کاغذ مناسب برای پاستل گچی

نویسنده: ایکاروس، تاریخ انتشار: دوشنبه، ۱۶ اسفند ۱۴۰۰

انتخاب کاغذ مناسب برای ابزار پاستل یکی از نکات بسیار مهم و کلیدی در نقاشی کردن با آن میباشد. زیرا این متریال یک ابزار نسبتا ناپایدار است. خصوصا نوع نرم و گچی آن به راحتی از روی کاغذ پاک شده و تمام زحمات هنرمند را به هدر می دهد. انتخاب یک ساپورت نا مناسب برای این ابزار، این نقطه ضعف را افزایش می دهد. علاوه بر این کاغذی که به هنرمند امکان لایه گذاری های متعدد را بدهد و در مقابل ساخت و ساز مقاوم باشد بسیار به ارتقاء و زیبایی اثر کمک خواهد کرد. میتوان گفت در تکنیک پاستل زمانی که شما نوع کاغذ خود را تغییر می دهید در واقع دست به یک تغییر اساسی در شکل، ساختار و طراحی خود خواهید زد.


کاغذ مخصوص پاستل

کاغذ مخصوص پاستل گچی


برای کاغذ پاستل انتخابهای نسبتا زیادی وجود دارد. این انتخاب بستگی به نوع و سبک کاری شما دارد. محبوب ترین کاغذهای برای کار با پاستل کاغذهای رنگی و بافت دار هستند. این کاغذها معمولا دارای بافتهای نامنظم و ظریفی هستند. این بافتهای نامنظم به تقلید از بافت کاغذهای سنتی ایجاد می شود که باعث زیبایی بیشتر اثر خواهد شد. از طرف دیگر سلیقه شخصی نیز در انتخاب کاغذ نقش مهمی دارد. برخی سطوح منظم را ترجیح داده و بعضی سطوح نامنظم را برای کار انتخاب می کنند. اما نکته مهمی که در مورد کاغذ پاستل باید به آن توجه کنید این است که سطح آن دارای بافت کافی برای کار باشد. در اصطلاح ساپورت شما باید دندان داشته باشد. این عامل باعث جذب هر چه بیشتر رنگدانه شده و به هنرمند امکان این را میدهد که لایه های بیشتری را در کار خود اعمال نماید. از طرف دیگر این کاغذها باید در مقابل مالش و فشار مقاومت قابل قبولی از خود نشان دهند. درجه بافتها میتواند در به تصویر کشیدن جزییات نقش مهمی را ایفا نماید. مقدار دندانها در کاغذ، فاکتور مهمی در لایه گذاری است. آنها تعیین می کنند که شما چند لایه از پاستل را می توانید در کار خود اعمال کنید. اگر مقدار دندانها به حد کافی نباشد سطح کار شما سریع اشباع شده و رنگها از روی کار شما لیز می خورد و به شکل پودر از روی کار می ریزند.


کاغذ پاستل با دندانهای درشت

کاغذ پاستل با دندانهای درشت


اگر شما قصد دارید که اثری با جزییات ظریف تولید کنید می بایست کاغذی را انتخاب کنید که دندانه های ظریف پر تعداد اما کوچک داشته باشد. اما اگر قصد دارید سطوح ضخیم و سنگین رنگ را در کار خود استفاده کنید حتما باید کاغذی با دندانه های عمیق و بزرگ را انتخاب نمایید. اگر قصد دارید از تکنیک بلند blend (استفاده از قلم و محو کن) در کار خود استفاده کنید به هیچ عنوان به سراغ ساپورتهایی با دندان های عمیق و زبر نروید. زیرا این نوع از کاغذها از ترکیب شدن رنگها جلوگیری خواهند کرد. انتخاب نوع بافت و دندانها با کسب تجربه و شناخت سبک رنگ گذاری در کار هنرمند به دست می آید. در کنار انتخاب کاغذ مناسب برای کار، شما می توانید برای بافت دار کردن سطح ساپورت خود از انواع پاستل پرایمر نیز استفاده نمایید. انتخاب بعدی استفاده از کاغذ های آبرنگ است. این کاغذها به واسطه دوام و مقاومت بالایی که دارند انتخاب مناسبی برای متریال پاستل به حساب می آیند. اما دقت داشته باشید که برای انتخاب کاغذ آبرنگ برای پاستل حتما از نوع پرس سرد آن استفاده نمایید.

گزینه مناسب بعدی استفاده از پاستل بورد است. پاستل بورد از جای گزاری کاغذ پاستل بر روی بوردهای چوبی صنعتی تولید می شود. معمولا روی این کاغذها الیاف پارچه به شکل صنعتی اسپری میشوند و به این شکل بافت ضخیم تری را در اختیار هنرمند قرار میدهند. این بورد ها از نظر قیمت گرانتر از کاغذ های عادی می باشند اما برای کارهایی سنگین و خشن که دوام بیشتری طلب می کنند مناسب هستند

اما همانطور که گفته شد محبوب ترین و مناسب ترین ساپورت برای کار پاستل کاغذ های مخصوص این متریال هستند و ما در این قسمت به معرفی چند برند معتبر و مناسب خواهیم پرداخت.

