آموزش نقاشی با آبرنگ روش خیس در خیس

نویسنده: ایکاروس

در این روش رنگها بصورت خیس روی همدیگر می آیند و قسمتی که کار شده، دوباره کاری نمیشود. در این روش تابلو در یک جلسه تمام میشود و یا قسمتی از آن به پایان میرسد. چون در این روش رنگها دیگر دست نمی خورند طراوت و شادابی نخستین رنگ تا حد زیادی حفظ میشود. رنگها یا روی پالت ترکیب میشوند و یا ممکن است نقاش در حالیکه رنگها خیس هستند، مستقیما روی کاغذ آنها را مخلوط نماید. این روش مناسب اتود و اسکیسهای فوری از طبیعت بیجان و مخصوصا منظره میباشد.

آموزش نقاشی با آبرنگ روش خیس در خیس

نقاشی آبرنگ اثر زبوکویچ

از ویژگیهای آبرنگ این است که پس از خشک شدن، کمی رنگ میبازد. مخصوصا اگر آبرنگ کیفیت خوبی نداشته باشد، میزان رنگ باختگی بیشتر خواهد بود. بنابراین بهتر است تن رنگی هنگام کار کمی سیرتر از حد آن در نظر گرفته شود.
روش دیگر رنگ گذاری با آبرنگ را قبلا در آموزش نقاشی آبرنگ روش چند قشری توضیح دادیم.

و اما چنانچه میخواهید در باره روش خیس در خیس بیشتر بدانید، مطالب زیر برای شما آماده شده است:

یکی از متداول ترین تکنیکها برای نقاشی آبرنگ روش خیس در خیس می باشد، نحوه پایه این کار به اینصورت است که تمام رنگها و مدیوم ها بر روی یک ساپورت خیس کار می شود. این متد متدی چالش برانگیز است و اغلب نتایج کار غیر قابل پیشبینی است، دلیل غیر قابل پیشبینی بودن آن این است که این تکنیک به فاکتورهای بسیاری بستگی دارد، مانند وزن کاغذ، بافت کاغذ، مقدار آب و جنس، کیفیت و ضخامت رنگ. در فرآیند نقاشی آبرنگ خیس در خیس پدیده ترکیب رنگها با یکدیگر افکتهای بسیار زیبا و جذابی ایجاد می کند، که نتیجه حاصل از این سبک را تبدیل به یک اثر هنری چشم نواز و زیبا می کند.


آموزش نقاشی با آبرنگ روش خیس در خیس

چیزی که در این روش به طور کلی مشهود و مشخص است، اینست که کنترل این تکنیک کار ساده و سهلی نمی باشد و احتمال خراب شدن اثر در فرایند پروژه کم نیست، حتی برخی مواقع هنرمندان با تجربه در این تکنیک نیز به مشکل خورده و نتیجه مناسب و دلخواه بدست نمی آید.

در اینجا پنج توصیه در مورد روش آبرنگ خیس در خیس را در جهت آسان تر شدن این تکنیک مطرح و در مورد آن توضیح می دهیم:

1- کاغذ مناسب انتخاب کنید:

همانطور که قبلا گفته شد بافت کاغذ در روش خیس در خیس نقش مهمی ایفا می نماید. کاغذهای پرس گرم دیرتر و کمتر آب را به خود جذب می کنند، بنابراین رنگ بر روی کار مدت طولانی تری شناور می ماند. برعکس کاغذهای پرس سرد با بافت زبرتر آب را سریعتر به خود جذب می نمایند، بنابراین توجه داشته باشید کاغذ پرس سرد برای کار آبرنگ مناسب تر است.


کاغذ مناسب برای آبرنگ را انتخاب کنید

2- زمان مناسب را انتخاب نمایید:

اگر زمانی اقدام به اضافه کردن رنگ نمایید که هنوز سطح خیس کار حالت درخشان دارد، به طوری که آب هنوز به طور کامل جذب کاغذ نشده، رنگ شما به طور وسیعی در سطح کاغذ پخش خواهد شد، در این حالت ترکیب شکل ها به هم ریخته و کار دچار مشکل خواهد شد. زمانی که نیاز به یک رنگ نرم و سبک دارید اما نمی خواهید این رنگ سطح وسیعی را پوشش دهد، صبر کنید که سطح خیس کاغذ از حالت براق خارج شود، توجه داشته باشید که سطح مورد نظر حتما باید در حالت مرطوب و خنک باشد، بدین معنی که زیاد از حد خشک نشده باشد.


