بهترین مارک های مداد رنگی حرفه ای

نویسنده: ایکاروس، تاریخ انتشار: چهارشنبه، ۲۲ مرداد ۱۳۹۹

انتخاب برند مناسب و آشنایی با بهترین مارک مداد رنگی با توجه به کاربردی بودن این ابزار در نقاشی مخصوصا در کشور ما که اطلاعات کاملی در این زمینه وجود ندارد، بسیار مهم و کارگشا مینماید.در این مقاله ما به معرفی مارک ها و برندهای مورد استفاده نقاشان و استادان خواهیم پرداخت. هنرمندان بسیاری هستند که آثار زیبایی با این ابزار هنری خلق مینمایند. این هنرمندان از کدام برندها و مارک های مداد رنگی، در کار خود بهره میگیرند؟ مداد رنگی از مزایای زیادی نسبت به سایر متریالها برخوردار میباشد. مثلا از مزایای آن می توان به قابلیت نگهداری طولانی مدت آن اشاره نمود. متریالهایی مانند رنگ روغن، گواش و یا رنگ اکلریک بر اثر مرور زمان ممکن است کیفیت خود را از دست بدهند. اما این ابزار از این قاعده مستثنی می باشد. توجه داشته باشید که این متریال در میان افرادی که به صورت آماتور کار نقاشی را دنبال می کنند، نیز ابزاری محبوب می باشد. به همین دلیل کمپانی های تولید این مدادها در سطوح مختلف دست به تولید این ابزار می زنند. اما ما در این مقاله تنها انواع حرفه ای این ابزار را معرفی خواهیم کرد.


یک نمونه نقاشی مداد رنگی که توسط هنرجویان ایکاروس خلق شده است

یک نمونه نقاشی مداد رنگی که توسط هنرجویان ایکاروس خلق شده است


مدادهای رنگی در سطح حرفه ای برای افرادی در نظر گرفته شده است که از تجربه کافی در هنرهای بصری برخودار بوده و درکی عمیق از رنگ شناسی، نورپردازی و تئوری های این دو داشته باشند. مداد رنگی در لِوِل حرفه ای دارای قیمت های بالایی نیز می باشد. از خصوصیات بارز این نوع از مداد رنگی ها، هسته های بسیار نرم آنهاست که قابلیت اثر گذاری بالایی از نظر رنگی بر روی کاغذ را دارا میباشند. نرم بودن هسته این مدادها باعث می شود که هنرمند نقاش امکان وسیعی را در جهت کنترل درصد اشباع رنگ و شدت تنالیته رنگی داشته باشد. این امر منجر به تولید طیف وسیعی از درجات رنگی در اثر هنری خواهد شد. قابلیت ساخت و ساز (بلندینگ) از دیگر خصوصیات این متریال است. هنرمند می بایست امکان لایه گذاری متنوع را به وسیله این ابزار داشته باشد. این امر به هر چه زیبا تر و رئالیستی تر شدن اثر هنری کمک شایانی می نماید. میزان پیگمنت (رنگ دانه) در انواع حرفه ای این ابزار، بسیار بالا بوده و از مواد افزودنی، بسیار کم در آنها استفاده می شود. از طرف دیگر فرایند بلندیگ در مداد رنگی نسبت به متریالی مانند رنگ روغن بسیار سریع تر پیش می رود. زیرا شما نیازی به صبر کردن برای خشک شدن لایه زیرین به جهت لایه گذاری جدید را ندارید.