اولین برند ساخت شرکت کانسون می باشد. نام این کاغذ Canson Mi-Teintes است. این کاغذ یک کاغذ کلاسیک فرانسوی است که دو سطح آن با یکدیگر متفاوت هستند. یک طرف این کاغذ دارای بافت سنگینی تری بوده و طرف دیگر آن مسطح تر می باشد. هر دو سمت برای کار پاستل مناسب هستند و بسته به سبک و سلیقه هنرمند قابل انتخاب است. این کاغذ 160 گرمی است و با حجم 66 درصد از الیاف دارای مقاومت قابل قبول و عمر طولانی می باشد. فاقد اسید بوده و در برابر نور مقاوم است. این کاغذ ها به صورت تکی و بسته ای قابل دسترس می باشند. همچنین در رنگهای متنوع و گوناگون تولید می شوند.


کاغذ کانسون

کاغذ کانسون


برند بعدی کاغذ آرت اسپکتروم کالر فیکس می باشد. این کاغذ در رنگهای گوناگون عرضه شده و سطح بافت دار آن باعث می شوند که لایه های زیادی از رنگ را در خود نگه داشته و به هنرمند این امکان را میدهد که ساخت و ساز سنگین روی آن انجام دهد. مقاومت این کاغذ قابل قبول بوده و ظاهرا نسبت به کاغذ های دیگر بهتر رنگ دانه ها را در خود حفظ میکند. این خصوصیت باعث دوام بیشتر پاستل بر روی آن بدون استفاده از فیکساتیو می شود. همین موضوع باعث حفظ حالت مخملی پاستل در کار می گردد. در برخی از مطالب عنوان شده که این کاغذ به شکل صد درصد پاستل را حفظ کرده و به هیچ عنوان نیاز به فیکساتیو ندارد که این موضوع صحیح نیست. در تحقیقات انجام شده و رویت فیلم کمپانی بعد از جای گزاری پاستل از پاک کن برای اصلاح استفاده می شود که همین امر این موضوع را نقض می نماید. از طرف دیگر در سایت فروش این محصول قید شده برای اطمینان و در صورت تمایل می توانید از فیکساتیو نیز استفاده کنید!


آرت اسپکتروم کالر

آرت اسپکتروم کالر


کاغذ بعدی یک کاغذ بسیار خاص و حرفه ای ساخت آلمان به نام Hahnemühle Bugra است. این کاغذ 100 درصد از آلفا سلولوز ساخته شده است. این ماده از چوب به دست می آید و در یک فرایند تغییر ملکولی تبدیل به کاغذ می شود که از کیفیت بالایی برخوردار است. این کاغذ به شکل کاملا تخصصی مخصوص پاستل و ذغال تولید شده است. فرمول تولید این کاغذ یک فرمول جدید است و از تکنولوژی جدید در تولید استفاده می کند. سطح این کاغذ در دو طرف متفاوت است که قدرت انتخاب مناسبی را در اختیار هنرمند قرا میدهد. این مدل نیز در رنگهای متنوع عرضه می شود.


Hahnemühle Bugra

Hahnemühle Bugra


برند آخر برند استرسمور پاستل پد می باشد. این کاغذ دارای بافت مناسب برای پاستل است. بدون اسید بوده و به شکل بسته ای ارائه می شود. سطح این کاغذ قابلیت جذب بسیار مناسب رنگدانه را دارا می باشد و همین امر ثبات قابل قبولی را به آن بخشیده است. این محصول برای پاستل های نرم سخت و متوسط مناسب است. این کمپانی در تولید کاغذ یک شرکت مشهور و معتبر است.


استراسمور پاستل پد

استراسمور پاستل پد


ترجمه، گرد آوری و تهیه مطالب: جواد اکبر زادهدیدار - دریچه ای به کلاسهای اخیر

نگاه مختصری به آنچه که اخیرا در کلاسهای حضوری گذشته است.
فیلمهای کوتاه از کارهای در حال انجامی که در آموزشگاه نقاشی ایکاروس و توسط هنرجویان سیاوش مهویس صورت گرفته است.

نقاشی های ما با شما سخن میگویند

آثاری از هنرمند آموزشگاه سحر تربر

اثری از هنرمند آموزشگاه مهدیه عبدالعلی زاده

آثاری از هنرمند آموزشگاه بنفشه حسینی

 

کلاسهای ایکاروس

دیـــدگـــاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بخش‌های مورد نیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ارسال نظرات🎭 روز شمار هنری
امروز ۲۰۲۴/۰۵/۳۰ میلادی برابر با پنجشنبه، ۱۰ خرداد ۱۴۰۳هجری شمسی که مصادف میباشد با سالروز تولد ونسا هلدر نقاش آمریکایی

ونسا هلدر نقاش آمریکایی

 ادامه مطلب 

©اکیداً از مراجعه حضوری از ساعت ۱۶ به بعد خودداری نمایید             کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت محفوظ و متعلق به آموزشگاه نقاشی ایکاروس میباشد - 2024-2009