آموزش استفاده از زیر رنگ در نقاشی

نویسنده: ایکاروس، تاریخ بروز رسانی: شنبه ۱۵ اردیبهشت ۱۳۹۷

آموزش استفاده از زیر رنگ در نقاشی مبحثی است که در اینجا به آن میپردازیم.
بعضی وقتها در شروع یک نقاشی رنگ روغن هیچ چیز به اندازه یک صفحه بوم سفید نمیتواند درد سر ساز باشد، شما انتظار این را دارید که هر رنگی را که بر روی صفحه بوم می گذارید دارای خصوصیاتی از قبیل درخشش، سر زندگی و حجم باشد، اما در کمال تعجب وقتی شروع به کار می نمایید می بینید که نه تنها هیچ کدام از این خصوصیات را ندارید بلکه رنگ شما بسیار بی رمق، بی حال و فاقد حجم و درخشش می باشد. اگر شما از آن دسته از آن دسته افراد هستید که از دیدن صفحه سفید بوم وحشت زده می شوید شاید زیر رنگ بتواند به کمک شما بیاید.

آبوم زیر رنگ خورده

بوم زیر رنگ خورده

در نقاشی به اولین لایه ای که در کار آغاز می شود زیر رنگ اطلاق می شود، کارکرد این لایه را می توان پایه و اساس نقاشی نامید. در عمل این فنداسیون نقاشی شماست! و می تواند یک راه عالی برای شروع نقاشی برای ساختن تنها و کنتراست باشد. این تکنیک توسط بسیاری از اساتید قدیمی در جهت طراحی و پیش اجرای نقشه و طرح نقاشی و آماده سازی بستر برای رنگهایی که قرار است در آینده به کار گرفته شود به کار برده می شد.

زیر رنگ نقاشی اگر به درستی به کار برده شود، یک راه عالی برای متحد سازی و یکپارچه کردن قسمتهای مختلف رنگ و شناخت و آسان سازی برای اضافه کردن رنگهای مورد نظر در آینده می باشد. همچنین یک راه کلیدی برای پله پله جلو رفتن در جهت دادن نظم رنگی به کار و همچین القا و ایجاد حجم سه بعدی زیباتر و تاثیر گذارتر می باشد.


آموزش استفاده از زیر رنگ در نقاشی

زیر رنگ نقاشی ساختار ساده ای نسبت به بخشهای پیشرفته تر دارد، اما میتواند تاثیرات بسیار عمیقی در ادامه کار هنری شما داشته باشد، به طوری که یک زیر رنگ خوب و قوی در نهایت منجر به یک اثر هنری خوب و قوی خواهد شد. زیر رنگ نقاشی میتواند تاثیر رنگی را در بعضی نقاط مورد نظر تقویت نماید و تنها و تنوع های آن را با هم متحد نماید، مانند کشیدن یک آسمان که در نظر بیننده یک صفحه نسبتا یک نواخت می آید اما به واقع اینطور نیست! برای درک مطلب ذکر شده به مثالهای زیر توجه کنید:

-تن آبی در زیر رنگ یک نقاشی می تواند احساس سرد یا خنک را در آن القاء نماید مثلا زمانی که ما میخواهیم یک خانه را با یک رنگ گرم (مثلا قرمز مایل به قهوه ای) را در یک روز زمستانی در دل برف با یک بکراند سفید و سرد نمایش دهیم، زیر رنگ آبی ملایم میتواند ایده جالبی باشد.


زیر رنگ گرم در نقاشی با رنگهای سرد

زیر رنگ گرم در نقاشی با رنگهای سرد


- زیر رنگ زرد برای نقاشی صحنه ای مثل کویر یا باتلاق عالیست! این زیر رنگ دقیقا حس و حال یک محیط گرم را به بیننده القاء خواهد کرد. این دو مثالهایی بودند به جهت تفهیم بهتر. طبیعتا در صحنه هایی دیگر بعد از مقداری تمرین و کسب تجربه شما میتوانید به تجزیه و تحلیل مدل پرداخته و زیر رنگ مناسب را برای آن تجویز نمایید.


زیر رنگ زرد

به طور کلی دو نوع تکنیک زیر رنگ وجود دارد:

1- (Tonal grounds underpainting) که به فارسی می توان این لغت را به یک رنگ ترنسپرنت یا تن دار واحد در سراسر بوم ترجمه کرد (زیر رنگ سرتاسری). و در روی این لایه میتوان لایه های اولیه کار را که شامل لایه سایه های نرم و نور های سبک پشت صحنه است شکل داد که باعث ایجاد تنوع های رنگی و غنای رنگ در سرتاسر کار خواهد شد. این موضوع تنها نکته مثبت این تکنیک نیست، بلکه این کار نوعی حرکت و لرزش را در سطح کار ایجاد کرده و تضادها و تنهای رنگی را با هم هماهنگ تر خواهد کرد. برای مثال زمانی که ما یک نارنجی را رو بروی یک آبی داریم این زیر رنگ میتواند جهت هماهنگ سازی این دو رنگ گرم و سرد کمک شایانی به خالق اثر نماید.


رنگ ترنسپرنت یا تن دار واحد در سراسر بوم

رنگ ترنسپرنت یا تن دار واحد در سراسر بوم


2- (Tonal underpainting) زیر رنگ تن دار. در این روش همانند روش اول همچنان از یک رنگ استفاده خواهیم کرد، با این تفاوت که شما در متد اول نقشه ای برای تنالیته ها و سایه روشن ها در کار تدارک نمی دیدید، اما در این روش شما میتوانید بعضی نقاط را با رنگ بیشتر و بعضی مناطق را با رنگ کمتر و حتی بدون رنگ گذاری رها کنید. در مراحل بعد رنگ گذاری حالت سفید بوم (مناطق بدون رنگ) حالت درخشان تری نسبت به مناطق رنگ گذاری شده پیدا خواهد کرد و همچینین کار با تکینیک لایه لایه بهتر پیش خواهد رفت.