نقاشی با مداد رنگی توسط هنرجویان ایکاروس

نقاشی با مداد رنگی توسط هنرجویان ایکاروس


دسته بندی اصلی انواع مداد رنگیها

مداد رنگی های بر پایه موم

ترکیبات مناسب و استاندارد موم در در این گروه، باعث می شود که پیگمنتهای رنگی در سطح ساپورت بهتر حرکت کرده و فیکس شوند. از طرف دیگر این ترکیب، لایه گذاری رنگی را ساده تر نموده و از لکه دار شدن سطح کار جلوگیری می کند. مداد رنگی ها بر پایه موم دارای درجات مختلف زیادی از نرمی و سختی می باشند. توجه داشته باشید که استفاده از این دسته، برای هنرمندانی که از تُنهای بسیار سنگین و رنگهای تیره و گرم در سطوح بسیار بالا در کار خود استفاده می کنند، مناسب نمی باشد. زیرا موم در تنهای سنگین و رنگهای تیره، پس از مدتی حالت تار و مه آلود به رنگ می دهد و منجر به نزول کیفیت اثر شما خواهد شد. برای هنرمندانی که در آثار خود از رنگهای تیره استفاده می کنند انتخاب مداد رنگی بر پایه روغن مناسب تر می باشد.

مداد رنگی های بر پایه روغن

دسته دوم، بر پایه روغن هستند (البته همچنان مقداری موم در تولید آنها به کار می رود). این دسته، از نظر فیکس شدن بر روی ساپورت، با دسته موم متفاوت هستند و مشکل تار شدن در رنگهای تیره، در آنها وجود ندارد. بیشتر مدادهای رنگی روغنی در دسته نیمه نرم قرار میگیرند و کمی از مدادهای بر پایه موم سخت تر هستند. این گروه، عمر طولانی تری نسبت به دسته های دیگر دارند (بدین معنی که دیر تر تمام می شوند). اما خاصیت محوشوندگی در این نوع کمتر است و ممکن است همین امر منجر به محدودیت تنالیته در کار با آنها گردد. از طرف دیگر مداد های روغنی بیشتر مستعد ایجاد لکه در کار هستند. تاثیر پاک کن بر روی این ابزار کم بوده و به طور کلی بسیار سخت پاک می شود. از نظر قیمت نسبت به دیگر مدلها گران تر هستند و در بسیاری از برندها محدودیت رنگی زیادی دارند. بنابراین و با توجه به نکات ذکر شده این دسته از مدادها بیشتر مناسب افراد بسیار حرفه ای و اساتید می باشد.

مداد رنگی های آبرنگی و بر پایه آب

این دسته از مدادها به واسطه صمغی که در تولید آنها به کار رفته به وسیله آب حل می شوند. به دلیل خصوصیت ذکر شده در این ابزار می توان با آنها لایه های ظریف تر و نازک تری را در سطح کار ایجاد کرد. به بیان دیگر مدادهای آبرنگی همان آب رنگ هستند که در درون سیلندرهای چوبی به شکل مغزی قرار گرفته اند. از این ابزار می توان به دوشکل خشک و خیس استفاده کرد. استفاده از آن به شکل خشک دقیقا مانند استفاده از دو مدل دیگر مداد می باشد و به شکل خیس مانند آبرنگ استفاده می شود. تکنیک استفاده از حالت خیس به این صورت می باشد که شما می توانید با استفاده از این مداد بر روی کاغذ خیس اقدام به رنگ آمیزی نمایید. یا درست مانند آبرنگ مقداری از آن را با آب ترکیب کرده و به وسیله قلمو، رنگ ها را بر روی ساپورت جای گذاری نمایید.

لازم به ذکر است که به غیر از این سه دسته که ذکر آنها گذشت دو گروه مداد دیگر نیز وجود دارند که این مدادها به صورت رسمی در دسته مداد رنگی ها جای نمی گیرند. مدادهای پاستلی ومدادهای گرافیتی رنگی نیز در این گروه هستند که این ابزار معمولا به طور مستقل دسته بندی می شوند. در دسته گرافیت برخی از این مدادها با سرب ترکیب می شوند که خواص متفاوتی را بر روی کاغذ ارائه می کنند.

پس از پرداختن به اطلاعات کلی و معرفی این متریال حال به بررسی و معرفی برندها و مارک های قوی و مشهور مداد رنگی خواهیم پرداخت.


کمپانی فابر کاستل Faber Castel

یکی از قدرتمندترین و مشهورترین برندها، مارک فابرکاستل می باشد. این کمپانی انواع مختلف مداد را در مارک ها و لول های مختلف ارائه می نماید. یکی از سطح بالاترین و حرفه ای ترین انواع آن، مداد رنگی سری آلبرشت دورر می باشد.


