مارکهای معروف ورنی نقاشی رنگ روغن

نویسنده: ایکاروس، تاریخ انتشار: دوشنبه، ۸ دی ۱۳۹۹

در این مقاله به معرفی برندهای معتبر و معروف تولید کننده ورنی، که یکی از متریالهای مهم و پرکار برد در هنر نقاشی محسوب میگردد، خواهیم پرداخت.


محصولات شرکت اشمینک Schmincke

اولین برند تولید کننده وارنیش که معرفی خواهیم کرد برند معتبر و مشهور اشمینک می باشد. این کمپانی یکی از قدیمی ترین کمپانی های تولید کننده محصولات نقاشی شامل رنگ روغن و دیگر محصولات می باشد. به طور کل محصولات تولیدی کمپانی اشمینک از کیفیت بسیار بالایی برخوردار است. ورنی های شرکت اشمینک نیز از این قائده مستثنی نیستند و در کنار کیفیت، تنوع بالایی را نیز دارا می باشند.

دسته اول محصولات این شرکت که با آن آشنا میشوید، وارنیش های روتوش هستند. این دسته از وارنیشها را ورنی موقت نیز می گویند. این محصول برای حفاظت از نقاشی نیز استفاده می شوند.

اولین وارنیش روتوش که به شما معرفی میکنیم، به شکل اسپری مدل 50418 می باشد. اسپری مدل 50418 بسیار بی رنگ و شیشه ای است و به هیچ عنوان تمایل به زرد شدن ندارد. نکته جالب این است که تحت هیچ شرایطی رنگ تازه خشک شده را در خود حل نمیکند و بنابراین شما با خیال راحت می توانید بلافاصله پس از اتمام نقاشی و خشک شدن رنگها از آن استفاده نمایید. همچنین نکته بسیار مثبت در مورد این محصول این است که شما می توانید بلافاصله پس از کارگذاری آن بر روی کار، از ورنی های دائمی نیز استفاده نمایید و نیازی به صبر کردن (هشت الی دوازده ماه) برای خشک شدن کامل کار نمیباشد. شرکت اشمینک در اطلاعات این محصول آورده است که می توان آنرا با تربانتین شماره 50019 این کمپانی از روی کار حذف نمود.


ورنی 50418

ورنی 50418


مدل روتوش بعدی، مدل 50066 می باشد. خصوصیات آن، عدم زرد شدن در طول زمان و خشک شدن سریع می باشد. همچنین رنگهای تازه خشک شده را در خود حل نمی نماید. پس از خشک شدن آن، می توان لایه نهایی وارنیش را نیز بر روی آن کارگذاری کرد و نیازی به صبر کردن نیست. در صورت نیاز به برداشتن این ماده از روی کار میتوان آنرا با تربانتین 50019 اشمینک از روی کار برداشت. مدل 50066 برای آثاری که نیمه تمام هستند و نیاز به محافظت دارند مناسب می باشد. همچنین برای جلا بخشیدن به نقاط مات نقاشی نیز، ابزاری مناسب و کاربردی است. مدل 50066 همچنین برای یک دست کردن و مرتب کردن رنگها نیز کاربرد بسیار خوبی دارد. همچنین بر روی آن میتوان مجددا رنگ گذاری کرد. توجه داشته باشید که به هیچ عنوان مدل 50066 را با ورنی هایی که از خصوصیات آنها اطلاع ندارید ترکیب نکنید. مدل 50066 با ورنی های پایه الکل ناسازگار می باشد.


ورنی 50066

ورنی 50066


محصول بعدی (50084) یک محصول دو منظوره می باشد. بدین معنی که هم برای کار نهایی می توانید از آن استفاده کنید و هم برای روتوش مناسب می باشد. این متریال نیز به هیچ عنوان پتانسیل زرد شدگی ندارد. قابلیت خشک شدن سریع و عدم حل شدن رنگهای تازه خشک شده نیز از دیگر مزیتهای آن می باشد. توجه داشته باشید که طرز استفاده این محصول برای روتوش کردن متفاوت از استفاده آن به شکل نهایی می باشد. بدین ترتیب که شما برای استفاده کردن آن به عنوان روتوش می بایست 20 درصد تربانتین 50019 را با آن ترکیب نمایید. لایه خشک شده به وسیله همین تربانتین قابل برداشته شدن می باشد. توجه داشته باشید اگر در نظر دارید که از این محصول به عنوان ورنی دائمی استفاده کنید باید آنرا 8 تا 12 ماه پس از اتمام آخرین ضرب قلم بر روی کار جای گذاری نمایید. برای استفاده به عنوان ورنی روتوش نیز می بایست تا چهار هفته پس از آخرین ضرب قلم بر روی کار از آن استفاده نمایید.


