیار مهم می باشد که به درک درستی از ترکیب رنگها برسید، این امر در کنار آموزش مناسب، با تجربه و کمی سعی و خطا به دست می آید. پس از مدتی هر هنرمند متد خاص خود را برای ترکیب رنگها خواهد داشت. معمولا برای شروع کار از رنگهای شفاف و با درخشندگی بالا استفاده نمی شود و در ادامه و لایه های بالاتر از رنگهای شفاف تر استفاده می شود.

در نقاشی رنگ روغن از چه رنگی برای تیرگی ها استفاده کنیم؟

در مرحله تمام رنگ از آموزش نقاشی رنگ روغن، رنگ سیاه از پالت حذف میگردد و برای تیره کردن رنگها از ترکیب رنگهای تیره با یکدیگر استفاده میکنیم.
از ترکیب رنگهای کریمسون لیک (قرمز سیر) و سبز ویریدین (سبز سیر)، رنگی تیره بدست می آید که بجای رنگ سیاه و برای تیره کردن رنگهایتان استفاده میشود. در صورت نیاز آبی اولترامارین و یا قهوه ای برنت آمبر هم میتوان به این ترکیب اضافه نمود. همچنین قهوه ای کَسِل اِرث (cassel earth) اگر در بازار موجود باشد، رنگ مناسبی برای این منظور محسوب میگردد. توجه داشته باشید که رنگ مشکی در صورت ترکیب شدن با بقیه رنگها، حالت چرک و کثیف و مات به آنها میدهد و به همین منظور بهتر است از رنگهای توصیه شده در این مقاله استفاده کنید.


به شستشوی قلم موی نقاشی اهمیت بدهید

و نکته پایانی تمیز کردن مناسب قلم موها می باشد. توصیه می شود که قلم موها را در پایان کار با آب گرم و صابون خوب بشویید و در ادامه آنها را در میان یک حوله یا یک پارچه قرار دهید. این امر از پخش شدن موهای قلم مو جلوگیری می نماید. در طول انجام کار نیز بهتر قلم موها را با روغن تمیز نمایید. روغنی که برای تمیز کردن رنگها استفاده میشود در صورت کثیف شدن نمیبایست برای ترکیب با رنگ و لایه گذاری بروی بوم مورد استفاده مجدد قرار گیرد. این امر به تمیز تر شدن نتیجه نهایی کار خواهد انجامید و از چرک شدن رنگها نیز جلوگیری خواهد کرد.


شستشوی قلم مو ها در پیاین کار

شستشوی قلم مو ها در پایان کار


ترجمه، گرد آوری و تهیه مطالب: جواد اکبر زاده

مطلب بعدی


دیدار - دریچه ای به کلاسهای اخیر

نگاه مختصری به آنچه که اخیرا در کلاسهای حضوری گذشته است.
فیلمهای کوتاه از کارهای در حال انجامی که در آموزشگاه نقاشی ایکاروس و توسط هنرجویان سیاوش مهویس صورت گرفته است.

نقاشی های ما با شما سخن میگویند

آثاری از هنرمند آموزشگاه سحر تربر

اثری از هنرمند آموزشگاه لیدا سماک

اثری از هنرمند آموزشگاه مریم انصاری

 

کلاسهای ایکاروس

دیـــدگـــاه

  جمال میریان

زمان: دوشنبه، ۱۹ خرداد ۱۳۹۹ | ۲۱:۰۴:۲۵

با سلام وخسته نباشید وتلاش شما درراه زنده نگه داشتن هنر نقاشی

↩ پاسخ به پیام

  ناهید رضایی

زمان: سه شنبه، ۱۶ دی ۱۳۹۹ | ۲۱:۰۷:۵۹

شب بخیر میتوان آموزش رنگ و روغن رو در این زمان غیر حضوری یاد گرفت تشکر

↩ پاسخ به پیام

  مدیر

زمان: سه شنبه، ۱۶ دی ۱۳۹۹ | ۲۲:۱۸:۳۳

در نظر داشته باشید که غیر حضوری هرگز نمیتواند جایگزین آموزش حضوری شود. خصوصا در رشته های عملی مانند نقاشی و طراحی. اما زمانی که شما چاره ای جز این نداشته باشید، آنگاه از روی جبر، انتخاب ناگزیرتان همین خواهد بود.

↩ پاسخ به پیام

  ثریا دهقانی

زمان: شنبه، ۲۷ دی ۱۳۹۹ | ۱۲:۴۰:۵۳

بله صد درصد هنرجو وقتی در کلاس حضور داره میتونه خیلی راحت اگر مشکلی داره بگه و استاد سریعا حل کنه ولی متاسفانه در کلاس های آنلاین این اتفاق دشوار تر میشه

↩ پاسخ به پیام

  علیرضا

زمان: سه شنبه، ۴ مرداد ۱۴۰۱ | ۱۰:۴۳:۵۱

سلام استادعزیزترکیب چسب چوب باسینگاورنگ آکرلیک ایاجسوی خوبی است برای پارس بوم؟اگرنه ازچه جسویی استفاده کنیم باتشکرازشما

↩ پاسخ به پیام

  مدیر

زمان: سه شنبه، ۴ مرداد ۱۴۰۱ | ۱۱:۳۵:۴۳

لطفا مقاله مربوط به جسو را مطالعه بفرمایید. ضمنا ترکیب پیشنهادی شما را توصیه نمیکنم.

↩ پاسخ به پیام

  نازنین

زمان: سه شنبه، ۶ دی ۱۴۰۱ | ۰۹:۳۳:۱۱

ادرس و شماره تلفن لطف کنید
هزینه وشرایط رو بفرمایید برای رنگ روغن .قبلا کار کردم .الان فقط در حیطه منظره .ممنونم

↩ پاسخ به پیام

  مدیر

زمان: سه شنبه، ۶ دی ۱۴۰۱ | ۱۶:۴۵:۵۱

هم آدرس و هم شماره تماس در فوتر این پیج هست. ساعات تماس هم ترجیحا بین 10 تا 16 لطفا. ضمنا شرایط کلاسها را از اینجا هم میتوانید ملاحظه بفرمایید.

↩ پاسخ به پیام

  علیرضا

زمان: یکشنبه، ۹ اردیبهشت ۱۴۰۳ | ۱۰:۵۹:۱۶

سپاس ازاین همه اطلاعات مهم و ارزشمند

↩ پاسخ به پیام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بخش‌های مورد نیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ارسال نظرات🎭 روز شمار هنری
امروز ۲۰۲۴/۰۵/۳۰ میلادی برابر با پنجشنبه، ۱۰ خرداد ۱۴۰۳هجری شمسی که مصادف میباشد با سالروز تولد ونسا هلدر نقاش آمریکایی

ونسا هلدر نقاش آمریکایی

 ادامه مطلب 

©اکیداً از مراجعه حضوری از ساعت ۱۶ به بعد خودداری نمایید             کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت محفوظ و متعلق به آموزشگاه نقاشی ایکاروس میباشد - 2024-2009