ست آلبرشت دورر

ست آلبرشت دورر


این سری در دسته مداد رنگی های آبرنگی قرار می گیرد و یک انتخاب بسیار مناسب برای نقاشان حرفه ای می باشد. این مدادها در ست 120 عددی ارائه می شود که خود این موضوع باعث قدرت مانور بسیار بالای هنرمند در انتخاب رنگ می گردد. از دیگر مزایای این مارک، قدرت ترکیب پذیری بسیار بالای آن می باشد که همین امر منجر به قابلیت بالای بلندینگ و لایه گذاری در اثر میشود. این خاصیت باعث توان ایجاد طیف وسیعی از تنالیته رنگی در نقاشی خواهد شد. از طرف دیگر به دلیل قابلیت ترکیب آن با آب شما می توانید لایه های بسیار ظریف و شفاف (ترنسپرنت) رنگی را به کار خود اضافه کنید که این امر باعث هر چه زنده تر و طبیعی تر شدن رنگها خواهد شد. اگر بخواهیم به دیگر نقاط قوت این برند اشاره کنیم می توان به قدرت بالای رنگدانه ها، قابلیت کنترل پذیری عالی، مناسب بودن برای رنگ آمیزی سطوح بزرگ و بسته بندی زیبای آن اشاره کرد. تنها نقطه ضعف این محصول قیمت بالای آن می باشد.

محصول بعدی کمپانی فابر کاستل مداد رنگی محبوب پلی کروم می باشد. این محصول برای سالها توسط هنرمندان حرفه ای انتخاب و مورد مصرف قرار می گیرد. این مدادها در دسته محصولات روغنی قرار دارد. ولی با این وجود بسیار انعطاف پذیر و قابل کنترل می باشد. ترکیب پذیری این مداد تا حد زیادی قابل قبول است و قدرت بلندیگ آن نیز از درجه قابل قبولی برخوردار می باشد. این ست نیز در 120 رنگ مختلف عرضه می شود.


پلی کروم

پلی کروم


این محصول با توجه به قیمت منطقی آن، برای هر دو گروه حرفه ای و هنرجو مناسب می باشد. ساخت سیلندرهای این مداد به صورت گرد بوده که این مداد را تبدیل به یک ابزار خوش دست و زیبا نموده است. از دیگر نکات مثبت این سری انتخاب مناسب و عالی رنگها در این مجموعه می باشد.


مداد رنگی درونت Dervent

این کمپانی سری مداد رنگی های درونت پروکلر را اخیرا به بازار عرضه کرده است. مغزی چهار میلیمتری این مداد در سیلندرهای هشت میلیمتری تعبیه شده است. این مداد بر پایه موم می باشد اما کمپانی درونت مدعی است که این محصول نقاط ضعف مدادهای مومی را ندارد. آنها به این نکته اشاره می کنند که خصوصیات این متریال بیشتر به مدادهای بر پایه روغن شبیه است.


برند درونت پروکلر

برند درونت پروکلر


قسمت انتهایی این مداد نمایانگر رنگدانه می باشد که یافتن رنگ مناسب را برای نقاش آسان می نماید. از نکات مثبت و مزایای این مداد می توان به قدرت رنگدانه های آن اشاره نمود و همینطور هماهنگی چشم نواز و عالی بین لِوِل های نرم و سخت آن نیز مثال زدنی می باشد. قدرت بلندینگ در این محصول نمره متوسط را کسب کرده است.

محصول بعدی کمپانی درونت که در سطح حرفه ای قرار دارد مداد رنگی درونت سری لایت فست می باشد. گفته شده این محصول یکی از اولین تولیدات مداد های درونت بر پایه روغن می باشد که به موفقیت بزرگی نیز منتهی شده است. همانطور که از اسم این محصول پیداست، این مداد از درخشندگی و قدرت بازتاب (منظور رفله نامناسب نور نیست) بسیارعالی نور برخوردار می باشد. نکته جالب توجه و عالی دیگر در مورد این متریال قدرت مثال زدنی آن در لایه گذاری و بلندینگ است. اگر بخواهیم به تنها نقطه ظعف آن اشاره کنیم می توان به تعداد کم رنگها و قیمت بالای آن اشاره کرد. به هر حال این مداد رنگی یکی حرفه ای ترین و بهترین محصولات می باشد. این مداد رنگی در ست های 12، 24 و 36 رنگ موجود است.


