رنگ شناسی

نویسنده: ایکاروس

در این مبحث آموزش جدول رنگ را جهت شناخت نسبی و اولیه از ترکیب رنگها ارائه میکنیم. جهت آشنایی قبلی با نام رنگهای استفاده شده در این آموزش میتوانید مطلب آموزش پالت رنگی در نقاشی را مطالعه نمایید.
شکل جدول مورد نظر ما در ذیل آمده است:
رنگهایی که در منتها علیه سمت چپ این جدول قرار دارند رنگهای سرد موجود در پالت رنگی ما هستند (مانند سبز امرالد، سبز ویریدین، آبی سرولین و ...) و رنگهای گرم هم در ستون بالای جدول چیده شده اند (مانند زرد، زرد اکر، نارنجی و ...). در حقیقت ستون بالا و ستون چپ، رنگهای مادر ما هستند. ( جهت بزرگنمایی تصویر زیر بروی آن کلیک کنید):

آموزش نقاشی و شناخت رنگ

جهت بزرگنمایی کلیک کنید

در این جدول، ما رنگهای گرم ستون بالایی را با رنگهای سرد ستون کناری دو به دو ترکیب میکنیم و در خانه جلو و مربوط به آنها میگذاریم با این تفصیل که یکبار در ترکیب رنگها، غلبه با رنگ مادر گرم صورت میگیرد و یک بار با رنگ مادر سرد. خانه مربوط به ترکیب جفتهای رنگی را به دو نیم تقسیم کرده و رنگ ترکیبی حاصله که در آن غلبه با رنگ گرم است را در قسمت بالایی آن، و رنگ ترکیبی حاصله که در آن غلبه با رنگ سرد است را در قسمت پایینی آن قرار میدهیم. حال قطر خانه مربوط به ترکیب جفتهای رنگی را رسم کرده و به رنگهای حاصله رنگ سفید را اضافه نموده و در قسمت پایین آن قرار میدهیم.
برای فهم بیشتر مطلب روی تصویر بالا کلیک کنید تا بزرگ شود و به گوشه سمت چپ بالای تصویر و قسمتهای خط کشی شده و توضیحات آن دقت نمایید.
جدول رنگی حاصله، میتواند تا مدتی نیازهای اولیه هنرجوی نقاشی که در مراحل ابتدایی کار رنگ میباشد را بر طرف نماید. با مراجعه به جدول رنگی، و پیدا کردن نزدیکترین رنگ به رنگی که قصد ساختن آن را دارید، حدودا مایه های اصلی سازنده رنگ مورد نظرتان را میتوانید تشخیص دهید.
دیدار - دریچه ای به کلاسهای اخیر

نگاه مختصری به آنچه که اخیرا در کلاسهای حضوری گذشته است.
فیلمهای کوتاه از کارهای در حال انجامی که در آموزشگاه نقاشی ایکاروس و توسط هنرجویان سیاوش مهویس صورت گرفته است.

نقاشی های ما با شما سخن میگویند

اثری از هنرمند آموزشگاه مرتضی طاهری

اثری از هنرمند آموزشگاه میترا بهاری

اثری از هنرمند آموزشگاه فاطمه مرتضی طاهری

 

کلاسهای ایکاروس

دیـــدگـــاه

  امین

زمان: چهارشنبه، ۱۴ آبان ۱۳۹۹ | ۱۰:۴۵:۲۱

سلام استاد.
درمورد جدول رنگی که تهیه کردید و برای شناخت اولیه رنگ ها در نظر گرفتید، اگر میشد نام و شماره رنگ های گرم و سردی که در دوطرف جدول هست رو مشخص می کردید خیلی عالی میشد.
اگر این کار رو برای من مشخص کنید ممنون میشم.
رنگ روغن

↩ پاسخ به پیام

  مدیر

زمان: چهارشنبه، ۱۴ آبان ۱۳۹۹ | ۱۱:۱۵:۱۴

نام و شماره رنگها در همه برندها یکسان نیستند و بنابر این ما نمیتوانیم اینکار را بکنیم. مگر اینکه این جدول را بخواهیم فقط برای بک برند رنگ مشخص ارائه نماییم.که اینکار هم اصولی نمیباشد.
فقط کافیست طیف رنگهای سرد و رنگهای گرمتان را، فارغ از مارک و برند رنگها، تفکیک نموده و در ردیفهای جداگانه عمودی و افقی قرار دهید.

↩ پاسخ به پیام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بخش‌های مورد نیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ارسال نظرات🎭 روز شمار هنری
امروز ۲۰۲۴/۰۵/۳۰ میلادی برابر با پنجشنبه، ۱۰ خرداد ۱۴۰۳هجری شمسی که مصادف میباشد با سالروز تولد ونسا هلدر نقاش آمریکایی

ونسا هلدر نقاش آمریکایی

 ادامه مطلب 

©اکیداً از مراجعه حضوری از ساعت ۱۶ به بعد خودداری نمایید             کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت محفوظ و متعلق به آموزشگاه نقاشی ایکاروس میباشد - 2024-2009