آموزش طراحی چهره، تناسبات و اصول اولیه

آیا تا بحال آموزش طراحی چهره ای را به صورت فیلم دیده اید که اطلاعات کافی به شما داده باشد؟ به شما آموزش و توضیح داده باشد که اندازه ها و نسبتها را چگونه رعایت نمایید و یا اینکه از همه مهمتر روشی را به شما آموخته باشد که طرح چهره را کپی نکرده و خودتان از پس کشیدن آن بر آیید؟

طراحی که پایه و اساس هنر های تجسمی محسوب میگردد و همگان با اهمیت آن آشنایی دارند، خصوصا نقش ویژه ای در آموزش نقاشی چهره ایفا میکند. ما در اینجا با ارائه فیلم های آموزش طراحی، قصد داریم شما را با روش اصولی این هنر، یعنی کشیدن طرح، مستقیم از خود مدل، بدون از رو انداختن و کپی کردن آن، آشنا کنیم. تناسبات و اندازه های اجزای چهره را شرح داده و روش کشیدن آن را به شما بیاموزیم.


آموزش طراحی چهره، تناسبات و اصول اولیه

تصویر بخشی از فیلم آموزش طراحی چهره


ما در اینجا سه فیلم آموزشی در این زمینه برای شما مهیا کرده ایم:
1 - در ویدئوی اول با تشریح تناسبات و اندازه های کلی اجزای چهره آشنا میشوید. شرح شیوه کل به جز با تمام اهمیتی که در بر دارد، در این ویدئو ارائه میگردد، همراه با توضیحات کامل و تصاویر کمکی.
2 - در دومین آموزش، طراحی از یک چهره بر طبق متد و شیوه ارائه شده در آموزش مرحله یکم، اجرا میشود. این آموزش نیز همراه با توضیحات میباشد. در این قسمت چهره ساده تری برای تمرین انتخاب شده است.
3 - در فیلم سوم، مدل کاملتری اجرا میگردد. فیلم سوم دارای توضیحات نیست و بعلت طولانی بودن آن، سرعت ویدئو را بالا برده ایم. مدل انتخابی دارای جزئیات بیشتری نسبت به مدل قبلی میباشد. و روی قسمتهای چشم و لب و بینی، بیشتر کار میشود.


فیلم آموزشی مرحله اول ما این موارد زیر را به شما خواهد آموخت:

1 - آموزش زاویه های دید در طراحی چهره شامل:

● تمام رخ
● نیم رخ
● سه رخ
2 - آشنایی با بیضی اصلی چهره در زوایای نامبرده
3- آموزش محور بندی های اصلی و اولیه بیضی سر در زوایای نامبرده
4 - آشنایی با محل قرار گیری حفره چشم ها، بینی و لب و گوش
5 – آشنایی با دو نکته ظریف در جای گیری لب و دهان و همچنین پیدا کردن اندازه بالای سر از رستنگاه موی سر که مستلزم دقت بینندگان به توضیحات این قسمتها میباشد
6- آموختن اهمیت در نظر گرفتن منبع نور و زاویه تابش آن به چهره و رعایت نقاط تاریک و روشن متاثر از آن
7- آموزش سطوح تاریک روشن چهره و حجم های کلی بینی
8- آشنایی با نور پردازی کلاسیک و مثلث رامبرند
9- آشنایی با مهمترین نکته در طراحی چهره که همان "کلی دیدن و دوسایه" میباشد

مهم:
● البته لازم به ذکر است که این قسمت از فیلم و آشنایی با مفاهیم "دو سایه و کلی نگری" مستلزم آشنایی قبلی با این مفاهیم است که بطور مفصل در دی وی دی آموزش اصولی طراحی آموزشگاه ذکر شده است.

10- آموزش فواصل چشم ها نسبت به هم و نسبت به کل چهره
11- آموزش سنجش فاصله بینی ، گوش، لب و سایر قسمتهای صورت
12- آشنایی با تغییر جهت محوربندیها در زوایه های از بالا و یا از پایین

● این فیلم آموزشی را با دقت فراوان نگاه کنید. اگر توجه و دقت کافی بخرج دهید، این فیلم کلیدهای بسیاری را برای گشودن قفلها و نادانسته های طراحی کردن از چهره در اختیار شما قرار خواهد داد.

آموزش طراحی چهره


چرا این فیلم آموزشی رایگان است؟
این ممکن است سوال بعضی از افرادی باشد که با این فیلم مواجه میشوند. ولی دلیل ارائه رایگان این اطلاعات این است که شما با نحوه ارائه و کیفیت آموزش های ما آشنا شوید.

نکته خیلی مهم در ارائه این فیلم آموزشی

آموزش های ما در آموزشگاه نقاشی ایکاروس مبنتی بر روش و سیستم کل به جزء است. کل به جزء چهار چوب اصلی برخورد ما با طراحی و در مواجهه با پدیده ها و جهان هستی میباشد. این سیستم طراحی تنها روشی است که طراح را از وابستگی به از رو انداختن طرح و کپی کاری نجات میبخشد.

ممکن است ما در دوره های خاصی از آموزشمان در آموزشگاه، طرح را با روشهای مختلفی که وجود دارد بروی زمینه منتقل نماییم، اما این بهیچ وجه نمیبایست بعنوان رویه غالب برای طراح تثبیت شود. یک طراح ممکن است در بعضی موارد و بنا بر مصلحتی که خود تشخیص میدهد، طرح کارش را از رو انداخته و به اصطلاح کپی کند. اما در عین حال میبایست توانایی کشیدن طرح بدون کپی کردن آن را نیز داشته باشد. و این منظور تنها با رعایت دقیق سیستم کل به جزء دست یافتنی است.