درونت لایت فست

درونت لایت فست


برند بعدی تولیدی این کمپانی، مارک درونت آرتیست است. این سری از محصولاتی می باشد که در مارکت، امتحان خود را به خوبی پس داده و در میان هنرمندان محبوبیت دارد. تنوع رنگی (تا 120 رنگ) دست هنرمند را برای انتخاب رنگها بسیار باز می گذارد. هسته 4 میلیمتری آن قدرت رنگ گذاری را در پوزیشن های مختلف به راحتی پشتیبانی می نماید. قدرت ترکیب پذیری و درخشش رنگها در کنار قابلیت بالای بلندینگ، این مداد ها را تبدیل به یک ابزار حرفه ای و کارآمد کرده است. پایه این مداد از موم می باشد و در سیلندرهای 8 میلیمتری ارائه می شود. نقطه ضعف بسیار کوچک این مداد پوسته شدن بسیار جزئی (در بسیاری موارد قابل رویت نیست) رنگ بر سطح ساپورت می باشد.


درونت آرتیست

درونت آرتیست


مداد رنگی کرن داش Caran d'Ache

این برند سری مداد رنگی های بر پایه آب را به نام آکوارل میوزیوم تولید کرده است که در سطح بسیار بالا و مناسب برای نقاشان حرفه ای می باشد. به دلیل ترکیب مناسب پیگمنهتا کار با این ابزار بسیار سهل و دلپذیر است. درخشش رنگی و زنده بودن آنها از دیگر خصوصیات بارز آن است. همانطور که گفته شد این مداد بر پایه آب تولید می شود و هماهنگی بسیار زیادی در ترکیب آن با آب وجود دارد. بطوری که با اضافه کردن مقدار مختصری رطوبت می توان افکتها و تنالیاته های بسیار دلپذیر و چشم نوازی را در کار ایجاد نمود. از طرف دیگر این محصول توانایی ایجاد رنگهای لایه ای و نرمی که با استفاده از مدادهای روغنی ایجاد می شود را نیز دارا می باشد. این مدادها در پیکج های 12 تا 80 موجود می باشند.


آکوارل میوزیوم

آکوارل میوزیوم


اما کرن داش، سری دیگری در لول حرفه ای را نیز تولید کرده است که سری کرن داش لومیننس می باشد. رنگها در این مجموعه بسیار زنده و درخشان هستند. موادی که در این محصول به کار رفته است خاصیت مقاومت در برابر اشعه ماوراء بنفش را داراست که همین امر منجر به دوام و ماندگاری بیشتر اثر هنری تولید شده با این محصول خواهد شد. این مداد بر پایه موم تولید شده است. اما با این حال کیفیت و زیبایی مداد رنگی های بر پایه روغن در آن کاملا مشهود می باشد. تنها مشکل این سری، نبودن رنگهای مات در آن است. این مارک در بسته های 20 تا 76 عددی موجود می باشد.


کرن داش لومیننس

کرن داش لومیننس


مداد رنگی پریزما کالر Prismacolor

برند بعدی مارک پریزما کالر خواهد بود که مدادهای سافت کُر را تولید کرده است. این محصول را می توان یکی از شناخته شده ترین و پرطرفدارترین انوع مداد رنگی به حساب آورد. نرمی و انعطاف پذیر بودن، همچنین طیف ملایم رنگی این مارک در میان تمام هنرمندان شهرت دارد. حالت ابریشمی رنگها و درخشش آن از دیگر نکات مثبت این محصول می باشد. در عین حال حالت خشک و پاستل گونه آن کار لایه گذاری و بلندیگ را در این محصول بسیار آسان و دلپذیر می نماید. شاید ملایمت و نرمی در این برند به حدی باشد که بتوان در بعضی مواقع آن را از خصوصیات منفی این محصول به حساب آورد. هنرمند نقاش در حین کار می بایست این موضوع را مد نظر قرار داده و با احتیاط از این مدادها استفاده نماید. از دیگر خصوصیات جالب توجه این برند قیمت مناسب آن می باشد. این محصول در ستهای 120 تا 150 رنگ در دسترس قرار می گیرد. مغزی این مداد پنج میلیمتری است که در یک سیلندر هشت میلیمتری جاسازی شده است.


