رابطه بین آرایشگری و نقاشی

نویسنده: ایکاروس، تاریخ انتشار: سه شنبه ۶ آذر ۱۳۹۷

سابقه آرایش صورت و آرایشگری از قدمت هفت هزار ساله برخوردار می باشد، اما قاعدتا نمی توان قدمت آنرا همپای نقاشی دانست، زیرا قدمت نقاشی به غارهای بسیار قدیمی و ماقبل تاریخ باز می گردد. از این دو هنر در قدیم اکثرا برای آیین ها و مراسم مذهبی بهره می برده اند. همینطور با توجه به استفاده از میک آپ در این آیین ها نوع آرایش و سبکهای آن نیز از فرهنگ مردم آن منطقه تاثیر گرفته است. باستان شناسان قدیمی اولین آثار از آرایش را در مصر باستان و یونان آن دوران پیدا کرده اند، لازم به ذکر است که ابداع و اکتشاف آناتومی انسان و نقاشی پرتره نیز از همین کشورها آغاز شد و در تمام دنیا فراگیر شد. در یکی از منابع مهم تاریخی (Sino-American Cultural and Economic Association. 36-37: 9. 1991) ذکر شده که در مصر باستان از روغن کرچک و در رم باستان با ترکیبی از روغن زیتون، موم زنبور عسل و آب رز، نوعی کرم آرایشی و ضد آفتاب تهیه می کرده اند. در منابع عهد عتیق شرحی بر شناخت طراحی چشم و اجزای آن و دستورالعمل آرایش چشم و مژه ها با استفاده از نوعی نقاشی آمده است. اما همانطور که ذکر آن گذشت مصر یکی از پایه گذاران آرایش بوده است و همینطور یکی از مهمترین خاستگاه های نقاشی باستانی نیز این کشور می باشد. ذکر نکته ای که بسیار جالب می نماید این است که سبک و سیاق آرایش صورت و آرایشگری در مصر باستان شباهت بسیار نزدیکی با نقاشی های بر جای مانده بر روی دیوارهای آن دوران دارند. طبیعتا ما نمی توانیم اطلاعات دقیقی از صورت یک انسان زنده مصر باستان در اختیار داشته باشیم اما مقایسه مجسمه های بر جای مانده و همینطور قبرهایی که جنازه های مومیایی در آنها قرار دارند این موضوع را به طور کامل تایید می نمایند.


رابطه بین آرایشگری و نقاشی

رابطه بین آرایشگری و نقاشی


به تصویر بالا دقت نمایید، رابطه صورت و شناخت مناسب آناتومی و نوع آرایشی که در آن وجود دارد بیان گر این می باشد که هنرمند خالق این اثر همزمان تسلط مناسبی بر طراحی چهره و میک آپ صورت در سبک مورد علاقه مصریان آن دوران داشته است. این نکته بیانگر این موضوع می باشد که شناخت مناسب از طراحی و آناتومی چهره می تواند تاثیرات بسیار مناسبی بر تکنیک میک آپ نیز بر جای گذارد. در مصر برای آرایش از روغن گز، عسل، گل اخرایی و روغن ارزن استفاده می شده است. ذکر این نکته نیز خالی از لطف نیست که شخص آرایشگر در صورت شناخت مناسب رنگها و آگاهی از ترکیبات آن می تواند با تسلط بیشتری به این کار بپردازد، و چه تمرینی بهتر از نقاشی و شناخت ترکیبات رنگی در آنها برای تبدیل شدن به یک میک آپ آرتیست حرفه ای!

اما تکنیک آرایش در ایران باستان نیز رواج داشته است، سرمه ماده ای است که در میان شاهان و ملکه های ایران بسیار رواج داشته است. استفاده از این ماده بیشتر برای آرایش چشمها مرسوم بوده است و نوع کاربرد آن نیز دقیقا مانند نقاشی و طراحی چشم بر روی کاغذ می باشد، استفاده از این ماده امروزه نیز برای آرایش چشمها مرسوم می باشد. در قرن دهم میلادی ابولقاسم زهراوی پزشک و جراح مسلمان اندلوسی کتابی به نام التصریف در باب پزشکی نوشت و در قسمت نوزدهم آن توضیحاتی در مورد آرایش و فوائد آن بر روی سلامت جسم و روح داد، این کتاب به زبان لاتین ترجمه شد، زهراوی در این کتاب کلمه «زیبایی درمانی» را ابداع کرد که در شرح آن در مورد تاثیرات زیبایی و هنر بر روی انسان توضیحات جامعی داده است.

اما در اروپا نیز هنر آرایش طرفداران خود را داشت، در کلیسای آن دوران از این هنر استفاده می شده است، در دوران رنسانس با پیشرفت نقاشی و مطالعه بیشتر بر روی آناتومی انسان و همینطور شناخت بهتر رنگها هنر میک آپ نیز پیشرفت چشمگیری کرد. در اروپا در ابتدا از سفید آب برای آرایش استفاده می کردند که رنگهای مختلفی را شامل میشود اما این ماده دارای سم ارسنیک می باشد.


