آموزش ساختن ذغال طراحی

نویسنده: ایکاروس

یکی از پر کاربردترین ابزار در نقاشی سیاه و سفید ذغال طراحی است که ما در اینجا آموزش ساختن ذغال طراحی به روش ساده را توضیح میدهیم. ذغال طراحی از سوزاندن بدون هوای شاخه های باریک درخت مو و یا توس بدست میاید.

برای تهیه ذغال باید شاخه های باریک مو یا توس را بریده، سپس پوست کنده و دسته کنیم.


ذغال طراحی

ذغال طراحی


قوطی فلزی مانند قوطی روغن نباتی یا خیارشور را برداشته و دسته های چوب را که با رشته ای باریک بهم بسته ایم تا پخش نشوند، طوری تنطیم میکنیم که از بالا و پایین و اطراف قوطی حدود دو سانتیمتر جای خالی داشته باشند. شنی که قبلا از رودخانه برداشته ایم و الک کرده ایم را برداشته و حدود دو سانتیمتر از کف قوطی را شن میریزیم.
دسته چوب را وسط قوطی روی شنها گذاشته و دور تا دور آن را شن میریزیم تا قوطی پر شود. درب قوطی را محکم بسته و سیم پیچی میکنیم تا موقع حرارت دیدن باز نشود. گاهی شدت بخار باعث بالا پریدن و یا باز شدن درب قوطی میشود. شنها به هیچ وجه نباید تر باشد. چویها اگر تر باشند باید سوراخ ریزی روی درب قوطی ایجاد کنیم تا راه خروج گاز باز باشد. قوطی را یکی دو ساعت داخل فر کوره یا بخاری حرارت میدهیم. زمان لازم و میزان حرارت به تجربه بدست میاید و خیلی بستگی به جنس چوب دارد.
پس از در آوردن قوطی و سرد شدن آن دسته چوبها به ذغال تبدیل شده اند.

راه ساده دیگر برای ساختن ذغال این است که چوب را داخل ورقه آلومینیومی "فویل" پیچیده طوری که هوا داخل آن نفوذ نکند و آن را روی شعله اجاق قرار دهیم.

پس از آماده شدن ذغال ها میتوانیم از آنها برای انجام یک طراحی استفاده کنیم. روش کار بدین صورت است که ذغال را خیلی نرم و آهسته بروی کاغذ یا مقوای زبر که کمی هم بافت داشته باشد کشیده و قسمتهای مختلف طرح را بتدریج و بصورت لایه به لایه با قشر ذغال میپوشانند.

روش کار با ذغال بصورت امروزی

امروزه کار با ذغال گستره متنوعی از تکنیکها و متدها را در بر میگیرد. آثاری که به طرز شگفت آوری به نقاشیهای طبیعی و فراواقعگرایانه نزدیک میباشند. این آثار معمولا با یک ذغال به تنهایی ایجاد نشده و در آنها از تکنیک سنتی ذغال که معمولا بصورت لایه گذاری بروی هم و بروی زمینه زبر بوده است، استفاده نشده و در عوض از ذغال پودر شده و قلم مو برای لایه گذاری تُنها استفاده میشود.
دیدار - دریچه ای به کلاسهای اخیر

نگاه مختصری به آنچه که اخیرا در کلاسهای حضوری گذشته است.
فیلمهای کوتاه از کارهای در حال انجامی که در آموزشگاه نقاشی ایکاروس و توسط هنرجویان سیاوش مهویس صورت گرفته است.

نقاشی های ما با شما سخن میگویند

اثری از هنرمند آموزشگاه مرتضی طاهری

اثری از هنرمند آموزشگاه فاطمه جانمحمد زاده

اثری از هنرمند آموزشگاه صبا عزیز زاده

 

کلاسهای ایکاروس

دیـــدگـــاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بخش‌های مورد نیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ارسال نظرات🎭 روز شمار هنری
امروز ۲۰۲۴/۰۶/۲۱ میلادی برابر با جمعه، ۱ تیر ۱۴۰۳هجری شمسی که مصادف میباشد با سالروز تولد هنری اساوا تَنِر نقاش سیاه پوست آمریکایی

هنری اساوا تَنِر نقاش سیاه پوست آمریکایی

 ادامه مطلب 

©اکیداً از مراجعه حضوری از ساعت ۱۶ به بعد خودداری نمایید             کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت محفوظ و متعلق به آموزشگاه نقاشی ایکاروس میباشد - 2024-2009