آموزش آبرنگ

3- از قلم موی تشنه استفاده کنید:

تا زمانی که کار شما خیس است شما میتوانید اشتباهات احتمالی را تا حدی تصحیح کنید. برای این کار کافیست یک قلم موی مرطوب بردارید و به آرامی به سطح مورد نظر بکشید. همچنین در بعضی مواقع ممکن است برای اصلاح نیاز باشد کمی آب به سطح کار اضافه کنید، اما توجه داشته باشید که برای برداشتن رنگ به هیچ عنوان از قلم خیس استفاده نکنید. نکته کار در اینجاست که قلموی مرطوب حجم زیادی از آب را به خود می کشد و در عین حال به لطافت رنگ ضربه نمی زند و به سرعت رنگهای خیس را از روی کار شما برمی دارد اما اگر قلمو کاملا خشک باشد ممکن است لکه های عمیق ناخواسته ایجاد کند. توجه داشته باشید که بعضی از رنگهای آب رنگ راحت تر از دیگری پاک میشوند، زمانی که قصد خرید رنگ دارید به عبارت "staining " (غیر قابل پاک شدن) یا "non-staining " (قابل پاک شدن) توجه کنید. البته بحث شناخت خواص و خصوصیات رنگهای آب رنگ کاری تخصصی است که مقاله جداگانه ای را می طلبد.


کار با آبرنگ

4- از سشوار استفاده کنید:

توصیه می شود برای گرفتن نتیجه بهتر در سبک خیس در خیس از سشوار برای ثبات بیشتر استفاده کنید، دلیل اول این کار اینست که اگر شما نیاز به اضافه کردن جزییات در کار دارید، نیازی نیست که مدت طولانی برای خشک شدن کامل کار صرف کنید، و مورد دوم اینکه معمولا در طول فرایند خشک شدن ممکن است گردو خاک یا ذرات دیگر بر روی کار نشسته و به کیفیت کار آسیب وارد نماید. و موضوع مهم دیگر اینکه مادامی که کار خشک نشده، از ثبات برخوردار نیست و در جابجایی ممکن است ترکیب کار آسیب ببیند.


نقاشی آبرنگ

بعلاوه با کنترل بادی که از سشوار خارج می شود میتوان بعضی از مرزهای بین رنگها را محو کرد و تنالیته زیبایی به وجود آورد به کار بالا دقت کنید.

5- از پارچه مرطوب برای نگهداری کار استفاده نمایید:

اگر نقاشی شما طولانی شد و یا به هر دلیل دیگری خواستید کار را رها کرده و چند ساعت بعد به آن بپردازید، برای جلوگیری از خشک نشدن کار میتوانید از این روش استفاده کنید، به این صورت که یک سطح مقاوم در برابر نفوذ آب (مثلا یک قاب شیشه ای) را در زیر کار قرار داده و یک پارچه مرطوب روی آن بگذارید، بعد یک لایه کاغذ خیس روی پارچه گذاشته و کار را بر روی آن قرار دهید، خواهید دید که کار برای مدت چند ساعت خشک نخواهد شد.


میز کار نقاشی آبرنگ

ترجمه، گرد آوری و تهیه مطالب: جواد اکبر زادهدیدار - دریچه ای به کلاسهای اخیر

نگاه مختصری به آنچه که اخیرا در کلاسهای حضوری گذشته است.
فیلمهای کوتاه از کارهای در حال انجامی که در آموزشگاه نقاشی ایکاروس و توسط هنرجویان سیاوش مهویس صورت گرفته است.

نقاشی های ما با شما سخن میگویند

آثاری از هنرمند آموزشگاه سحر تربر

اثری از هنرمند آموزشگاه مهدیه عبدالعلی زاده

آثاری از هنرمند آموزشگاه بنفشه حسینی

 

کلاسهای ایکاروس

دیـــدگـــاه

  Fatemeh

زمان: یکشنبه، ۲۷ بهمن ۱۳۹۸ | ۱۳:۲۰:۴۱

ممنون از مطالب مفیدتون . من خودم چندین بار با آبرنگ روی مقوا نقاشی کشیدم ولی هیچوقت خوب در نیومده . لطفا به من یه مقوای مناسب معرفی کنید .

↩ پاسخ به پیام

  مدیر

زمان: یکشنبه، ۲۷ بهمن ۱۳۹۸ | ۲۱:۴۳:۱۱

لطفا در گوگل مقوای آرچ را جستجو کنید.

