لئوناردو داوینچی - زندگی اسرار آمیز لئوناردو

نویسنده: ایکاروس، تاریخ: دوشنبه 23 بهمن 1396

بی شک لئوناردو داوینچی را میتوان یکی از بزرگترین نوابغ دوران نامید که در عرصه های بسیاری از جمله هنرهای مختلف و در علوم گوناکونی مانند ریاضیات، پزشکی، مهندسی و ... صاحب اندیشه و سرآمد بوده و به این هنرمند بزرگ همیشه در گوشه و کنار مطالب و اطلاعات هنری بسیار پرداخته شده است. از ماجرای زندگی او گرفته تا آثار هنریش و بسیاری از موارد دیگر. اما لئوناردو در کنار نبوغ و استعداد خارق العاده اش، شخصیتی بسیار مرموز و پیچیده داشته است. این موضوع در آثار و نقاشی های او نیز قابل مشاهده میباشد. لئوناردو با هر دو دست مینوشته و ما امروز برای درک برخی از مطالب او، میبایست آنها را پس از قرار دادن در مقابل آینه، مطالعه کنیم. زیرا او بسیاری از این مطالب رمزگونه را برعکس مینوشته. در مورد نقاشی های او مطالب بسیاری وجود دارد. از نقاشی شام آخر که فیلم راز داوینچی از روی آن ساخته شده تا تابلوی مونالیزا که نمادها و سمبل های مخفی در آن مشاهده میشود. نقشه ها، یادداشتها و طرحهای بیشماری از وی بجا مانده که نمایانگر ذهن خلاق و فعال هنرمندی میباشد که توانایی پرداختن به مسائلی فراتر از دلمشغولیهای زمان خویش را داشته است. این سئوال همچنان در ذهن محققان امروزی باقیست که چطور ممکن است در حدود ۵۰۰ سال پیش شخصی بتواند چنین پروژه های پیچیده ای مانند طراحی هلیکوپتر و یا تانک (که تنها دو نمونه از کارهای بسیار او هستند) را انجام دهد؟ شگفتی حاصل از این واقعیت برخی از محققین را به سمت این تئوری هیجان انگیز سوق داده که لئوناردو ممکن است با کسانی ارتباط داشته که نوعی تکنولوژی بسیار پیشرفته تر از آن زمان را در اختیار داشته اند. باستان شناسان پیش از این نیز، در مواجهه با شگفتیهای توجیه ناپدیر آثار مکشوفه مصر باستان، فرضیاتی از قبیل ارتباط با موجودات فرا زمینی و بیگانگان را مطرح کرده اند. به عنوان نمونه، در بین آثار مکشوفه مصر باستان تصویری کشف شده است که اشکال عجیب موجود در آن بسیار شبیه به تصور امروزی ما از سفینه های فضایی یا همان یوفو ها میباشد. برای اطلاعات بیشتر رجوع شود به کتاب آتلانتیس تمدن گم شده.


تصویری از مصر باستان با نشانه هایی از تانک، هلی کوپتر و یوفو یا بشقاب پرنده

تصویری از مصر باستان با نشانه هایی از تانک، هلی کوپتر و یوفو یا بشقاب پرنده و ...


به بحث لئوناردو باز میگردیم. تئوریهای این محققین میگوید که وی توانسته است به نوعی با تکنولوژی جدید توسط این بیگانگان آشنا شود. یک کانال معتبرتلویزیونی آمریکایی بنام History Chanel در مستندی بنام Ancient Aliens در مورد موجودات هوشمند فرازمینی که از آغاز بوجود آمدن انسان بر روی زمین وجود داشته و در جهت ارتقای دانش، به بشر کمک کرده‌اند و باعث شکل دهی تاریخ ما شده‌اند بحث می‌کند. این مستند از ۲۰ آوریل ۲۰۱۰ (۳۱ فروردین ۱۳۸۹) تاکنون در حال پخش شدن از این کانال میباشد. اکثر کارشناسان و افرادی که در این مستند سخن می‌گویند از طرفداران نظریهٔ فضانوردان باستانی هستند که از معروفترین آنها می‌توان از اریش فون دنیکن، که بنیان‌گذار نظریهٔ فضانوردان باستانی است نام برد. که به عقیده آنها طراحی های عجیب و اسرار آمیزی که از لئوناردو باقی مانده نشانه هایی از آشنایی او با همین تکنولوژی است و یا بیانگر فرایند رویدادهایی میباشد که منجر به آشنایی او با این تکنولوژی گشته است.


