آموزش نقاشی و شناخت رنگ

در این مبحث آموزش جدول رنگ را جهت شناخت نسبی و اولیه از ترکیب رنگها ارائه میکنیم. جهت آشنایی قبلی با نام رنگهای استفاده شده در این آموزش میتوانید مطلب آموزش پالت رنگی در نقاشی را مطالعه نمایید.
شکل جدول مورد نظر ما در ذیل آمده است:
رنگهایی که در منتها علیه سمت چپ این جدول قرار دارند رنگهای سرد موجود در پالت رنگی ما هستند (مانند سبز امرالد، سبز ویریدین، آبی سرولین و ...) و رنگهای گرم هم در ستون بالای جدول چیده شده اند (مانند زرد، زرد اکر، نارنجی و ...). در حقیقت ستون بالا و ستون چپ، رنگهای مادر ما هستند. ( جهت بزرگنمایی تصویر زیر بروی آن کلیک کنید ):

آموزش نقاشی و شناخت رنگ

جهت بزرگنمایی کلیک کنید

در این جدول، ما رنگهای گرم ستون بالایی را با رنگهای سرد ستون کناری دو به دو ترکیب میکنیم و در خانه جلو و مربوط به آنها میگذاریم با این تفصیل که یکبار در ترکیب رنگها، غلبه با رنگ مادر گرم صورت میگیرد و یک بار با رنگ مادر سرد. خانه مربوط به ترکیب جفتهای رنگی را به دو نیم تقسیم کرده و رنگ ترکیبی حاصله که در آن غلبه با رنگ گرم است را در قسمت بالایی آن، و رنگ ترکیبی حاصله که در آن غلبه با رنگ سرد است را در قسمت پایینی آن قرار میدهیم. حال قطر خانه مربوط به ترکیب جفتهای رنگی را رسم کرده و به رنگهای حاصله رنگ سفید را اضافه نموده و در قسمت پایین آن قرار میدهیم.
برای فهم بیشتر مطلب روی تصویر بالا کلیک کنید تا بزرگ شود و به گوشه سمت چپ بالای تصویر و قسمتهای خط کشی شده و توضیحات آن دقت نمایید.
جدول رنگی حاصله، میتواند تا مدتی نیازهای اولیه هنرجوی نقاشی که در مراحل ابتدایی کار رنگ میباشد را بر طرف نماید. با مراجعه به جدول رنگی، و پیدا کردن نزدیکترین رنگ به رنگی که قصد ساختن آن را دارید، حدودا مایه های اصلی سازنده رنگ مورد نظرتان را میتوانید تشخیص دهید.

دیـــدگـــاه


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ارسال نظراتروزشمار هنری
امروز ۲۰۲۰/۰۷/۰۴ میلادی برابر با شنبه، ۱۴ تیر ۱۳۹۹هجری شمسی که مصادف میباشد با سالروز تولد چارلز دوران، نقاش فرانسوی

چارلز دوران، نقاش فرانسوی

ادامه مطلب


 


مؤکداً از مراجعه حضوری از ساعت ۱۶ به بعد خودداری نمایید          آموزشگاه هنرهای تجسمی ایکاروس سه شنبه ها تعطیل است