آموزش استفاده از روغن و تربانتین

نقاشی رنگ روغن یکی از جدی ترین و حرفه ای ترین گرایشهای هنرهای بصری است. در این هنر پر طرفدار، از تربانتین و روغن بزرک بسیار استفاده میشود که ما در اینجا نحوه استفاده از این پرکاربردترین و مهم ترین مدیوم در نقاشی رنگ روغن را آموزش میدهیم. روغن بزرک و تربانتین توسط اساتید بزرگ از سالهای بسیار دور مورد استفاده قرار میگرفته.
اما اول بیایید ببینیم به طور کلی چرا از این مدیوم ها استفاده میکنیم؟

آموزش استفاده از روغن و تربانتین

آموزش استفاده از روغن و تربانتین


این مدیوم ها برای تثبیت و ثبات دادن به اثر هنری از اهمیت خاصی برخوردارند، درزمان خشک شدن اثر و پایان نقاشی شما نقش مهمی را ایفا میکنند. میتوان این مدیوم ها را بسته به کاربردی که از آنها انتظار دارید مورد استفاده قرار داد. برای مثال در برخی موارد این مواد به نسبت های خاصی با هم ترکیب شده یا در مواردی بر روی پالت با رنگها ترکیب میشوند. در هنگام استفاده از روغن باید به این نکته توجه داشت که اکثر این روغنها به صورت ریشه ای و ذاتی زرد رنگ میباشند، بنابراین در هنگام ترکیب آنها با رنگهای روشن حتما باید به این نکته توجه کرد، زیرا عدم توجه به این موضوع میتواند بر روی رنگهای روشن تاثیر نامطلوبی باقی گذاشته و نتیجه نهایی کار را به سمت رنگ زرد تغییر دهد.


نوعی از روغن

نوعی از روغن


یکی از پرکاربرد ترین این روغنها در دنیای نقاشی روغن بزرک می باشد، دلیل محبوب بودن این نوع روغن خاصیت خشک شدن آن نسبت به روغنهای دیگر میباشد، بنابراین علاوه بر ایجاد درخشندگی و شفافیت در کار این نوع روغن از خاصیت خشک شوندگی نسبتا بالایی برخوردار است و در عین حال پس از خشک شدن یک لایه نسبتا سخت و محافظ را بر روی کار ایجاد میکند که این یک امتیاز بزرگ برای این محصول می باشد.

روغن بزرک یک رابط بسیار عالی و طبیعی برای انواع رنگها (مخصوصا رنگهایی که ریشه طبیعی دارند) می باشد. امتیاز دیگر این ماده خاصیت خشک شوندگی آرام آن است که به هنرمند این امکان را میدهد که با اعتماد به نفس و دقت بیشتری پروژه نقاشی را به جلو ببرد. یکی دیگر از خصوصیات این ماده خاصیت جامد شدن آن است برای مثال در تکنیک Impasto (این نام یک واژه ایتالیایی است و به نقاشی هایی که حالت حجمی و برجسته دارند اتلاق می شود) تعداد زیادی لایه رنگی سنگین با مقدار بالای روغن بزرک استفاده میشود که این موضوع به کار حجم سه بعدی و برجسته می دهد. در این تکنیک روغن بزرک نقش بسیار مهمی ایفا می نماید.


یک نمونه از تکنیک Impasto

یک نمونه از تکنیک Impasto


همانطور که قبلا ذکر شد یکی دیگر از مدیوم های رایج در نقاشی رنگ روغن تروبانتین می باشد، تروبانتین یک مایع زرد فام سمغ مانند است که از شیره درخت کاج استخراج میشود. این ماده به عنوان یک حلال خوب رنگ کاربرد دارد. در اینجا به مزیت های استفاده از تربانتین اشاره خواهیم کرد:


