آکادمی هنرهای زیبای فلورانس

نویسنده: ایکاروس، تاریخ انتشار: جمعه ۴ اسفند ۱۳۹۶

بی شک یکی از قدیمی ترین و مهمترین مراکز آموزشی دنیا آکادمی های ایتالیایی هستند که از اعتبار و قدمت بسیار بالایی برخوردارند و در مقوله آموزش و تاثیر گذاری در هنرهای زیبا یکی از پیشگامان جهان به حساب می آیند، همچنین تاثیرات بسیار موثر و مهمی را بر تاریخ هنر جهان داشته اند.

آکادمی هنرهای زیبا را میتوان بعنوان موسسات یا مراکز فرهنگی ای تعریف کرد که هم به صورت دولتی و هم به صورت خصوصی وجود دارند و طبیعتا نوع دولتی آن از قدمت و اعتبار بیشتری برخورداراست، به طوری که بعضی از آکادمی های دولتی از نظر سطح علمی (طبیعتا در رشته های هنری) با دانشگاههای بزرگ و معتبر دنیا رقابت می کنند، و مدارک صادر شده از این آکادمی ها با مدارک صادر شده از دانشگاههای معتبر و بزرگ دنیا برابری می کند.

در اصل آکادمی ها یک کارکرد دوگانه را دارا میباشند که همانا کارکرد اول یک کارکرد تئوریک در حوزه تحقیق، پالایش و ارتقاء اطلاعات و دانش تاریخی در مورد هنر و علوم اجتماعی است. به طوری که در دوره های آموزشی در این مراکز هنرجو مجموعه ای از دروس فلسفه، تاریخ، آناتومی و انسان شناسی را مورد مطالعه قرار می دهد. و کارکرد دوم آن به منصه ظهور رساندن اطلاعات دریافت شده در قالب تکنیکهای عملی به صورت یک اثر هنری است، که طبیعتا نیازمند فراگرفتن توانایی در حوضه تکنیکهای هنری از اساتید حاضر در آکادمی از قبیل طراحی، نقاشی و مهمتر از همه مطالعه بر روی بدن انسان و هنر فیگوراتیو و غیره می باشد. از طرف دیگر میتوان گفت آکادمی هنرهای زیبا به جامعه هنری مشروعیت قانونی بخشید و باعث رسمی شدن و رونق گرفتن مارکتهای هنری شده و در عین حال باعث تقویت هویت هنرمندان گردید.


تصویری از حیاط آکادمی فلورانس

تصویری از حیاط آکادمی فلورانس


حال با مقدمه ذکر شده به بررسی و معرفی یکی از معروفترین و معتبرترین این آکادمی ها می پردازیم:

آکادمی هنرهای زیبای فلورانس در قسمت تاریخی شهر فلورانس واقع شده است و همچنان فعال می باشد. این آکادمی اولین آکادمی تاسیس شده در میان تمام آکادمی ها و طبیعتا قدیمی ترین آنهاست. هسته اصلی تشکیل آکادمی فلورانس در ابتدا با گرد هم آمدن اساتید بعنوان یک کانون هنری در شهر فلورانس شکل گرفت. گروه سن لوکا و نقاشان در سال ١٣٣٩ میلادی تشکیل شد. در سال ١۵۶٣ تحت حمایت کزیمو مدیچی اول، آکادمی طراحی با مدیریت جرجو وازاری تشکیل شد. در آکادمی صرفا به هنر پرداخته نمی شد، بلکه علاوه بر هنر، علوم دیگر مانند ریاضیات و پرسپکتیو هم آموزش داده می شد و به این صورت مفهوم جدید آکادمی متولد شد. یک سال بعد از تاسیس آکادمی، میکلانژ درگذشت. به علت اینکه او یکی از ارکان آکادمی بود مراسم خاکسپاری وی درون آکادمی انجام گرفت.

علاوه بر وازاری اساتید دیگری همچون اگنولو برنزینی، بارتولوموئو اماناتی، جان بلونیا، بن ونوتو چلینی و گالیله را میتوان نام برد که در آکادمی حضور داشتند.