50084

50084


آخرین مدل روتوشی که به معرفی آن خواهیم پرداخت مدل 50020 می باشد که یک محصول بر پایه الکل می باشد. خصوصیات مدل 50020 خشک شدن بسیار سریع، بدون رنگ بودن و عدم تمایل به زرد شدن می باشد. توجه داشته باشید که از مدل 50020 به هیچ عنوان نباید همراه با ورنی های دیگر استفاده شود. همینطور نباید آنرا بر روی لایه خشک شده از مدل های دیگر کارگذاری کرد. مدل 50020 برای نسخه نهایی مناسب نمی باشد. این محصول را می توان با الکل از سطح کار برداشت. بنابراین تربانتین برای برداشتن آن قابل استفاده نیست. از این محصول می توان چهار هفته پس از آخرین ضربه قلمو استفاده کرد. توجه کنید که این ورنی ممکن است رنگهای تازه را کمی نرم کند. این محصول با اتانول رقیق می شود.


ورنی مدل 50020

ورنی مدل 50020


پس از معرفی وارنیش های روتوش شرکت اشمینک حالا به معرفی ورنی های دائمی آن خواهیم پرداخت.

اولین محصول که به معرفی آن خواهیم پرداخت ورنی یونیورسال می باشد که از نوع اسپری است. محصول یونیورسال در سه نوع شفاف، مات همراه با جلا و مات کامل ارائه می شود. کد های این محصول به ترتیب 50590، 50592 و 50594 می باشد. اسپری یونیورسال به مرور زمان دچار زرد شدگی نخواهد شد و همینطور کاملا بی رنگ است. پس از خشک شدن بسیار انعطاف پذیر بوده و بر اثر حرکت ترک نمی خورد. همینطور این محصول در اثر گذشت زمان دچار پیری نمی شود. نکته بسیار مهم در مورد اسپری یونیورسال اشمینک این است که کار نقاشی را از اشعه ماوراء بنفش حفاظت می نماید. به بیان دیگر زمانی که شما از این محصول برای نقاشی خود استفاده می نمایید به صورت اتوماتیک یک لایه محافظ اشعه ماوراء بنفش را بر روی محصول خود کارگذاری می نمایید. توجه داشته باشید که هیچ کدام از ورنی های موقت لایه محافظ اشعه ماوراء بنفش را ندارند و در صورتی که شما از نوع های روتوش به عنوان ورنی دائم استفاده می کنید باید رنگ مقاوم در برابر اشعه ماوراء بنفش را انتخاب نمایید. زمان استفاده از این ورنی بین هشت تا دوازده ماه برای رنگ روغن می باشد. توجه داشته باشید که اسپری یونیورسال یک محصول چند منظوره می باشد و برای رنگهای اکلریک، جوهر و گواش نیز مناسب است.


ورنی یونیورسال

ورنی یونیورسال


محصول بعدی ورنی بسیار ظریف و نازکی است با نام Picture varnish, glossy و با کد 50083، این محصول بسیار ظریف بوده و بی رنگ می باشد. از خصوصیات آن میتوان به دوام بالا و مقاومت در برابر زرد شدن و خشک شدن بسیار سریع اشاره کرد. قابل حل شدن در تربانتین است و می توان آنرا با این ماده از سطح کار برداشت.


مدل 50083

مدل 50083


محصول بعدی یک محصول طبیعی می باشد که با نام ورنی دامار ارائه میشود و کد این محصول نیز 50008 است. این محصول تهیه شده از بهترین نوع ماده دامار است و بی رنگ بوده و بر اثر مرور زمان به سختی زرد می شود. به دلیل طبیعی بودن نمی توان گفت که به هیچ عنوان زرد نمی شود. همچنین دچار پیری بر اثر گذر زمان نمی گردد. یکی دیگر از خصوصیات قابل توجه آن خشک شدن سریع آن است. (معمولا ورنی های طبیعی به سرعت خشک نمی شوند.