تروبانتین

تروبانتین


رنگها معمولا نوعی حالت خمیری مانند دارند که استفاده از آنها خصوصا در کارهای رئالیستی به تنهایی مشکل می باشد و با اضافه کردن این ماده حالت جلا و روانی بیشتری پیدا کرده و باعث سهولت در اجرا میگردد. در لایه های ابتدایی نقاشی این ماده یک عنصر ارزشمندی به حساب می آید. زیرا خاصیت خشک شوندگی سریعتر آن نسبت به روغن باعث پیشرفت سریع تر اثر هنری می شود. از ترکیب تروبانتین و الکل در مرمت و پاکسازی آثار قدیمی نقاشی نیز استفاده میگردد. همچنین تروبانتین ماده موثر برای پاک کردن لکه های رنگی ناخواسته می باشد. این ماده از دسته ماده های سمی با پایه نفت نیست، بنابراین استفاده از آن نسبت به مشتقات نفتی همانند تینر، امن تر و سالمتر می باشد، همینطور به دلیل این خاصیت آسیب بسیار کمتری به محیط زیست وارد می کند.

طریقه ساختن مدیوم مناسب برای رنگ روغن با استفاده از روغن بزرک و تروبانتین

در ظرف مخصوص مدیوم، دو قسمت تروبانتین و یک قسمت روغن بزرک را مخلوط میکنیم. روغن بزرک خالص نسبت به تروبانتین بسیار حجیم تر است و بنابراین به سرعت با یکدیگر ترکیب نمیشوند، به همین منظور توصیه میشود این دستوالعمل را دو الی سه روز قبل از استفاده این مدیوم انجام داده و محلول را به حال خود رها کنید


تروبانتین

مخلوط روغن بزرک و تربانتین


● توجه داشته باشید که این فرمول برای تروبانتین و روغن بزرک خالص و طبیعی کاربرد دارد و قائدتا محصولات ترکیبی بازار که بعضی از آنها مشتقات نفتی نیز در خود دارند شامل این دستورالعمل نیستند.

توصیه میگردد مواد ذکر شده در یک ظرف شیشه ای کوچک با هم ترکیب شوند و هر چند ساعت یکبار در جهت ترکیب بهتر آن را تکان دهید. در زمان استفاده از محصول از وارد کردن قلمو به ظرف اصلی خوداری نمایید زیرا باعث تار شدن محلول شده و به کیفیت کار آسیب وارد میکند، بنابراین استفاده از یک ظرف ثانویه توصیه می گردد.

این محلول رنگهای نقاشی شما را با دوام تر خواهد کرد و همچنین از ترک برداشتن کار بر اثر مرور زمان جلوگیری خواهد کرد.

همینطور ذکر این نکته خالی از لطف نیست که راهکار ذکر شده قطعا یک قانون غیر قابل تغییر نیست و بر اثر تجربه و مهارت و نوع کار نسبتهای ترکیب این مواد نیز تغییرپذیر می باشند اما این موضوع مستلزم آموزش کافی زیر نظر افراد مجرب و با تجربه است.

و در آخر موضوع مهم زمان خشک شدن کار میباشد، در صورت اجرای دقیق فرمول بسته به نوع رنگ و بوم مورد استفاده زمان خشک شدن اثر ممکن است تا یک هفته یا بسیار سریعتر انجام شود، همچنین روغن بزرک های غنی شده که زمان بسیار کمتری برای خشک شدن نیاز دارند نیز در بازار موجود میباشد.


● توجه: استفاده تربانتین زیاد و بیش از اندازه موجب پریدگی رنگها میگردد.

مواد دیگری غیر از تربانتین نیز به عنوان خشک کننده وجود دارد. سانسادر یکی دیگر از انواع خشک کننده هاست که در مقایسه با تربانتین بوی کمتری دارد و تقریبا به همان اندازه که بوی کمتری دارد، قدرت خشک کنندگی آن هم کمتر است.

سانسادر و تربانتین

سانسادر و تربانتین

خشک کننده های قویتر از تربانتین هم وجود دارد مانند اسکاتیف که باعث میشود رنگ گذاشته شده بروی تابلو در زمان بسیار کوتاه تری خشک شود.
استفاده از خشک کن های خیلی قوی چندان توصیه نمیشود. چرا که هرچه روغن رنگ بصورت طبیعی تر و در اثر مجاورت بیشتر با هوا خشک شود، برای دوام تابلو و رنگهای آن مناسبتر است.