یک کلاس درس تئوری در آکادمی

یک کلاس درس تئوری در آکادمی


در سال ١٧٨۴ فرایند مدرن سازی و تغییر مکان آکادمی به مکان کنونی آن آغاز شد. دوک بزرگ فلورانس تصمیم به حمایت از آکادمی گرفت و محل جدیدی را برای آکادمی در نظر گرفت که این محل بیمارستان سن ماتئو بود. در این سال محل این بیمارستان واقع در خیابان ریکازولی تغییر کاربری داده و تبدیل به محل کنونی آکادمی هنرهای زیبای فلورانس شد. این مکان تبدیل به یک موسسه عمومی جهت آموزش علاقمندان به هنر به صورت مجانی شد و باعث پیوستن سران جنبش روشنگری و نئوکلاسیکها به این مرکز شد که از جمله مهمترین این افراد میتوان به نقاش معروف آلمانی به نام نتون رافائل منگس اشاره کرد که تاثیرات بسیاری را در شهر فلورانس و آکادمی آن بر جای گذاشت. این حرکت باعث ظهور هنرمندان جدیدی شد که تاریخ جدیدی برای فلورانس و ایتالیا رقم زدند. شاگردان جدید آکادمی در بعد زیبایی شناسی حرکت جدیدی را در جنبش نئوکلاسیک رقم زدند که نه تنها از نظر هنری و زیبایی شناسی بلکه از بعد مارکت هنر و اقتصاد بین الملل تاثیرات بسیاری را بر جای گذاشتند.


کلاس طراحی

کلاس طراحی


هنرمندانی که در آکادمی تربیت یافتند، در سراسر اروپا پخش شده و آثارشان دو مجموعه بسیار گرانقیمت و عظیم را بوجود آورد. یکی گالری آکادمی که امروز جزو اموال آکادمی به حساب می آید و دیگری موزه هنر مدرن قصر پیتی در فلورانس که هر ساله پذیرای میلیون ها توریست از سراسر جهان میباشد.

دربین سالهای ١٧٠٠ و ١٨٠٠ میلادی آکادمی هنرمندان بزرگی مانند پیترو بن ونوتی و لورنزو بارتولینی و... را پرورانده و به جهانیان شناساند. مجسمه های بسیار زیبا و چشمگیری از بارتولینی در موزه لور پاریس به نمایش گذاشته شده است.


بخشی از اثر بارتولینی

بخشی از اثر بارتولینی


در سالهای ١٨۴۵ به بعد بود که در آکادمی فلورانس جنبشی به نام جنبش ماکیاایولی شکل گرفت، نقاشان این سبک به مطالعه روابط بین لکه و نقاشی و نور می پرداختند که بیننده را کمی به یاد جنبش امپرسیونیسم می اندازد، اما جالب اینجاست که این حرکت حدود پانزده سال زودتر از جنبش امپرسیونیسم به وقوع پیوست! بزرگان این جنبش که جزو اساتید و یا دانشجویان آکادمی فلورانس بودند که شامل جیوانی فاتوری، آدریانو چچیونی و... بودند.


سردیس جیوانی فاتوری

سردیس جیوانی فاتوری


در قسمتی از ساختمان آکادمی یک کتابخانه وجود دارد، این کتابخانه در سال ١٨٠١ تاسیس شد، در داخل این کتابخانه نسخه های دستی کتابهایی مربوط به دوره رنسانس و بعد از آن وجود دارد، بعلاوه تعدادی اثر هنری چاپ دستی متعلق به اساتید قدیم نیز موجود است.


قسمتی از کتابخانه آکادمی

قسمتی از کتابخانه آکادمی


امروز آکادمی فلورانس همچنان در حال فعالیت است و با حفظ ریشه های سنتی خود بر پایه هنر فیگوراتیو و حفظ بعضی از سبکهای رنسانسی که از پایه گذاران این مرکز هنری باقی مانده در حال آموزش به هنرجویان از سراسر دنیا میباشد و حدود 1400 هنر جو مشغول تحصیل و فعالیت در این مرکز هنری زیبا هستند.


