معرفی مارکهای رنگ اکریلیک

نویسنده: ایکاروس، تاریخ انتشار: جمعه، ۲۸ شهریور ۱۳۹۹

در اینجا به خصوصیات مهم و قابل توجه برای انتخاب یک رنگ اکریلیک خوب و مناسب و حرفه ای خواهیم پرداخت. توجه داشته باشید که مانند رنگ روغن، رنگ اکریلیک نیز شامل لولهای (Levels) آموزشی و حرفه ای می باشد. نسخه حرفه ای رنگهای اکریلیک از خصوصیاتی مانند کیفیت بالای رنگ دانه و همینطور تنوع بیشتر رنگی برخوردار می باشند. همینطور از قیمت بالایی برخوردار هستند و از طرف دیگر نسبت به رنگ روغن مصرف بیشتری دارند، به این معنی که تیوب آنها زودتر به پایان می رسد. بنابراین اگر تازه کار هستید و هنوز مطمئن نیستید که می خواهید رنگ اکریلیک را به عنوان متریال اصلی خود انتخاب نمایید توصیه می شود که در ابتدا با لول آموزشی آن کار را آغاز نمایید.

رنگ اکریلیک به دلیل خصوصیات ویژه ای که دارد در میان هنرمندان نقاش از اقبال و اهمیت ویژه ای برخوردار است. حلال آن آب است و به طور کلی رنگی بر پایه آب می باشد. این خصوصیت باعث شده که این رنگ در فضا های بسته و فضاهای پر جمعیت آکادمیک بسیار مورد استفاده قرار بگیرد. در بسیاری از آکادمی های معتبر جهان در برخی از کلاسها و اتاقها استفاده از رنگ روغن (خصوصا لول آموزشی آن) ممنوع می باشد و در این فضاها استفاده از رنگ اکریلیک بسیار چشمگیر و بالا است. این متریال در ابتدا در صنعت اتومبیل سازی مورد استفاده قرار میگرفت و پس از مدتی به دنیای نقاشی وارد شد. این رنگ به واسطه عدم استفاده از مواد نفتی حداقل آسیب را به محیط زیست وارد می نماید و همین امر باعث استفاده وسیع تر از آن شده است. اولین شخصی که دست به اختراع رنگ اکریلیک زد شخصی آلمانی بود به نام اوتو روحم (Otto Röhm). در بین سالهای 1945 تا 1949 دو فرد به نام های لئونارد بوکور و سام گلدن یک برند رنگ اکریلیک با نام Magna paint را وارد بازار کردند که همین برند اولین محصول رنگ اکریلیک می باشد که در سال 1950 به صورت تجاری در دسترس قرار گرفت.


اوتو روحم

اوتو روحم


یکی از خصوصیات مورد توجه در رنگهای حرفه ای اکریلیک خاصیت ماندگاری بالای آن می باشد. بنابراین رنگ نمی بایست بر اثر گذشت زمان و قرار گرفتن در معرض نور خاصیت درخشندگی و اشباع رنگی خود را از دست بدهد. اِی اِس تی اِم بین‌المل، یک سازمان امتیاز دهنده و اعطا کننده گواهی استاندارد برای محصولات مختلف می باشد. این سازمان به کیفیت رنگهای اکریلیک نیز امتیاز می دهد. برای اطلاعات بیشتر درجه بندی کیفی محصولات می توانید به وب سایت این سازمان مراجعه نمایید. همینطور اطلاعات مربوط به این سازمان بر روی محصولی که خریداری می نمایید موجود است. رنگ اکریلیک کاربردهای متنوع و وسیعی دارد. مهم این است که شما بدانید در چه جهتی قصد استفاده کردن از آنرا دارید. برخی از رنگهای اکریلیک غلیظ هستند و بیشتر برای کارهای نقاشی به شکل سنتی آن کاربرد دارند. بدین معنی که حالت و جنسیت آنها به رنگ روغن شباهت دارد. برخی دیگر از رنگهای اکریلیک غلظت و ضخامت کمتری دارند، این دسته از رنگها بیشتر برای نقاشی هایی شبیه به نقاشی آبرنگ مناسب می باشند.

در اینجا به معرفی مشهورترین و معتبرترین برندهای رنگ اکریلیک خواهیم پرداخت.


