آموزش استفاده از زیر رنگ در نقاشی

آموزش استفاده از زیر رنگ در نقاشی مبحثی است که در اینجا به آن میپردازیم.
زیر رنگ یا آستر یا ته رنگ، کاربرد موثری در نقاشی رنگ روغن دارد. بسیاری از نقاشان ترجیح میدهند روی بوم سفید کار نکنند و قبل از شروع بکار، بسته به موضوع کارشان یک زیر رنگ یا ته رنگ روی بوم زده و بعد از خشک شدن آن، عمل نقاشی و رنگ گذاری روی بوم را شروع مینمایند.

آموزش استفاده از زیر رنگ در نقاشی

بوم زیر رنگ خورده

در این روش ممکن است تمام زیر رنگ با رنگهای بعدی پوشیده شود و یا ممکن است نقاش در بعضی قسمتهای تابلو رنگ زیرین را کاملا نپوشاند و بسته به مورد، بعضی جاها آن را نگه دارد و از آن استفاده کند. برای مثال نقاشی که میخواهد یک منظره پاییزی بکشد، میتواند از یک زیر رنگ گرم و با رنگمایه اُکر-نارنجی ملایم استفاده کند و در نقاشی خود برای قسمتهایی که به برگهای پاییزی اختصاص دارد از این زیر رنگ بهره برده و در بعضی جاها آن را نگه دارد.
کلا رنگ، روی بومی که زیر رنگ داشته باشد بهتر مینشیند و کمتر لیز میخورد.
گرچه روی بوم سفید و زیر رنگ نخورده، رنگ گذاشتن ممکن است باعث لیز خوردن قلم مو و رنگ شود، اما با این حال استفاده از زمینه سفید در بعضی از آثاری که نیاز به روشنی و درخشندگی های خاص دارد، باعث درخشش و شفافیت بیشتر رنگی در تابلو نقاشی میگردد.
برای زدن زیر رنگ، از رنگ روغن، آکریلیک و یا تمپرا میتوان استفاده کرد.

همچنین شاید مطالب زیر مورد پسندتان باشد:

آموزشگاه نقاشی ایکاروس مختص آموزش نقاشی به بزرگسالان میباشد و در زمینه آموزش نقاشی کودکان فعالیتی ندارد          مؤکداً از مراجعه حضوری به آموزشگاه از ساعت ۱۶ به بعد خودداری نمایید          آموزشگاه سه شنبه ها تعطیل است