↩ پاسخ به پیام

  Fatemeh

زمان: چهارشنبه، ۳۰ بهمن ۱۳۹۸ | ۱۱:۵۶:۲۶

مچکرم

↩ پاسخ به پیام

  فاطمه

زمان: یکشنبه، ۱۷ فروردین ۱۳۹۹ | ۲۱:۱۶:۳۴

سلام خسته نباشید برای دوران قرنطینه لطفا کلاس های مجازی بگذارید...مخصوصا برای افردای ک در شهرستان هستند مراجعه به اموزشگاه های خوب سخت است

↩ پاسخ به پیام

  مدیر

زمان: دوشنبه، ۱۸ فروردین ۱۳۹۹ | ۰۱:۴۴:۲۰

بله. در تکاپو هستیم برای این قضیه. البته زمان میبرد و دوره ها را تدریجا ساخته و ارائه مینماییم. از طریق سایت پیگیر باشید. ممنون

↩ پاسخ به پیام

  فرزانه

زمان: شنبه، ۲۴ خرداد ۱۳۹۹ | ۲۲:۵۴:۵۹

ببخشید چه رنگی برای نقاشی مناسبه

↩ پاسخ به پیام

  مدیر

زمان: یکشنبه، ۲۵ خرداد ۱۳۹۹ | ۰۸:۵۰:۰۲

اگر منظورتان برند رنگ هست، یکی از بهترین و البته گرانترین برندهای آبرنگ در جهان آبرنگ اشمینک میباشد.

↩ پاسخ به پیام

  پارمیدا

زمان: پنجشنبه، ۲۷ شهریور ۱۳۹۹ | ۱۱:۳۹:۰۶

من به اسم دفتر آبرنگ از لوازم تحریری دفتری خریدم ک یه طرفش مثل کاغذ گلاسست و طرف دیگش مثل کاعذ A4 رو اون طرفی ک شبیه کاغذ گلاسست آب نمیمونه و قطره قطره روش
وایمیسته میخواستم بدونم این دفتر چیه

↩ پاسخ به پیام

  مدیر

زمان: پنجشنبه، ۲۷ شهریور ۱۳۹۹ | ۲۲:۲۲:۵۴

من نمیدانم شما چه دفتری و چه مارکی خریداری کرده اید و اینکه اصولا دفتری که گرفتید مخصوص آبرنگ بوده یا نه. اما این را میدانم که آبرنگ بروی سطوح گلاسه و براق و لیز، درست مانند همین حالتی میشود که خودتان فرمودید و این سطوح اصلا برای آبرنگ مناسب نمیباشد.

↩ پاسخ به پیام

  پرستو

زمان: دوشنبه، ۲۶ آبان ۱۳۹۹ | ۱۶:۲۸:۳۹

سلام
مقوا فابریانو مناسب برای آبرنگ خیس در خیس چه مدل و گِرمی مناسبه؟

↩ پاسخ به پیام

  مدیر

زمان: سه شنبه، ۲۷ آبان ۱۳۹۹ | ۱۰:۳۴:۵۳

معمولا فابریانو 400 گرمی استفاده میشود .استفاده ازمقوای آرچ نیز در ایران رایج است که 180 و 300 گرمی آن را میتوانید تهیه نمایید. (البته با قیمت خیلی زیاد 😕)

↩ پاسخ به پیام

  علی

زمان: سه شنبه، ۲۶ اسفند ۱۳۹۹ | ۱۰:۳۲:۵۳

خیلی ممنون خداقوت

↩ پاسخ به پیام

  میرزایی

زمان: سه شنبه، ۱۰ فروردین ۱۴۰۰ | ۲۳:۰۷:۰۵

سلام، وقتتون بخیر، میخواستم بدونم برای ضدآب کردن نقاشی آبرنگ پس از اتمام کار میتوان از فیکساتیو استفاده کرد؟ کدام فیکساتیو مناسب است که بعد از مدتی نقاشی رو زرد نکنه

↩ پاسخ به پیام

  مدیر

زمان: پنجشنبه، ۱۲ فروردین ۱۴۰۰ | ۲۱:۴۰:۳۴

لطفا ویدیوی زیر را مشاهده بفرمایید. البته نمیدانم متریالهایی که در این ویدیو معرفی میگردد در ایران پیدا میشود یا نه. زحمت ترجمه ویدیو هم با خودتان. ما فقط توانستیم در جواب سئوال شما در خصوص ضد آب کردن نقاشی آبرنگ، این ویدیو را پیدا کنیم:

↩ پاسخ به پیام

  عاطفه

زمان: دوشنبه، ۲۰ اردیبهشت ۱۴۰۰ | ۲۱:۴۹:۴۸

با سلام و وقت بخیر. من مقوای فابریانو ۲۰۰ گرمی دارم. میخواستم بدونم ایا این مقوا رو هم باید در اب سرد خیس کرد و به تخته چسباند یا بدون خیس کردن مقوا هم میشود روی آن طرح کشید. با تشکر

↩ پاسخ به پیام

  مدیر

زمان: سه شنبه، ۲۱ اردیبهشت ۱۴۰۰ | ۱۵:۱۴:۴۹

ممکن است بتوانید این مقوا را خیس کرده و استفاده کنید اما بخاطر گرم پائین، چروک شده و تاب برمیدارد. مقوای 400 گرمی بهتر جواب میدهد.

