کلاس های نقاشی هایپر رئال

نویسنده: ایکاروس، بروزرسانی: پنجشنبه، ۴ فروردین ۱۴۰۱

در دوره های نقاشی هایپررئال، پرداختن به جزئیات و ظرافت های مدل مورد توجه قرار میگیرد. نقاشی هایپررئال با تکنیک های مختلف انجام میگیرد. ذغال، مداد، رنگ روغن و مداد رنگی از پر طرفدارترین متریالها در خلق اینگونه آثار میباشند. بسیار مهم مینماید که ما بتوانیم تصویر مدل را تا حد بالایی شبیه به خود عکس نقاشی کنیم. درک از جزئیات و بافت و جنسیت های مختلف، لازمه موفقیت در اجراهای هایپر رئالیستی میباشد. در بهترین حالت نقاشی ما باید با عکس یا پرینت برابری نماید و بیننده را متقاعد سازد که با عکس یا پرینت مواجه شده است و نه نقاشی.

معمولا برای انجام نقاشی های هایپر رئال، از سایز ها و ابعاد بزرگ استفاده میشود. اما امروزه در این زمینه محدودیتی وجود ندارد. بسیاری از آثار هستند که در سایز و ابعاد نه چندان بزرگ خلق میشوند. اما کلا هرچه ابعاد نقاشی را بزرگتر در نظر بگیریم، پرداختن به جزئیات و ریزه کاری ها در طراحی و نقاشی، راحت تر و بهتر انجام میپذیرد.


نقاشی هایپررئال

نقاشی هایپررئال در حال انجام توسط سیاوش مهویس


زمان دوره آموزش نقاشی هایپررئال بصورت سیاه و سفید چقدر است؟


جدول زمانی خاصی برای گذراندن دوره های کلاس نقاشی هایپر رئال در نظر گرفته شده است.

هر ترم آموزشی دو ماه است که شامل 8 جلسه با احتساب هفته ای یک جلسه، میگردد. هر جلسه کلاس، 3 ساعت است. بخشی از این سه ساعت به توضیح برنامه استاد میگذرد و باقی ساعت، هر هنرجو بر مبنای درسی که در کلاس گرفته است به تمرین میپردازد. رفع اشکال هنرجویان در سر کلاس انجام میشود.

در مرحله اول، هایپررئال بصورت سیاه سفید آموزش داده میشود. از مراحل مبتدی و پایه تا مراحل حرفه ای و پیشرفته، در فاز سیاه و سفید، طی سه ترم، آموزش داده میشود. به عبارتی طی 6 ماه ، از صفر تا صد نقاشی هایپررئال سیاه و سفید آموزش داده میشود.


یک اثر هایپررئال توسط هنرجویان ایکاروس

یک اثر هایپررئال توسط هنرجوی حرفه ای و در سطح پیشرفته


کلاس های آموزش نقاشی هایپررئال در آموزشگاه ایکاروس


هنرجویانی که در کلاس هایپر رئال آموزش میبینند، با تمرینات زیادی که انجام میدهند، دقت و ظرافت خود را در شبیه سازی مدل، بالا میبرند. پرداختن به بافت و جنسیت ها نیازمند صرف وقت و دقت و حوصله فراوان میباشد. آموزش نقاشی هایپر رئال در کلاس بصورت گام به گام و با مراحلی که در آموزشگاه تدوین و اجرایی شده است، صورت میگیرد. تکنیک هایی که رعایت مرحله ای اجرای آنها به پیشرفت هنرجو کمک مینماید عبارتند از:

تکنیک استفاده از مداد
تکنیک استفاده از مداد اتود و طیف مدادها
تکنیک استفاده ازپودر ذغال و قلم مو
تکنیک استفاده از رنگ روغن یا مداد رنگی


یک نقاشی هایپر با تکنیک مداد

یک اثر هایپررئال با تکنیک مداد توسط سیاوش مهویس


ابزار و وسایل مورد نیاز آموزش نقاشی هایپررئال


استفاده از ابزار و متریال مناسب، در هر مرحله تکنیکی به هنرجویان پیشنهاد داده میشود. ابزار و وسایل پیشنهادی در کلاس ها، حاصل بررسی ها و تجربیات استاد مربوطه، ومطالعاتی است که در طول سالها تحقیق و مطالعه تئوری و عملی بدست آمده است.