گالری آکادمی فلورانس:

گالری آکادمی نام موزه ای متعلق به آکادمی فلورانس و قسمتی از ساختمان آکادمی می باشد، این موزه چهارمین موزه پر بازدید در ایتالیا و یکی از پر بازدید ترین موزه ها در جهان است، بعلاوه تعداد زیادی از مجسمه های میکلانژ در این موزه وجود دارد و یکی از بزرگترین و مهم ترین آثار هنری جهان که مجسمه داوود میکلانژ می باشد در این موزه است. بعلاوه بزرگترین کلکسیون نقاشی جهان با زیر سازی طلا در این موزه موجود است. در سال ٢٠١۶ تعداد ١۴۶١١٨۵ بازدیدکننده برای این موزه ثبت شد.


جان بلونیا

جان بلونیا


سالن میکلانژ

سالن میکلانژ


تاریچه این موزه کاملا با تاریخ آکادمی فلورانس گره خورده. زیرا همانطور که قبلا ذکر شد بسیاری از آثار این موزه اثر یکی از شاگردان و یا اساتید آکادمی بوده است و به طور کل این موزه یکی از اموال آکادمی میباشد. در سال خرید ساختمان جدید آکادمی فلورانس اساتید آکادمی این نیاز را حس کردند که جهت ارتقاء آموزش و درک بهتر آثار هنری توسط هنرجویان در کنار فضای آموزشی به یک موزه جهت مطالعه آثار اساتید گذشته نیاز است. در داخل این موزه تعداد زیادی آثار ساخته شده با گچ وجود دارد و تعداد زیادی از این آثار مربوط به اساتید بزرگ دوران منریسم است. در حوضه نقاشی آثاری از جوتو، چیمابوا، پنتورمو، آندرا وروکی و لئوناردو داوینچی موجود است که در جهت آموزش هنرجویان جمع آوری شده است و همچنین امروزه نیز هنرجویان آکادمی بدون پرداخت هزینه و به راحتی میتوانند به این محیط رفت و آمد داشته و به مطالعه این آثار بپردازند.


آثار پیش از رنسانس که جهت مطالعه دانشجویان تاریخ هنر جمع آوری شده

آثار پیش از رنسانس که جهت مطالعه دانشجویان تاریخ هنر جمع آوری شده


در پایان باید یادآور شد که آکادمی فلورانس یکی از تاثیر گذارترین مراکز هنری جهان بوده و هست، که نقش بسیار پر رنگی را در تاریخ هنر جهان ایفا کرده و هنرمندان بسیاری که هر کدام از آنها را میتوان از مهمترین بخشهای تاریخ زیبایی شناسی و هنر جهان دانست را به جامعه هنری جهان معرفی نموده است.


سایت آکادمی فلورانس


ترجمه، گرد آوری و تهیه مطالب: جواد اکبر زادهدیدار - دریچه ای به کلاسهای اخیر

نگاه مختصری به آنچه که اخیرا در کلاسهای حضوری گذشته است.
فیلمهای کوتاه از کارهای در حال انجامی که در آموزشگاه نقاشی ایکاروس و توسط هنرجویان سیاوش مهویس صورت گرفته است.

نقاشی های ما با شما سخن میگویند

آثاری از هنرمند آموزشگاه سحر تربر

اثری از هنرمند آموزشگاه لیدا سماک

اثری از هنرمند آموزشگاه مریم انصاری

 

کلاسهای ایکاروس

دیـــدگـــاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بخش‌های مورد نیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ارسال نظرات🎭 روز شمار هنری
امروز ۲۰۲۴/۰۵/۳۰ میلادی برابر با پنجشنبه، ۱۰ خرداد ۱۴۰۳هجری شمسی که مصادف میباشد با سالروز تولد ونسا هلدر نقاش آمریکایی

ونسا هلدر نقاش آمریکایی

 ادامه مطلب 

©اکیداً از مراجعه حضوری از ساعت ۱۶ به بعد خودداری نمایید             کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت محفوظ و متعلق به آموزشگاه نقاشی ایکاروس میباشد - 2024-2009