↩ پاسخ به پیام

  صبا

زمان: یکشنبه، ۱۶ خرداد ۱۴۰۰ | ۱۹:۰۹:۴۴

سلام.
أموزش نقاشی با آبرنگ را از چه سنی پیشنهاد می کنید..
نحوه و مکان آموزش و قیمت دوره ها به چه صورته هست؟؟
ممنون از راهنمایی تون.

↩ پاسخ به پیام

  مدیر

زمان: دوشنبه، ۱۷ خرداد ۱۴۰۰ | ۱۳:۰۴:۵۴

ما آموزش نقاشی کودکان نداریم و آموزشهای ما برای بالای شانزده سال مناسب است و پیشنهاد خاصی برای رده سنی مناسب آبرنگ نداریم. و برای بزرگسالان دوره های آموزشی ارائه میکنیم. ضمنا ما ارائه دهنده دوره های آبرنگ نیستیم و این مقاله صرفا یک مقاله آموزشی و برای استفاده همگان میباشد.

↩ پاسخ به پیام

  بهار

زمان: جمعه، ۱۲ شهریور ۱۴۰۰ | ۱۷:۳۳:۲۴

سلام من تازه ابرنگ و شرع کردم و استادی ندارم. خودم کتاب زبان اصلی ابرنگ روزمره رو گرفتم و از روی اون دارم کار میکنم . ولی چند بار خواستم از روی نت کار خیس در خیس انجام بدم. ولی احساس میکنم مقوا خیلی زود خشک میشه. من اهواز امکان داره بخاطر کولر گازی باشه. اگرم خاموش کنم بازم گرمای هوا هست.پیشنهادتون همون روش پارچه خیس هست؟؟؟من مقوا فابریانو ۳۰۰ گرفتم

↩ پاسخ به پیام

  مدیر

زمان: شنبه، ۱۳ شهریور ۱۴۰۰ | ۲۱:۱۵:۰۵

بله. همان روش پارچه خیس. البته مقوای 400 گرمی مناسبتر است.

↩ پاسخ به پیام

  سارینا

زمان: دوشنبه، ۱۱ بهمن ۱۴۰۰ | ۱۰:۱۴:۵۶

سلام و وقت بخیر
برای یادگیری نقاشی با آبرنگ نیاز به پیش زمینه است؟
یعنی باید ابتدا طراحی بلد باشیم یا بدون آن هم میتوان یاد گرفت؟

↩ پاسخ به پیام

  مدیر

زمان: دوشنبه، ۱۱ بهمن ۱۴۰۰ | ۱۸:۳۹:۰۶

بله، صد در صد نیاز به طراحی هست. بدون طراحی پایه هیج کاری نمیتوان انجام داد و افرادی که از این مسئله فرار میکنند بعد از یکی دو سال اتلاف وقت و هدر دادن هزینه به این نتیجه میرسند که باید برگردند و از اول شروع کنند.

↩ پاسخ به پیام

  بهروز

زمان: دوشنبه، ۲۳ اسفند ۱۴۰۰ | ۱۴:۱۹:۲۲

باتشکرازمطالب مفیدتون.

↩ پاسخ به پیام

  ریحانه مقدم

زمان: شنبه، ۱۹ فروردین ۱۴۰۲ | ۱۱:۲۸:۵۸

واقعا نمونه کارهاتون فوق العاده ه ه ه ه ه.... ه ه ه زیبا هستن 👌🏻

↩ پاسخ به پیام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بخش‌های مورد نیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ارسال نظرات🎭 روز شمار هنری
امروز ۲۰۲۴/۰۵/۳۰ میلادی برابر با پنجشنبه، ۱۰ خرداد ۱۴۰۳هجری شمسی که مصادف میباشد با سالروز تولد ونسا هلدر نقاش آمریکایی

ونسا هلدر نقاش آمریکایی

 ادامه مطلب 

©اکیداً از مراجعه حضوری از ساعت ۱۶ به بعد خودداری نمایید             کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت محفوظ و متعلق به آموزشگاه نقاشی ایکاروس میباشد - 2024-2009