اجرای عملی فیلم آموزشی فوق


آموزش دوم شامل اجرای یک چهره ساده تر میباشد که همراه با اجرا، توضیحات لازم نیز ادا میگردد:
در ویدئوی ذیل، موارد آموزش داده شده، بصورت عملی اجرا میشود. در این تمرین مراحل از کل به جزء پیاده میگردد. این تمرین، در مراحل آموزشی کلاسها در آموزشگاه، در مرحله آشنایی مقدماتی با چهره قرار دارد و هنر جو پس از انجام این تمرین، وارد مرحله بعدی که طراحی از مدلها و چهره هایی با جزئیات بیشتر میباشد، میگردد. در این فیلم مشاهده خواهید کرد که چطور یک طراحی مرحله به مرحله شکل گرفته و سایه های کلی و لکه های تنال بتدریج تبدیل به اجزای صورت گشته و تکمیل میشوند.اجرای طراحی چهره ساده تر با توضیحات


فیلم سوم شامل اجرای یک چهره با جزئیات بیشتر و کاملتر:

در ویدئوی سوم، اجرای چهره کاملتری را مشاهده میکنید. روند تمرینها باید به گونه ای باشد که به تدریج چهره های انتخابی دارای جزئیات بیشتر بوده و قسمتهای چشم و بینی و لب و دهان و گوش، در آنها نمایانتر و واضحتر باشند. در این آموزش تصویری نیز مشاهده خواهید کرد که جزئیات قسمتهای چشم و بینی و غیره، به تدریج و از دل لکه های تنالیته ای بیرون آمده و شکل میگیرند.

به تصویر زیر دقت نمایید:


مراحل طراحی کل به جزء چهره

مراحل طراحی کل به جزء چهره


تصویر فوق مراحل انجام و تکمیل و شکل گیری طراحی، به روش از کلیات به جزئیات میباشد. فیلم کشیدن این چهره را در زیر مشاهده نمایید:اجرای طراحی چهره کاملتر


فراموش نکنید که بهترین و موثر ترین شیوه طراحی، خصوصا هنگام مواجهه با موضوع سختی مانند چهره، روش کل به جزء میباشد.

افراد با تمرین و ممارست در این شیوه، به توانایی قابل ملاحظه ای در اجرای پروژه های نقاشی خود، نائل میگردند. برای نمونه اثر زیر توسط آقای محمد قاسمی از هنرجویان آموزشگاه در متد سیاه قلم میباشد که بدون کپی کردن طرح انجام شده است:


سیاه قلم چهره بدون کپی کردن طرح

سیاه قلم چهره بدون کپی کردن طرح

همچنین میتوانید در نقاشی سیاه قلم بدون کپی کردن طرح اولیه، فیلمی از انجام این روش توسط این هنرجو را که تسلط بیشتری بر طراحی دارد مشاهده نمایید.

در اینجا مجالی برای پرداختن بیشتر به این بحث در آموزش طراحی نیست. اما چنانچه مایل به آشنایی با اصول آموزش نقاشی چهره بدون نیاز به کپی کردن میباشید توصیه میکنیم دی وی دی آموزش طراحی آموزشگاه را تهیه فرمایید. این محصول دارای پروانه نمایش به شماره ۱۵۴/۹۳-۱۰۶۳۴۳ از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی بوده و تمام محتوای آموزشی آن مورد تایید وزارت ارشاد میباشد و قابل اجرا در کامپیوتر و دی وی دی پلیرهای خانگی است.


مطلب بعدیدیـــدگـــاه

  محمد پاکدل

زمان: دوشنبه، ۱۴ بهمن ۱۳۹۸ | ۱۴:۰۳:۵۷

ممنون از مطالب مفید که در سایت گذاشتید من طراحی چهره را اصولی یاد نگرفتم میخواهم با روش شما یاد بگیرم. میتوانم از طراحی چهره شروع کنم یا باید از قبلتر آموزش ببینم؟

↩ پاسخ به پیام

  مدیر

زمان: دوشنبه، ۱۴ بهمن ۱۳۹۸ | ۱۴:۵۸:۰۲

سلام. ما تا طراحی های شما را نبینیم هیج اظهار نظری نمیتوانیم بکنیم. جهت آشما نمودن ما با سطح تجربیاتتان در زمینه طراحی چهره با آموزشگاه تماس حاصل نمایید. ۴۴۰۲۲۲۶۵ و ۴۴۰۱۵۴۴۷ ساعات پاسخگویی 11 تا 4 بعد از ظهر. سه شنبه ها کلا تعطیلیم. چهارشنبه ها هم از ساعت 2 به بعد میتوانیم پاسخگو باشیم.

↩ پاسخ به پیام

  محدثه قنبری

زمان: پنجشنبه، ۲۴ بهمن ۱۳۹۸ | ۱۴:۵۱:۰۷

به من هم که جایی کلاس میرفتم اینطوری یاد ندادن. مژه زدن و ابرو کشیدن و اینا رو یاد دادن. ولی الان خودم نمیتونم چهره بکشم و طراحی کنم

↩ پاسخ به پیام

  مدیر

زمان: یکشنبه، ۲۷ بهمن ۱۳۹۸ | ۲۲:۲۸:۱۶

بله متاسفانه آموزشهای غیر اصولی رایج فعلی، روی طراحی چهره بدون کپی برداری متمرکز نیست.

↩ پاسخ به پیام


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ارسال نظرات
 


مؤکداً از مراجعه حضوری از ساعت ۱۶ به بعد خودداری نمایید          آموزشگاه هنرهای تجسمی ایکاروس سه شنبه ها تعطیل است