دامار مدل 50008

دامار مدل 50008


خواننده عزیز توجه داشته باشید که شرکت اشمینک حجم وسیعی از انواع ورنی را تولید می کند که ما در اینجا به معرفی تعدادی از مشهورترین آنها پرداختیم. در صورت نیاز به اطلاعات بیشتر می توانید به وب سایت این شرکت مراجعه کرده و کاتالوگ محصولات را دانلود نمایید. نکته دیگر در مورد محصولات این شرکت این است که موادی که این کمپانی تولید می کند معمولا در سطوح بسیار حرفه ای بوده و قیمت بالایی دارند. بنابراین اگر شما در صدد ورنی کردن یک کار آماتوری می باشید شاید بهتر باشد از محصولات ارزان تری استفاده نمایید.


محصولات شرکت اولد هالند Old Holland

در این بخش به معرفی تولیدات یکی از قدیمی ترین و معتبرترین شرکتهای تولید کننده لوازم هنری در جهان خواهیم پرداخت. شرکت اولد هالند یکی از معتبرترین کمپانی های تولید رنگ روغن می باشد که ورنی های این شرکت نیز از اعتبار و کیفیت بالایی برخوردار است.

اولین محصول این شرکت ورنی روتوش با شماره D1109 است. این محصول برای محافظت موقت از تابلوی نقاشی مناسب است. همینطور از آن برای براق تر کردن و درخشان تر کردن رنگها استفاده می شود. برای خشک شدن به چند ساعت زمان نیاز دارد. این محصول به هیچ عنوان زرد نمی شود. در این محصول از رزین کتون استفاده شده است و در تربانتین حل می شود و بنابراین می توان آنرا به وسیله این مدیوم از سطح کار جدا کرد. D1109 در دسته ورنی های مصنوعی طبقه بندی می شود.


D1109

D1109


مدل بعدی D1112 Picture Varnish Glossy می باشد. کیفیت بسیار بالایی داشته و به صورت براق در دسترس است. از دیگر خصوصیات D1112 Picture Varnish Glossy دوام بالا و همچنین انعطاف پذیر بودن آن است. همچنین در گذر زمان زرد نمی شود. این ماده یک محصول طبیعی نیست و در دسته ورنی های مصنوعی قرار میگیرد. ماده پایه آن، از رزین کتون می باشد. توصیه می شود که این محصول را یک سال پس از آخرین ضربه قلم استفاده نمایید.


ورنی مدل D1112

ورنی مدل D1112


محصول بعدی این شرکت یک محصول طبیعی به نام E1110 Dammar Picture Varnish می باشد که به واقع یک ورنی کلاسیک محسوب میگردد. این محصول از رزین خالص و طبیعی دامار ساخته شده است و در رقیق کننده بسیار شفاف و بی رنگ حل شده است. از E1110 Dammar Picture Varnish می بایست یک سال پس از اتمام کار نقاشی استفاده کرد. نتیجه استفاده درست و مناسب از آن، یک اثر زیبا شفاف و یکنواخت خواهد بود. در طول زمان مقاومت بسیار خوبی از خود نشان می دهد اما بر اثر گذشت زمان تا حدی حالت زرد شدگی به خود می گیرد.


ورنی دامار

ورنی دامار


محصول بعدی این شرکت نیز یک ورنی طبیعی بر پایه مصطکی میباشد که براق و بسیار زیبا بوده و با گذشت زمان کمی حالت شیری رنگ به خود می گیرد. حالت شیشه ای داشته و بر اثر مرور زمان کمی به زردی تمایل پیدا میکند. زمان مناسب استفاده از آن یک سال پس از اتمام کار می باشد. حلال آن، تربانتین است و می توان با این ماده آنرا از روی کار برداشت. نام این محصول F1111 Mastic Picture Varnish است.

ورنی مصطکی

ورنی مصطکی


محصولات شرکت وینزور Winsor

محصول بعدی که به معرفی آن خواهیم پرداخت از تولیدات شرکت مشهور وینزور می باشد. شرکت وینزور در تولید ورنی از تنوع بالایی برخوردار است و محصولاتی مانند ورنی اطلس، انواع ورنی های قابل اسپری، ورنی برای منظور های کلی و ورنی طبیعی دامار را ارئه می نماید.