یکی از آثار لوترک که در آن زنی در حال آرایش میباشد

یکی از آثار لوترک که در آن زنی در حال آرایش میباشد


اما در اینجا به طور وسیع تر به ارتباط نقاشی و طراحی با آرایش چهره می پردازیم، ذکر این نکته که امروزه میک آپ و گریم نیز خود یکی از مهمترین رشته های هنر محسوب می گردند ضروری است. یک «میک آپ آرتیست» توانا می بایست اطلاعاتی در مورد آناتومی صورت، نور پردازی و تاثیرات نور بر پرتره را داشته باشد. نوع استفاده از انواع ابزار میک آپ ارتباط مستقیمی با چهره و آناتومی صورت شخص دارد. برای مثال در یک صورت پر و چاق استفاده از تنهای روشن انتخاب مناسبی نمی باشد و برعکس برای یک صورت استخوانی یک آرایش دارک (تیره) گزینه مناسبی محسوب نمی گردد. بنابراین گذراندن یک دوره طراحی پرتره برای یک آرایشگر می تواند باعث ارتقاء و پیشرفت چشمگیری در حرفه وی گردد.


شناخت مناسب تنالیته و سایه روشن کمک بزرگی در تبدیل شدن به یک آرایشگر حرفه ای خواهد بود

شناخت مناسب تنالیته و سایه روشن کمک بزرگی در تبدیل شدن
به یک آرایشگر حرفه ای خواهد بود


امروزه رشته جدیدی در دنیای آرایش به وجود آمده که به آن طراحی آرایش (makeup drawing) اتلاق می گردد. این رشته ارتباط بسیار نزدیکی بین طراحی و میک آپ برقرار نموده است. طرز کار بدین صورت می باشد که هنرمند آرایشگر در ابتدا برای ابداع یک نوع جدید آرایش چهره آنرا به صورت دستی بر روی کاغذ به شکل کاملا رئال اجرا کرده و پس از تایید و ویرایش آن و در ادامه با ابزار آرایشی طرح را بر روی صورت واقعی اجرا می نماید.


آرایش چشم و طراحی

به تصاویر بالا دقت نمایید، اینها مدل های ابتدایی برای ابداع انواع مختلف آرایش چشم می باشد، به طور واضح مشاهده می کنید که هنرمند آرایشگر از توانایی بالایی در طراحی چهره برخوردار بوده و شناخت بالایی از اجراء صورت را دارا می باشد و از این توان در جهت طراحی انواع مدلهای مختلف آرایش چشم بهره برده است. همینطور در تصویر سمت چپ یک طراحی ساده اما زیبا از آرایش چشم و ساخت یک گونه برجسته بر روی صورت را مشاهده می نمایید.


هنر میک آپ آرتیست بر روی چشمهای واقعی

در تصوایر بالا در قسمت سمت راست ابتدا با ابزار طراحی انواع مختلفی از آرایش چشم به تصویر کشیده شده و در تصویر سمت چپ مدل های ابداع شده توسط میک آپ آرتیست بر روی چشمهای واقعی اجرا شده است.

در پایان ذکر این نکته خالی از لطف نیست که یادگیری طراحی به عنوان یک هنر پایه تقریبا برای تمامی گرایش های هنرهای بصری امری مفید و حتی لازم و ضروری می باشد. شاید بسیاری از هنرمندان میک آپ مدعی این موضوع باشند که بدون اطلاع از دانش طراحی نیز در کار خود موفق هستند اما باید این نکته را یادآور شد که میک آپ آرتیستی که دوره طراحی را به خوبی و زیر نظر یک استاد مجرب گذرانده باشد قادر به تولید ایده است و توانایی خلق مدلهای جدید را نسبت به هم رشته ای های خود پیدا خواهد کرد. موضوعی که در تمام رشته های بصری باعث می گردد که هنرمند یک سرو گردن از هم رشته ای های خود بالاتر قرار گیرد.


ترجمه، گرد آوری و تهیه مطالب: جواد اکبر زادهدیدار - دریچه ای به کلاسهای اخیر

نگاه مختصری به آنچه که اخیرا در کلاسهای حضوری گذشته است.
فیلمهای کوتاه از کارهای در حال انجامی که در آموزشگاه نقاشی ایکاروس و توسط هنرجویان سیاوش مهویس صورت گرفته است.

نقاشی های ما با شما سخن میگویند

آثاری از هنرمند آموزشگاه سحر تربر

اثری از هنرمند آموزشگاه لیدا سماک

اثری از هنرمند آموزشگاه مریم انصاری

 

کلاسهای ایکاروس

دیـــدگـــاه

  فاطمه زهرا

زمان: دوشنبه، ۱۶ فروردین ۱۴۰۰ | ۲۳:۲۳:۴۶

سلام واقعا ازتون ممنونم بابت این مطلبی که گذاشتید
خیلی کاربردی بو و دقیقا جواب سوالم رو گرفتم
خدا خیرتون بده

↩ پاسخ به پیام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بخش‌های مورد نیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ارسال نظرات🎭 روز شمار هنری
امروز ۲۰۲۴/۰۵/۳۰ میلادی برابر با پنجشنبه، ۱۰ خرداد ۱۴۰۳هجری شمسی که مصادف میباشد با سالروز تولد ونسا هلدر نقاش آمریکایی

ونسا هلدر نقاش آمریکایی

 ادامه مطلب 

©اکیداً از مراجعه حضوری از ساعت ۱۶ به بعد خودداری نمایید             کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت محفوظ و متعلق به آموزشگاه نقاشی ایکاروس میباشد - 2024-2009