هنرجویان کلاس های نقاشی هایپررئال میبایست برای برخورداری از آموزش بهتر، جهت تهیه ابزار و وسایل هر دوره آمادگی کامل داشته باشند. لازم است تا برندها و ابزار معرفی شده، دقیقا مطابق آنچه در هر کلاس و دوره گفته میشود، مهیا شود.

شیوه ها و روشهای آموزشی، در آموزشگاه ایکاروس متفاوت از مراکز آموزشی دیگر میباشد. این ویژگی، اهمیت تهیه ابزار مناسب در هر دوره را دو چندان مینماید. در دوره های آموزش نقاشی هایپررئال با مداد، از مدادهای کریتا کالر بیشتر استفاده میشود. بعضا در مواردی هم برند استدلر کارایی دارد. در کلاس نقاشی رنگ روغن هایپر رئال بهترین برند پیشنهادی، رنگ روغن اشمینک از نوع موسینی یا نرما میباشد. در صورتی که این برند در دسترس نباشد، وینروز آرتیست میتواند جایگزین آن گردد.


رنگ روغن بسیار مرغوب موسینی

رنگ روغن بسیار مرغوب موسینی


شیوه تدریس در کلاس های آموزش تکنیک نقاشی هایپررئال


مراحل قبل از آموزش هایپررئال در ایکاروس، مرکزیت و محوریت آموزش ها را طراحی چهره تشکیل میدهد. بنابر این در این کلاس ها از همان ابتدا با جزئیات چهره، مانند چشم و دماغ و لب آغاز مینماییم. در مراحل اولیه کلاس ها، توجه هنرجویان به جزئیات زیر و ساختار حجمی اجزا تشکیل دهنده آنها جلب میشود.

هنر جو با تکیه بر نکاتی که از جانب استاد تدریس میشود، با ظرائف فنی و تکنیکی استفاده از ابزار آشنا میگردد. با انجام تمرین و ممارست، پس از مدتی هنرجویان روش خلق یک نقاشی هایپررئالیستی را یاد میگیرند. استفاده درست از ابزار و وسایل، منجر به تولید سایه روشنهای نرم و لطیف میگردد.

سایه های نرم و لطیف راز اصلی کشیدن یک تصویر زیبا و طبیعی است که حالت عکس گونه داشته باشد. محو کردن سایه ها ارتباط مستقیم با کنترل فشار دست در ایجاد تنالیه ها دارد. درک از ویژگی کنترل فشار دست در ایجاد تنالیته ها، مهارت و تسلط تکنیکی هنرجو را افزایش میدهد.


کنترل سایه های نرم و لطیف در نقاشی

کنترل سایه های نرم و لطیف در نقاشی


در کلاس های آموزش نقاشی هایپررئال تکنیک به تنهایی کافی نیست


اما در این مرحله، مهارت و تسلط تکنیکی، در بکار بردن ابزار به تنهایی کافی نیست. هنرجو با توضیحات استاد، می آموزد که به مدل، نگاه دقیق تر و عمیق تری داشته باشد. درک حجم های ریزی که در بافت اشیا و چهره وجود دارد، به هنرجو کمک مینماید تا با استفاده از مهارت تکنیکی که در مرحله قبل آموخته، تصویر واقعی تری از مدل را ارائه نماید. ما تا چیزی را درک نکنیم، نمیتوانم آن چیز را بکشیم و به تصویر در آوریم.

در این مرحله توضیحاتی که در کلاس های آموزش نقاشی هایپر رئال داده میشود، منجر به باز شدن مسیری در ذهن هنرجو به سمت درک جزئیات مدل میگردد.

همانطور که گفته شد ما تا جزئیات و حجم های ریز موجود در بافت ها را درک نکنیم و نفهمیم، نمیتوانیم آن بافت ها و جنیست ها را بازنمایی نموده و بصورت واقعی و طبیعی مدل را به تصویر بکشیم.