اولین نوع، ورنی شیشه ای آرتیست وینزور می باشد. این محصول، از اثر نقاشی، در برابر اشعه ماورا بنفش محافظت می نماید. زرد نمی شود، قابل حل در تربانتین می باشد و دچار ترک خوردگی و یا مات شدگی نیز نمی شود. درجه خشک شدن آن نیز سریع بوده و بعد از شش الی دوازده ماه پس از اتمام کار می توان آنرا کارگذاری کرد. در راهنمای شرکت وینزور اشاره شده که از آن به عنوان مدیوم در کار استفاده نکنید. نوع شیشه ای آرتیست وینزور با یک شماره سریال متفاوت به شکل مات هم توسط این کمپانی ارائه شده است.


شیشه ای آرتیست وینزور

شیشه ای آرتیست وینزور


مدل بعدی، دامار وینزور است که به رنگ زرد کمرنگ می باشد که پس از خشک شدن حالت شیشه ای و براق به خود می گیرد. این محصول با گذشت زمان کمی حالت تیره پیدا میکند و برای برداشتن آن از روی کار می توان از ماده تربانتین استفاده کرد. قابلیت خشک شدن سریع دارد و زمان مناسب استفاده از آن بین شش تا دوازده ماه می باشد. برای استفاده از آن بهتر است کمی آنرا از دمای محیط گرمتر کرد. همچنین بهتر است به عنوان مدیوم استفاده نشود.


دامار وینزور

دامار وینزور


توجه داشته باشید که شرکت وینزور مدل های متعددی از ورنی های مختلف را در اختیار هنرمندان قرار می دهد و ما در این مقاله تعدادی از مهمترین آنها را برای معرفی انتخاب کردیم. نوع آخری که به معرفی آن خواهیم پرداخت یک ورنی روتوش می باشد. این مدل از یک جهت بسیار خاص و متمایز از انواع دیگر روتوش دیگر می باشد. و آن این که این محصول نوع روتوش، کار را در برابر اشعه ما وراء بنفش محافظت می کند. اصولا ورنی های موقت این قابلیت را دارا نمی باشند. توجه داشته باشید که قبل از استفاده از این محصول اطمینان کامل حاصل نمایید که کار شما کاملا خشک شده است. در صورت خشک بودن کامل می توانید آن را جای گذاری نمایید و نیازی به صبر کردن نیست. این مدل سریع خشک می شود و به توصیه شرکت وینزور نمی بایست از آن به عنوان مدیوم استفاده نمایید.


محصولات شرکت مایمری Maimeri

اما کمپانی آخری که به معرفی محصولات آن خواهیم پرداخت شرکت مایمری ایتالیا می باشد. در ایران این شرکت با رنگ های درجه کلاسیکوی آن شناخته می شود که پایین ترین کلاس رنگ روغن این شرکت می باشد. اما این شرکت محصولات متنوع و معتبر دیگری را نیز تولید می نماید که یکی از آنها ورنی های متنوع شرکت مایمری می باشد. در این قسمت ما به معرفی تعدادی از آنها خواهیم پرداخت.

اولین محصول این شرکت یک ورنی کلاسیک می باشد که از ماده دامار در آن استفاده شده است. جزو دسته بندی محصولات طبیعی می باشد. این محصول بر اثر گذشت زمان تمایل به زرد شدگی دارد. با استفاده از این ماده کار شما براق تر و درخشش رنگهای شما بیشتر خواهد شد. مایمری در مورد این محصول می گوید ممکن است کمی رسوب در ماده مشاهده شده و یک رنگ بسیار ضعیف کهربائی نیز در آن وجود داشته باشد. اما تاکید می کند که در نتیجه نهایی کار تاثیری نخواهد داشت.


ورنی دامار مایمری

ورنی دامار مایمری


مدل بعدی به نام ورنی نقاشی (Painting varnish) می باشد. این محصول شامل 25 درصد رزین کتون و اکلریک می باشد. دیگر مواد ترکیب شده با این محصول حلال بی رنگ و روغن دانه خشخاش می باشد. Painting varnish از نوع چرب و رنگی می باشد. این چربی باعث می شود که به شکل یک دست و کاملا هموار خشک شود. درخشندگی رنگها را افزایش می دهد. این ورنی چسبندگی بسیار مناسب و قابل قبولی را به ساپورت دارد. نکته دیگر اینکه تاثیر گذاری این ماده نسبت به همتا های دیگرش بیشتر بوده و با مقدار کمتر نتیجه بهتری می دهد.


