نقاشی سیاه قلم بدون کپی کردن طرح اولیه

آیا میتوان نقاشی سیاه قلم را بدون کپی کردن طرح اولیه انجام داد؟ یا اینکه آثار سیاه قلم بخاطر ویژگی که دارند و میبایست تمیز و نرم کار شوند، امکان پاک کن کاری و اصلاح طرح در حین انجام طراحی اولیه را از دست میدهند و باید با کپی کردن از قبل طرح اولیه، این قبیل کارها را انجام داد؟

این سئوال بسیاری از بازدید کنندگان این وب سایت و همچنین سایتهای مشابه و یا سایرکانالها و یا شبکه های اجتماعی با موضوع سیاه قلم میباشد. در حقیقت انجام این قبیل طراحیها و نقاشی های سیاه قلم هایپر رئال، بخاطر حفظ لزوم کیفیت اولیه کاغذ و یا مقوای زمینه مورد استفاده، بدون کپی کردن طرح، بسیار دشوار و در نظر بسیاری از دست اندر کاران و حتی اساتید این فن، نا ممکن بنظر میاید. اما واقعیت این است که در صورتی که فردی از توان و تجربه کافی در این امر برخوردار باشد با صرف وقت و کمی دقت، میتواند حتی این قبیل آثار را که بسیار به عکس شبیه میباشند بصورت چشمی و با کمترین در صد خطا و اشتباه انجام دهد.

ما قبلا در بخش آموزش نقاشی سیاه قلم در باره وسایل و روش انجام این قبیل آثار، توضیح داده ایم که چنانچه مایل به کسب اطلاعات تکنیکی در این خصوص باشید خواندن آن را بشما پیشنهاد مینماییم. اما در این نوشتار همانطور که اشاره شد، قصد ما نشان دادن این مطلب است که میتوان این قبیل طراحیها را نیز، بدون کپی کردن و از رو انداختن طرح اولیه آن، انجام داد.

البته بطور کلی در طراحی چهره بهتر است که از روش کل به جزء استفاده نمود. نکته بسیار مهم در اینجا این است که در این روش با سایه ها کار میشود و نه با خطوط. طرح را بصورت کاملا کلی و بدون جزئیات ترسیم نموده و از همان ابتدا سایه ها را در طرح اعمال مینماییم. میبایست تمام قسمتهای طرح با هم پیش برود و هیچ قسمتی نباید از قسمتهای دیگر از لحاظ پردازش، پیش بیافتد. در این روش جزئیات در اوایل کار فاقد اهمیت میباشند و به هیچ وجه نباید زودتر از موقع سراغ جزئیات رفت. تنها با سایه های کلی که در تمام قسمتهای کار بصورت مساوی پخش میشوند، کار میشود و کل طرح به تدریج و با همدیگر، پیش میرود. کم کم جزئیاتی مانند چشم و دماغ و لب و غیره، همراه سایر قسمتها مانند موها و اطراف سر و حتی پس زمینه شکل گرفته و طرح به سمت کامل شدن پیش میرود.

در ویدئوی ذیل، آقای محمد قاسمی از هنر جویان آموزشگاه به اجرای یک سیاه قلم بدون کپی کردن طرح اولیه و بروش کل به جزء میپردازد. البته اینکار در نشستی که برای فیلمبرداری و اجرا داشتیم، به اتمام نهایی نرسید، و این بخاطر محدودیتهایی است که از لحاظ صرف وقت، هم آموزشگاه و هم ایشان داشتند. اما با وجود این، کار تا حد بسیار زیادی شکل گرفته و تنها کمی پرداخت بیشتر روی قسمتهای جزئی تر کار باقی مانده است که امیدواریم در اولین فرصتی که هم برای ایشان و هم برای آموزشگاه دست خواهد داد، بتوانیم به اتمام نهایی کار بپردازیم.


نقاشی سیاه قلم بدون کپی کردن طرح اولیه:


فیلم اجرای نقاشی سیاه قلم


در ذیل ویدئو های کوتاه دیگری از آقای محمد قاسمی را مشاهده مینمایید که در حال انجام نقاشی سیاه قلم هایپر رئال مبیاشند.فیلم نقاشی سیاه قلم هایپر رئالفیلم نقاشی سیاه قلم هایپررئال


برخی دیگر از طراحی های انجام شده توسط ایشان:


از آثار جدید تر ایشان:

طرح اولیه در نقاشی سیاه قلم


آثار قدیمی تر ایشان:

نقاشی سیاه قلم

طرح سیاه قلم نقاشی

عکس سیاه قلم

نمونه طراحی سیاه قلم


مطلب بعدیدیـــدگـــاه

  مصطفی جعفری

زمان: یکشنبه، ۱۷ شهریور ۱۳۹۸ | ۱۹:۱۷:۱۲

بسیار عالی بود . من به دلیل شرایطی که دارم نمیتونم کلاسام رو ادامه بدم و فعلا کلاسام رو قطع کردم ، اما کار با مداد رو یاد گرفتم و الان روی سیاه قلم هستم ... میخواستم ببینم سی دی های آموزشی چیزی هم هست که بشه در خونه تمرین کرد .. اگه به جواب ایمیلم پاسخ بدین ممنون میشم . روزهای خوب و شادی رو براتون آروزو مندم

↩ پاسخ به پیام

  مدیر

زمان: یکشنبه، ۱۷ شهریور ۱۳۹۸ | ۱۹:۵۱:۴۳

دوست عزیز من نمیدانم شما در کدام مقطع از آموزش ما قرار دارید. اما در هر صورت دی وی دی های آموزشی شامل مطالب پایه ای از طراحی و مقدمات آموزش طراحی چهره میباشد. شما میتوانید پیش نمایش مختصر محتوای این دی وی دی ها را در
mahvis.net/dvd.htm

مشاهده نمایید.

↩ پاسخ به پیام


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ارسال نظرات

 

 


مؤکداً از مراجعه حضوری از ساعت ۱۶ به بعد خودداری نمایید          آموزشگاه هنرهای تجسمی ایکاروس سه شنبه ها تعطیل است