برند ام گراهام MGraham&Co


برند ام گراهام

برند ام گراهام


اولین برندی که به معرفی آن خواهیم پرداخت رنگ اکریلیک ام گراهام می باشد. این مارک یکی از حرفه ای ترین و بهترین مارکهای رنگ اکریلیک می باشد. رنگدانه های خالص بدون مواد حجم دهنده از خصوصیات بارز این مارک می باشد. به دلیل کیفیت بالای رزینی که در این رنگ استفاده شده و عدم وجود فیلر )مواد افزودنی)، این رنگ از درخشندگی و پوشش بسیار مناسبی برخوردار می باشد. از طرف دیگر این محصول تنوع بسیار بالایی داشته و انواع رنگهای مختلف را در اختیار هنرمندان قرار میدهد. این رنگها از قابلیت ترکیب پذیری بسیار خوبی برخوردار هستند و از طرف دیگر بسیار نرم و در اصطلاح کِرمی می باشند. موضوع دیگر که بسیاری از مصرف کنندگان این رنگ به آن اشاره کرده اند این است که این اکریلیک در مقایسه با برندهای دیگر دارای بوی کمتری بوده و کار با آن ساده تر می باشد. این محصول در تیوب های 150 میل و 30 میل موجود می باشد.


اشمینک Schmincke

برند بعدی که به معرفی آن خواهیم پرداخت کمپانی قدرتمند و شناخته شده اشمینک می باشد. رنگهای اکریلیک اشمینک در رزین و چسبندگی از کیفیت بسیار بالایی برخوردار می باشند. این کمپانی در معرفی رنگهای اکریلیک خود به این نکته اشاره می نماید که محصول آنها از درجه بندی های گوناگونی برخوردار می باشد. از درجه غلظتی که مانند خمیر می باشد تا در جه غلظتی که رنگها تقریبا حالت مایع به خود می گیرند. رنگهای غلیظ و سفت آنها برای کارهایی که شباهت به آثار رنگ روغن دارند مناسب است و رنگهای رقیق برای کارهای آبرنگ گونه توصیه می شوند. همینطور رنگهای غلیظ را میتوان با استفاده از آب رقیق کرده و مانند رنگهای رقیق این مارک مورد استفاده قرار داد. از طرف دیگر این کمپانی مدعی است که رنگهای آنها تقریبا بدون بو می باشند. این رنگها از درخشندگی بسیار چشم گیر و بالایی برخوردار هستند. رنگهای این شرکت در 5 مدل مختلف در بازار وجود دارد. مدل اول که برای هنرمندان حرفه ای و اساتید مناسب است مدل ®PRIMAcryl می باشد. این مدل بسیار نرم و درخشان است و از غلظت بسیار بالایی نیز برخوردار می باشد. در اندازهای 35 و 60 میل در تعداد 86 رنگ و در اندازه های 120، 237 و 250 در تعداد 36 رنگ و همینطور سفید و سیاه آن در ظرفهای 474 میلی موجود است.


اشمینک مدل ®PRIMAcryl

اشمینک مدل ®PRIMAcryl


نوع بعدی که آن هم در دسته رنگهای حرفه ای قرار می گیرد مدل PRIMAcryl® Fluid می باشد که این مدل نسبت به مدل قبلی رقیق تر است و مناسب برای کارهای شبیه به آب رنگ تولید شده. به بیان دیگر این مدل همان ®PRIMAcryl می باشد با این تقاوت که رنگها در این مجموعه روان تر و رقیقتر هستند.

مدل بعدی کمپانی اشمینک، نوع رنگ اکریلیک آکادمی می باشد (®AKADEMIE). به گفته شرکت اشمینک این رنگ برای هر دو دسته حرفه ای و هنرآموزان مناسب می باشد. 60 رنگ کاملا درخشان در این مجموعه وجود دارد. از نکات مثبت این رنگها می توان به ضد آب بودن آن پس از خشک شدن، زمان قابل قبول و نسبتا طولانی خشک شوندگی بر روی پالت و کم بو بودن آن اشاره کرد.


اکریلیک اشمینک مدل آکادمی

اکریلیک اشمینک مدل آکادمی


رده بعدی رنگهای اکریلیک که به وسیله شرکت اشمینک تولید می شود سری رنگ کالج می باشد. این مجموعه شامل 36 رنگ است که مخصوص مبتدی ها طراحی شده و از قیمت نسبتا پایینی برخوردار می باشد. اما به گفته خود شرکت اشمینک کیفیت این رنگها فدای پایین بودن قیمت آن نشده است و همچنان از کیفیت مناسب و قابل قبولی برخوردار می باشد. این محصول مخصوص هنرجویان ابتدایی طراحی شده است. ترکیب پذیری رنگها در این مجموعه قابل قبول بوده و سهولت مناسبی برای انتخاب رنگها برای افراد تازه کار دارد. این رنگها نیز بعد از خشک شدن ضد آب هستند.