ورنی نقاشی مایمری

ورنی نقاشی مایمری


نوع آخری که در این مقاله به معرفی آن خواهیم پرداخت ورنی ماستیک (مصطکی) مایمری می باشد. این محصول از رزین طبیعی درخت پسته مصطکی بدست می آید. همینطور اسانس مخصوص تربانتین نیز در این محصول ترکیب شده است. مواد این محصول بسیار مرغوب می باشد و روش ساخت آن نیز روش کاملا سنتی است. این محصول بسیار انعطاف پذیر بوده و این انعطاف پذیری را به رنگ نیز منتقل می نماید. این امر باعث دوام بیشتر و طول عمر اثر خواهد شد. ماستیک مایمری نوعی درخشندگی خاص و کلاسیک را به نقاشی شما خواهد داد. این محصول کمی تمایل به زرد شدن دارد. ماستیک مایمری به وسیله تربانتین از روی کار پاک می شود.


ورنی ماستیک مایمری

ورنی نقاشی مایمری


در پایان این مقاله می بایست به چند نکته مهم اشاره کرد. مورد اول اینکه شرکتهای معتبر و قوی بسیاری هستند که دست به تولید انواع ورنی های مرغوب می زنند. در این مقاله ما سعی کردیم که به معرفی دست چینی از آنها بپردازیم. در بعضی از قسمتهای این مقاله ملاحظه کردید که در معرفی برخی از محصولات به این موضوع اشاره شد که آنها تمایل به زرد شدگی دارند. در توضیح این موضوع باید گفت که اصولا هر زرد شدگی ضعف به حساب نمی آید و در برخی موارد زرد کهربائی می تواند نوعی نور و زیبایی کلاسیک را به کار ببخشد. و از طرف دیگر اساسا مقوله برداشتن وارنیش از روی کار پس از طی شدن مدت زمان طولانی نیز به همین منظور می باشد. کار با ورنی یک کار تخصصی و نسبتا پیچیده می باشد که نیازمند تجربه و مطالعه است. به شما توصیه می شود در صورت عدم تجربه سعی کنید از نوع های مصنوعی در کار استفاده کنید زیرا کار با نوع های طبیعی کمی دشوارتر و حساستر می باشد. به هر حال اگر شما از یک شرکت معتبر نیاز خود را مرتفع نمایید کمپانی مربوطه دستورالعمل های کاملی را برای استفاده از آن در اختیار شما قرار خواهد داد. بعید است با رعایت دستورالعمل های ذکر شده نتیجه نامناسب عاید شما شود. و مورد آخری که می بایست به آن اشاره گردد این است که اگر شما از رنگهای مرغوب و حرفه ای در اثر خود بهره میبرید، با استفاده از یک محصول مناسب و حرفه ای هیچ نگرانی و دغدغه ای در ورنی کردن کار خود نخواهید داشت.


ترجمه، گرد آوری و تهیه مطالب: جواد اکبر زادهدیدار - دریچه ای به کلاسهای اخیر

نگاه مختصری به آنچه که اخیرا در کلاسهای حضوری گذشته است.
فیلمهای کوتاه از کارهای در حال انجامی که در آموزشگاه نقاشی ایکاروس و توسط هنرجویان سیاوش مهویس صورت گرفته است.

نقاشی های ما با شما سخن میگویند

اثری از هنرمند آموزشگاه مرتضی طاهری

اثری از هنرمند آموزشگاه مهدیه عبدالعلی زاده

آثاری از هنرمند آموزشگاه بنفشه حسینی

 

کلاسهای ایکاروس

دیـــدگـــاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بخش‌های مورد نیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ارسال نظرات🎭 روز شمار هنری
امروز ۲۰۲۴/۰۵/۳۰ میلادی برابر با پنجشنبه، ۱۰ خرداد ۱۴۰۳هجری شمسی که مصادف میباشد با سالروز تولد ونسا هلدر نقاش آمریکایی

ونسا هلدر نقاش آمریکایی

 ادامه مطلب 

©اکیداً از مراجعه حضوری از ساعت ۱۶ به بعد خودداری نمایید             کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت محفوظ و متعلق به آموزشگاه نقاشی ایکاروس میباشد - 2024-2009