طراحی های عجیب باقی مانده از لئوناردو

نمونه ای از طراحی های عجیب باقی مانده از لئوناردو


وی معتقد است که لئوناردو با بیگانگان در ارتباط بوده و در این ارتباط به مدارک و شواهدی که در لابلای زندگی و آثار او پیدا شده استناد میکند . برای مثال اریش فون دنیکن در یکی از بررسی هایش به اثری استناد میکند که گفته میشود لئوناردو در تکمیل قسمتی از آن اثر نقش داشته است. لئوناردو در جوانی شاگرد یکی از بزرگترین و پر آوازه ترین اساتید زمان به نام آندره آ دل وروکیو بوده است. در آن ایام وروکیو تصمیم به خلق اثری به نام اعلان میگیرد. در این اثر فرشته مقرب پروردگار بر مریم ظاهر گشته و خبر از تولد مسیح میدهد. وروکیو فضای اثر و پیکره مریم مقدس را کار میکند. اما قسمت اجرای فرشته را به لئوناردو می سپارد. در قمستی که وروکیو انجام داده متریال اجرا، متریال همیشگی و سنتی است: تمپرا با حلال تخم مرغ. اما در این قسمت استاد بزرگ و اسرار آمیز وارد میشود و فرشته را به تصویر میکشد. بحث هایی در مورد اینکه آیا این موضوع واقعیت دارد که واقعا این فرشته اثر داوینچی است یا خیر، وجود دارد و تعدادی مخالف و موافق بر سر این قضیه رو در روی هم جبهه گرفتند. سرانجام در سال ۱۹۸۹ تعدادی از متخصصان فلورانس دست به آزمایشهایی جهت پی بردن به این موضوع که آیا واقعا قسمت فرشته اثر وروکیو را، خود لئوناردو کار کرده است یا خیر، میزنند. بعد از تعداد زیادی آزمایشهای علمی و آنالیز مواد و تستهای تاریخی توسط هنر شناسان تایید میشود که این قسمت از کار را لئوناردو به انجام رسانیده است. اما یک موضوع بسیار شگفت انگیز و غیر منتظره دیگر نیز کشف میشود: زیر اشعه ایکس، فرشته ای که لئوناردو به تصویر کشیده ناپدید میشود! دلیل این موضوع این است که لئوناردو از رنگهایی به غیر از رنگهای سنتی استفاده کرده. او از رنگهایی با جنسیت شفاف استفاده کرده که در زیر اشعه ایکس چنان عکس العملی نشان میدهند. او همیشه به خاطر مخفی کردن نشانه ها و گنجاندن پیامهای مخفی در داخل آثارش معروف بوده و این بار نیز شاید وی میخواسته پیامی به آیندگان بدهد که من شما را میبینم! و در کنار این پیام بر این نکته نیز تاکید کرده که این فرشته را من کار کرده ام!


تابلوی اعلان اثر وروکیو

تابلوی اعلان اثر وروکیو


نکته بسیار جالب و نسبتا عجیب دیگری در اسناد تاریخی وجود دارد مبنی بر اینکه از سال ۱۴۶۶ تا سال ۱۴۶۸ لئوناردو از تمام آرشیو های تاریخی ناپدید میشود. هیچ اطلاعاتی از لئوناردو در دسترس نیست. در طول این مدت هیچ نقل قولی هم از او نیست. کسی او را ندیده و در طول این مدت نوشته یا اثری از او نیست. در کتاب زندگی هنرمندان بزرگ اثر جرجو وازاری هم هیچ اثری در طول این مدت از او نیست. شایان ذکر است که این کتاب یکی از مهمترین منابع اطلاعات در مورد هنرمندان دوره رنسانس است و وازاری با دقت و ریز بینی بسیار این کتاب را به رشته تحریر در آروده است. معلوم نیست در این مدت لئوناردو در کدام شهر زندگی میکرده و با توجه به این که اطرافیان او همیشه به وی توجه میکردند و حداقل چند خطی توسط فردی از اطرافیان، از زندگی او گزارش میشده، اما در طول این ۲۴ ماه هیچ اثری از او نیست! خلاصه اینکه در تمام آرشیو های تاریخی در طول این ۲ سال کوچکترین اثری از لئوناردو نیست.