اشمینک مدل کالج

اشمینک مدل کالج


دسته آخری که توسط شرکت اشمیک تولید می شود رنگهای مایع اکریلیک ®AERO COLOR می باشد. این رنگها در دسته رنگهای حرفه ای قرار می گیرند و به طور کل می توان آنها را در دسته بندی جوهرهای رنگی نیز قرار داد. این رنگها کیفیت بسیار بالایی داشته و برای کارهای میکس مدیا بسیار مناسب هستند.


اشمینک مدل ®AERO COLOR

اشمینک مدل ®AERO COLOR


محصولات شرکت رویال تلنز Royal Talens

شرکت رویال تلنز زیر مجموعه های نستبا زیادی دارد که هر کدام از آنها دست به تولید انواع مختلفی از رنگ و متریال می زنند. یکی از آنها آرت کریشین Art Creation می باشد که رنگ های اکریلیک در سطح حرفه ای تولید می نماید. رنگها در این دسته صد در صد رزین اکریلیک بوده و پس از خشک شدن حالت زیبا و درخشانی دارند. نوع درخشندگی و سطحی که پس از خشک شدن این رنگ ایجاد می شود فرم نرم و بسیار ابریمشی دارد. این رنگ پس از خشک شدن حالت ضد آب دارد و از طرف دیگر در حالت خیس به راحتی با آب رقیق می شود. غلظت این رنگ بالا بوده و کاملا حالت خمیری دارد. به دلیل قدرت چسبندگی بالا می توان با این رنگ بر روی هر سطحی کار کرد.


آرت کریشین

آرت کریشین


مدل بعدی که یکی از شرکتهای زیر مجموعه تلنز آن را تولید می کند سری رنگهای آمستردام می باشد. این رنگها در دو لول تولید می شود، لول اول سری آمستردام، استاندارد است. این رنگها از درصد بسیار بالایی پیگمنت تشکیل شده و در بین هنرمندان شهرت و محبوبیت خاصی دارد. آنها پس از خشک شدن درخشش قابل قبولی داشته و تا حد زیادی نیز حالت ابریشمی به خود می گیرد. در این مجموعه 17 عدد رنگ خاص نیز وجود دارد که شامل رنگهای فلزی (متالیک) و رنگهای صدفی می باشد.


تلنز آمستردام استاندارد

تلنز آمستردام استاندارد


سری بعدی رنگهای شرکت تلنز مدل آمستردام اکسپرت Amsterdam Expert می باشد که جزو رنگهای سنگین در سری رنگهای اکریلیک دسته بندی می شود. بدین معنی که غلظت بسیار بالایی داشته و از رنگدانه های خالص در آن استفاده شده است. این سری از ثبات و استحکام بسیار بالا برخوردار بوده و ماندگاری بسیار بالایی نیز دارد. نکته بعدی در مورد این رنگ خاصیت ترکیب پذیری مناسب و قدرت چسبندگی و خمیری بودن آن است که آنرا برای هر نوع ساپورت و سطحی مناسب و قابل قبول می نماید. این مجموعه در 70 رنگ ارائه شده است و رنگها کاملا حالت ابریشمی دارند. این سری یک سری حرفه ای بوده و مناسب افراد تازه کار و مبتدی نمی باشد.


آمستردام اکسپرت

آمستردام اکسپرت


محصولات شرکت مایمری Maimeri

برند بعدی مربوط به شرکت مایمری می باشد. این کمپانی دو نوع رنگ اکریلیک تولید می نماید نوع اول آن مایمری اکریلیکو می باشد که از کیفیت متوسطی برخوردار بوده و برای هنرجویان و افراد تازه کار مناسب است. اما مدل حرفه ای این کمپانی سری مایرمری برارا Brera می باشد. این دسته از رنگها کیفیت بسیار بالایی دارند. در سایت شرکت مایمری این نکته آمده است که کار کردن با این رنگها چالش برانگیز بوده و مهارت مناسب و سطح بالایی را می طلبد. توجه داشته باشید که به طور کلی کار با رنگهای سطح حرفه ای مایمری به دلیل خلوص بسیار بالا و عدم استفاده از مواد صنعتی دشوار می باشد و کار با آنها برای افراد تازه کار و مبتدی مناسب نیست. 72 رنگ در این مجموعه وجود دارد که از پیگمنت خالص تشکیل شده است و حداکثر بازدهی را می توان از آنها بدست آورد. حداکثر مقاومت در برابر نور و ماندگاری بالا، بعلاوه درخشش خیره کننده رنگها از خصوصیات بارز این محصول می باشند. این رنگ بدون بر جای گذاشتن رد قلمو و به زیبایی بر روی ساپورت می نشیند. بنابراین برای کارهای سبک فوتورئال و هایپررئال بسیار مناسب است. این رنگ از تراکم و غلظت بسیار بالایی برخوردار بوده و زمان خشک شوندگی آن استاندارد و قابل قبول می باشد. موادی که با آن رنگدانه ها در این محصول ترکیب شده نوعی رزین بسیار با کیفیت اکریلیک است که پس از خشک شدن یک لایه شیشه ای بسیار ظریف و زیبا را بر روی رنگ ایجاد می نماید که سبب عمر طولانی اثر هنری خواهد شد.