زیر رنگ تن دار

زیر رنگ تن دار


همینطور که در طرح زیر رنگ بالا مشاهده می کنید یک طرح بسیار کلی از مناطق تیره در و روشن تر در اختیار هنرمند قرار می گیرد.

حتی میتوانید در مناطقی که سفید هستند و بدون رنگ رها شده اند رنگهای بسیار رقیق متفاوتی اضافه نمایید. این رنگها میتوانند به غنا و تنوع تنالیته شما در ادامه پروژه کمک کرده و مزیت دیگر آن این است که شما بوم خود را در قسمت زیر رنگ خالی رها نکرده اید که همین امر موجب سریعتر پیش رفتن پروژه (مخصوصا اگر از بوم بافت درشت استفاده می کنید) خواهد شد.

توجه داشته باشید برای آغاز کار زیر رنگ ابتدا رنگی که با آن میخواهید پروژه را آغاز کنید انتخاب کرده و آن را با مقداری تربانتین مخلوط و رقیق کنید، این کار باعث سریع تر پیش رفتن نقاشی شده و همچنین رنگها زودتر خشک میشوند و به شما کمک می کند که کار لایه های بعدی را زودتر آغاز کنید. شما میتوانید به غیر از تربانتین از مدیوم های دیگر نیز استفاده کنید اما در صورت استفاده از تربانتین، ما عدم ترک خوردگی و تبله نکردن لایه های بعدی را ضمانت می کنیم!

همینطور بعضی از متخصصین متریال های هنری توصیه می کنند که تنها و صرفا از تربانتین استفاده نکنید، بلکه درصد کمی از مدیوم پایدار تر نظیر روغن بزرک را نیز در زیر لایه مورد استفاده قرار دهید، دلیل این موضوع را نیز به اینگونه توضیح میدهند که زمانی که تربانتین خالص با رنگ ترکیب شود، رنگ ممکن است بسیار فقیر شده و حالت پوکی و مردگی به خود بگیرد و زمانی که لایه های سنگین تری روی این لایه مرده سوار می شود، ممکن است به طور کل و بعد از مدتی لایه های اصلی حالت تبله کردن به خود گرفته یا اساسا مقاومت و ماندگاری خود را از دست بدهند ودر طول زمان حالت ریختگی و از بین رفتن پیدا کنند. اما ذکر این نکته بسیار مهم است ، در صورت استفاده کردن از رنگهای قدرتمند و با کیفیت نظیر اشمینک تا حد زیادی بروز چنین مشکلی بعید به نظر می رسد.

یک توصیه دیگر که توسط بعضی از متخصصین متریال می شود اینست که در زیر رنگ از رنگهای زود خشک شونده (FastMatte) استفاده شود، اما معنی این اصطلاح چیست؟ به طور سنتی رنگهایی با پایه رنگ خاک (مانند قهوه ای سینا) به صورت وسیعی توسط نقاشان برای زیر رنگ استفاده میشوند، این رنگها به دلیل وجود ماده آهن که در ساختار آنها وجود دارد زودتر خشک میشوند و همچینین نسبت به رنگهای دیگر قوی تر و ماندگار تر هستند به این معنی که محکم تر به سطح ساپورت می چسبند.


رنگ با کیفیت اشمینک

رنگ با کیفیت اشمینک


موضوع دیگر اینکه کیفیت رنگی که شما برای زیر لایه انتخاب می کنید به اندازه رنگ های اصلی و نهایی کار شما مهم می باشند، استفاده از یک رنگ ضعیف و بی کیفیت باعث گل آلود شدن و چرک شدن نقاشی شما خواهد شد، رنگ دانه های رنگهای بی کیفیت زمانی که با تربانتین ترکیب می شوند و حالت رقیق به خود می گیرند خیلی زود به شکل پودر در می آیند پوک شده و همانطور که در بالا توضیح آن رفت بنیان کار شما را از اساس با مشکل مواجه خواهند کرد.

استفاده از یک رنگ با کیفیت و مرغوب برای زیر رنگ نه تنها به زیبایی کار شما خواهد افزود بلکه باعث سریعتر پیش رفتن کار شما نیز خواهد شد، زیرا رنگهای مرغوب از حجم بیشتری برخوردارند و به سرعت بافت بوم را پوشش داده و کار با سرعت بیشتری حالت سه بعدی به خود خواهد گرفت. به هر حال اگر شما در نقاشی تازه کار هستید میتوانید از یک برند رنگ متوسط استفاده کنید زیرا برندهای مرغوب قیمت بالایی دارند و شاید برای شروع کار هزینه کردن بالا خیلی منطقی نباشد.

در پایان ذکر این نکته که نقاشی با استفاده از تکنیک زیر رنگ و آستر برای هنرجویان تازه کار متد مناسبی می باشد، زیرا همانطور که ذکر آن رفت این تکنیک به صورت مرحله به مرحله پیش رفته و پروژه نقاشی ساختارمند پیش خواهد رفت. بنابراین هنرجو میتواند کنترل بیشتری بر روی کار داشته و با اعتماد به نفس بیشتر پروژه خود را جلو ببرد.


گرد آوری و تهیه مطالب: جواد اکبر زاده


 

 


مؤکداً از مراجعه حضوری از ساعت ۱۶ به بعد خودداری نمایید          آموزشگاه هنرهای تجسمی ایکاروس سه شنبه ها تعطیل است