نظریه ای در این مورد وجود دارد از این قرار که این مرد بزرگ مورد توجه بیگانگان قرار گرفته و در نزد آنها امور و علوم پیشرفته ای را فرا گرفته است. شواهد تاریخی، مطلب زیادی در مورد غیبت دو ساله او به ما نمیگویند، تقریبا هیچ چیز! اما یک نکته بسیار واضح و روشن است و آن اینکه بعد از سال ۱۴۶۸ او به فلورانس باز گشته و بعد از بازگشت در کارهای وی تغییرات شگرفی مشاهده شده و اکثر ابداعات و اختراعات او بعد از این سال بوده است. لئوناردو در نوشته ای که مربوط به حدود سالهای ۱۴۶۶ یا ۱۴۶۷ میباشد حکایت میکند که در یک غار چیزی خوفناک را از نظر گذرانده و بسیار وحشت زده شده است. بعد ازاین سال و بعد این ماجرا، او نه تنها در هنر بلکه در بسیاری از رشته های دیگر نظیر نقشه کشی، مکانیک، کالبد شکافی، آناتومی و ریاضیات به تبحر شگفت انگیزی رسیده و به اطلاعاتی دست می یابد که حتی امروز هم دارای کاربرد می باشند. بعضی از طراحی های او واقعا حالت رندر های سه بعدی امروزی را دارا هستند و کاملا قابل تجزیه و تحلیل میباشند. در طرح های آنالیز اجزای بدن گویی کسی با دستگاه سوناگرافی یا سیتی اسکن آنها را مورد بازبینی قرار داده است و به حدی دقیق هستند که باور اینکه کسی در ۵۵۰ سال پیش به این درجه از شناخت از اجزای بدن رسیده باشد مشکل مینماید. او طرحهایی را به روی کاغذ آورده که قرنها بعد اجرا شد مانند هلیکوپتر و ...


نمونه ای از طرحهای مربوط به اجزای بدن

نمونه ای از طرحهای مربوط به اجزای بدن


پس از این دوره و پس از بازگشت به فلورانس است که او نقشه هایی که گویی با ماهواره یا هواپیما از نمای بالا و از شهرهای ایتالیا عکاسی شده را به روی کاغذ می آورد. نقشه هایی که طراحی آنها در آن زمان غیر ممکن به نظر میرسد.


نقشه بالا مربوط به مرکز ایتالیا که توسط لئوناردو اهیه شده است

نقشه مربوط به مرکز ایتالیا که توسط لئوناردو تهیه شده است


نکته شگفت انگیز و جالب اینجاست که تمام این نقشه ها آدرس و جایگاه دارند. برای مثال نقشه بالا مربوط به مرکز ایتالیاست که توسط او مشخص شده است.

بهر حال عجایب و ناگفته های فراوانی پیرامون زندگی و شرح حال این نابغه بزرگ جهان وجود دارد. رازهای نامکشوفی که همچنان برای پرده برداری از آنها به کوششها و جستجوهای تاریخ پژوهان و محققان هنر نیازمند خواهیم بود. شاید آیندگان همچنان در باره لئوناردو داوینچی سخن بگویند. در باره مردی که ذهن تاریخ را همچنان بخود مشغول نگاه میدارد. هنرمند اسرار آمیزی که به حق شایسته عنوان مردی برای تمام فصول، میباشد. آری، لئوناردو: مردی برای تمام فصول.


گرد آوری و تهیه مطالب: جواد اکبر زاده


مؤکداً از مراجعه حضوری از ساعت ۱۶ به بعد خودداری نمایید          آموزشگاه هنرهای تجسمی ایکاروس سه شنبه ها تعطیل است