مایمری برارا

مایمری برارا


رنگ اکریلیک گلدن هوی بادی Golden Heavy Body

اگر به دنبال رنگ اکریلیکی هستید که خصوصیاتی شبیه به رنگ روغن داشته باشد رنگ اکریلیک گلدن هوی بادی (Golden Heavy Body) انتخاب مناسبی می باشد. این رنگ به دلیل ضخامت و قوامی که دارد بسیار مشهور می باشد. همچنین برای سبک آلاپریما نیز مناسب است، زیرا می توان آنرا به صورت قشر ضخیم بر روی بوم قرار داد. این خصوصیت در کمتر رنگ اکریلیکی یافت می شود. این رنگ روغن خلوص بسیار بالایی دارد و در تهیه آن از فیلر یا مواد افزودنی استفاده نشده است. پیگمنتها در این محصول بسیار قوی و با کیفیت هستند و در عین حال این رنگ بسیار درخشان و با دوام می باشد. اما به دلیل این که در این رنگ از مواد هماهنگ کننده و افزودنی استفاده نشده است پس از خشک شدن برخی از رنگها با یکدیگر تفاوت بسیار مختصری دارند. بدین معنی که برخی از آنها پس از خشک شدن حالت شیشه ای به خود می گیرند و برخی مات می شوند. اما این تفاوت به صورت خیلی محسوس مشاهده نمی شود.


Golden Heavy Body

Golden Heavy Body


برند وینزور Winsor

آ

خرین برندی که در این مقاله به معرفی آن خواهیم پرداخت برند مشهور وینزور می باشد. این شرکت انواع مختلف متریالهای هنری را تولید می کند. وینزور در رنگ اکریلیک نیز تا حد زیادی صاحب نام می باشد. رنگ اکریلیک وینزور، لول حرفه ای آن از کیفیت مناسبی برخوردار می باشد. این رنگ انتخاب خوبی برای نقاشان اکریلیک حرفه ای است. در این مارک، ترکیباتی که با رنگدانه ها مخلوط میشوند کاملا ترنسپرنت و بی رنگ می باشد و همین امر کمترین تغییر و تاثیر را در رنگ، بعد از خشک شدن ایجاد می نماید. همین موضوع باعث می شود که هنرمند نقاش در زمان کار با خیالی آسوده تر اقدام به رنگ گذاری کرده و در پایان بهترین نتیجه دلخواه را بدست آورد. رنگدانه ها در رنگ وینزور از نوع پر قدرت آن انتخاب شده است که رنگهایی قوی، تمیز و درخشان را به هنرمند تحویل می دهد. وینزور 70 رنگ را در این مجموعه قرار داده است که در تیوب های 60 میل در دسترس می باشند.


رنگ اکریلیک وینزور

رنگ اکریلیک وینزور


ترجمه، گرد آوری و تهیه مطالب: جواد اکبر زاده
دیدار - دریچه ای به کلاسهای اخیر

نگاه مختصری به آنچه که اخیرا در کلاسهای حضوری گذشته است.
فیلمهای کوتاه از کارهای در حال انجامی که در آموزشگاه نقاشی ایکاروس و توسط هنرجویان سیاوش مهویس صورت گرفته است.

نقاشی های ما با شما سخن میگویند

آثاری از هنرمند آموزشگاه سحر تربر

اثری از هنرمند آموزشگاه میترا بهاری

اثری از هنرمند آموزشگاه فاطمه مرتضی طاهری

 

کلاسهای ایکاروس

دیـــدگـــاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بخش‌های مورد نیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ارسال نظرات🎭 روز شمار هنری
امروز ۲۰۲۴/۰۴/۱۶ میلادی برابر با سه شنبه، ۲۸ فروردین ۱۴۰۳هجری شمسی که مصادف میباشد با سالروز تولد لوئیز الیزابت ویژه لبرون، نقاش فرانسوی

الوئیز الیزابت ویژه لبرون، نقاش فرانسوی

 ادامه مطلب 

©اکیداً از مراجعه حضوری از ساعت ۱۶ به بعد خودداری نمایید             کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت محفوظ و متعلق به آموزشگاه نقاشی ایکاروس میباشد - 2024-2009