گرد آوری و تهیه مطالب: جواد اکبر زاده

دیـــدگـــاه

  فرهاد بحری

زمان: جمعه، ۱۵ آذر ۱۳۹۸ | ۲۲:۲۱:۵۱

سلام اطلاعات خوبی دادید خسته نباشید

↩ پاسخ به پیام

  حسین

زمان: چهارشنبه، ۲۵ دی ۱۳۹۸ | ۰۰:۰۲:۰۹

با تشکر از مطالب مفید و آموزنده ی شما.

↩ پاسخ به پیام

  سیمین

زمان: سه شنبه، ۲۷ خرداد ۱۳۹۹ | ۰۲:۴۸:۳۵

عالی بود.به جواب سوالهام رسیدم.کلی گشته بودم دنبالش⚘

↩ پاسخ به پیام

  Pry

زمان: دوشنبه، ۶ مرداد ۱۳۹۹ | ۱۷:۲۵:۱۷

سلام خسته نباشید من تازه نقاشی شروع کردم و بدون کلاس شروع کردم ب نقاشی رنگ روغن وستا استفاده میکنم میخوام یکم از حالت جامدی و سفتی در بیاد باید با چی مخلوط کنم؟

↩ پاسخ به پیام

  مدیر

زمان: دوشنبه، ۶ مرداد ۱۳۹۹ | ۲۰:۵۲:۱۶

سلام. رنگ روغن وستا کاملا غیر استاندارد، بی کیفیت و بی مصرف است. اگر میخواهید با وستا کار کنید بهتر است اصلا نقاشی نکنید. ضمنا چون غیر استاندارد هست، سمی نیز میباشد و نباید از نزدیک استنشاق شود. تماس آن با پوست دست نیز میتواند سرطان زا باشد.

↩ پاسخ به پیام

  فخر

زمان: جمعه، ۷ شهریور ۱۳۹۹ | ۱۳:۵۸:۴۶

با برزک تنها میشه و کار رو پیش برد؟ چون من ترربانتین ندارم، یا میشه بجای ترربانتین از تینر استفاده کرد؟

↩ پاسخ به پیام

  مدیر

زمان: جمعه، ۷ شهریور ۱۳۹۹ | ۱۵:۴۳:۱۴

بله. با بزرک به تنهایی هم میشود کار کرد. فقط ممکن است رنگها دیرتر خشک بشوند. حتما از روغن با کیفیت استفاده کنید و دور روغن بزرکهای ایرانی را خط بکشید.
در مورد تینر هم اصلا توصیه نمیشود. تینر بشدت به رنگ روغن نقاشی آسیب میرساند.

↩ پاسخ به پیام

  باقر

زمان: سه شنبه، ۱۸ شهریور ۱۳۹۹ | ۰۹:۳۱:۴۵

سلام میشه روغن بزرک را با تینر مخلوط کرد تا تینر چربتر بشه و به قلمو اسیب نزنه؟

↩ پاسخ به پیام

  مدیر

زمان: سه شنبه، ۱۸ شهریور ۱۳۹۹ | ۱۳:۲۳:۲۸

اگر از قلم موهای نرم استفاده میکنید، بهیج وجه به تینر حتی فکر هم نکنید. موهای قلمتان را نابود میکند

↩ پاسخ به پیام


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ارسال نظراتروزشمار هنری
امروز ۲۰۲۰/۰۹/۲۰ میلادی برابر با یکشنبه، ۳۰ شهریور ۱۳۹۹هجری شمسی که مصادف میباشد با سالروز تولد تئودور چازریا، نقاش رمانتیسم فرانسوی

تئودور چازریا، نقاش رمانتیسم فرانسوی

ادامه مطلب


 


مؤکداً از مراجعه حضوری از ساعت ۱۶ به بعد خودداری نمایید          آموزشگاه هنرهای تجسمی ایکاروس سه شنبه ها تعطیل است، همچنین چهارشنبه ها صبح