پریزما کالر سافت کُر

پریزما کالر سافت کُر


مداد رنگی آرتزا Arteza

شرکت آرتزا نیز جزو تولیدکنندگان مداد رنگی های حرفه ای به حساب می آید. میتوان گفت این مداد رنگی یکی از مقرون به صرفه ترین انواع مداد در میان مارک های مختلف است. این شرکت سعی کرده است که در کنار قیمت مناسب محصولات، کیفیت بالایی را نیز به کاربران خود ارائه نماید. قابلیت بلندینگ عالی، قدرت رنگدانه مناسب و بسته بندی زیبا از نکات مثبت این محصول می باشد. این مدادها بر پایه موم ساخته شده اند و در ست های 48 و 72 عددی در دسترس قرار میگیرند.


مداد رنگی آرتزا اکسپرت

مداد رنگی آرتزا اکسپرت


مداد رنگی استدلر Staedtler

آخرین برندی را که به بررسی آن خواهیم پرداخت تولید شرکت مشهور و قدرتمند استدلر می باشد. ست مداد رنگی کارات یک متریال بر پایه آب، تولید این شرکت است. کیفیت این مارک بسیار بالا بوده و با وجود قیمت نسبتا بالا ارزش خرید دارد. تنوع رنگ بسیار بالا، توان عالی در بلندینگ، نوک نرم و بسیار روان، کیفیت عالی رنگدانه ها از مزایای مداد های رنگی پرمیوم استادلر می باشد. یکی از نقاط ضعف این مجموعه را می توان تنوع پایین رنگ بر شمرد. این مدادها در مجموعه 12 تا 60 عددی ارائه می گردد.


استدلر کارات

استدلر کارات


در پایان باید گفت که در تکنیک مداد رنگی انتخاب برند مناسب کاری تخصصی و مهم است که باید توسط افراد با تجربه و متخصص به انجام برسد. زیرا همانطور که گفته شد قیمت این ابزار بسیار بالاست و در صورت انتخاب اشتباه خسارت مالی سنگینی را متوجه کاربر این ابزار خواهد کرد.


ترجمه، گرد آوری و تهیه مطالب: جواد اکبر زادهدیدار - دریچه ای به کلاسهای اخیر

نگاه مختصری به آنچه که اخیرا در کلاسهای حضوری گذشته است.
فیلمهای کوتاه از کارهای در حال انجامی که در آموزشگاه نقاشی ایکاروس و توسط هنرجویان سیاوش مهویس صورت گرفته است.

نقاشی های ما با شما سخن میگویند

اثری از هنرمند آموزشگاه مرتضی طاهری

اثری از هنرمند آموزشگاه مهدیه عبدالعلی زاده

آثاری از هنرمند آموزشگاه بنفشه حسینی

 

کلاسهای ایکاروس

دیـــدگـــاه

  محمد جواد

زمان: یکشنبه، ۱ آبان ۱۴۰۱ | ۱۷:۲۹:۰۶

عالی ممنون

↩ پاسخ به پیام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بخش‌های مورد نیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ارسال نظرات🎭 روز شمار هنری
امروز ۲۰۲۴/۰۴/۱۶ میلادی برابر با سه شنبه، ۲۸ فروردین ۱۴۰۳هجری شمسی که مصادف میباشد با سالروز تولد لوئیز الیزابت ویژه لبرون، نقاش فرانسوی

الوئیز الیزابت ویژه لبرون، نقاش فرانسوی

 ادامه مطلب 

©اکیداً از مراجعه حضوری از ساعت ۱۶ به بعد خودداری نمایید             کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت محفوظ و متعلق به آموزشگاه نقاشی ایکاروس میباشد - 2024-2009