یک نقاشی چهره هایپررئال

یک اثر هایپررئال توسط هنرجویان ایکاروس


دوره کلاس های آموزش نقاشی هایپررئال با رنگ روغن و یا مداد رنگی


پس از گذراندن مرحله سیاه و سفید، میتوانیم مرحله هایپررئال با رنگ را آغاز نماییم. این شروع میتواند با تکنیک مداد رنگ و یا رنگ روغن باشد. هر کدام از این تکنیک ها 6 الی 8 ماه زمان برای تکمیل شدن نیاز دارند. و از پایه تا مراحل حرفه ای آنها طی این مدت تدریس میشود. انتخاب متریال مناسب در این مرحله، نقش موثری در تسریع یادگیری نقاشی دارد. چنانچه رنگ روغن برای نقاشی هایپر رئال انتخاب گردد، میبایست از رنگ های مرغوب و با کیفیت برای کار در کلاس ها و تمرین در منزل استفاده نمود.

همین الزام در صورت انتخاب مداد رنگ برای کار هایپر رئال نیز ضروری مینماید. با متریال کیفیت پایین امکان یادگیری موثر و مفید خود را کاهش میدهیم.


یک نقاشی هایپررئال با رنگ روغن

یک اثر هایپررئال رنگ روغن توسط سیاوش مهویس


روش اصولی ایجاد سایه روشن در آموزش نقاشی هایپررئال


برای کشیدن موفقیت آمیز یک اثر هایپررئال، باید مباحث مهمی مانند روش های سایه روشن زدن را از قبل بیاموزیم. روش رنگ گذاری لایه به لایه، و مرحله به مرحله روی هم نشاندن تاریکی روشنایی ها توصیه میشود. برای رسیدن به تیرگی ها هرگز نباید عجله کرد.

اصولا تیرگی که با عجله و یکباره و یک دفعه بوجود بیاید، فاقد شفافیت و نرمی و یکدستی لازمه میباشد. در کلاس های نقاشی هایپررئال شما با طریقه و نحوه اصولی اعمال تیرگی و روشنی آشنا میشوید. و میاموزید که چگونه با صبر و حوصله لایه گذاری سایه روشن داشته باشید. در این مرحله ابتدا با تعداد ابزار های محدود تر، سایه پردازی را انجام میدهیم.

در مرحله بعد، ابزار بیشتری استفاده میشود. و پرداخت های ریز و ظریف در شبیه سازی مورد توجه قرار میگیرد. در مرحله هایپررئال رنگی، از رنگ ها استفاده میکنیم. در استفاده از رنگ ها نیز این رویه میبایست اجرا شود. اگر از رنگ روغن استفاده میکنید باید رنگها را در بعضی مواقع حالت خیس رو خیس روی هم بنشانید. در مواقعی هم نیاز هست که بعد از خشک شدن رنگها لایه گذاری انجام شود و نقاشی به اصطلاح بصورت چند قشری پیش برود.

در صورت استفاده از مداد رنگی برای نقاشی هایپررئال نیز رویه لایه گذاری اجرا میشود. در این تکنیک برای عمل محو کاری و نرمی کردن سایه روشن ها میبایست وقت و حوصله بیشتری صرف نمود.


مداد رنگی هایپررئال در ایکاروس

مداد رنگی هایپررئال در ایکاروس

دیدار - دریچه ای به کلاسهای اخیر

نگاه مختصری به آنچه که اخیرا در کلاسهای حضوری گذشته است.
فیلمهای کوتاه از کارهای در حال انجامی که در آموزشگاه نقاشی ایکاروس و توسط هنرجویان سیاوش مهویس صورت گرفته است.

نقاشی های ما با شما سخن میگویند

اثری از هنرمند آموزشگاه مرتضی طاهری

اثری از هنرمند آموزشگاه میترا بهاری

اثری از هنرمند آموزشگاه فاطمه مرتضی طاهری

 

کلاسهای ایکاروس

دیـــدگـــاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بخش‌های مورد نیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ارسال نظرات🎭 روز شمار هنری
امروز ۲۰۲۴/۰۵/۳۰ میلادی برابر با پنجشنبه، ۱۰ خرداد ۱۴۰۳هجری شمسی که مصادف میباشد با سالروز تولد ونسا هلدر نقاش آمریکایی

ونسا هلدر نقاش آمریکایی

 ادامه مطلب 

©اکیداً از مراجعه حضوری از ساعت ۱۶ به بعد خودداری نمایید             کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت محفوظ و متعلق به آموزشگاه نقاشی ایکاروس میباشد - 2024-2009