آموزش نقاشی با پاستل

آموزش نقاشی با پاستل را در این بخش مختصرا توضیح میدهیم.
دو روش عمده برای کار با پاستل وجود دارد. روش خشک و روش خیس. در روش خشک که رایجتر است تنهای رنگی با پهنای پاستل بروی زمینه زده میشود. رنگهای پاستل را نمیتوان بصورت لایه لایه خیلی روی یکدیگر زد. چون کدر و مات میشوند. همچنین رنگها روی زمینه خیلی خوب با یکدیگر مخلوط نمیشوند. در کار با پاستل هرچه تعداد و تنوع رنگهای مورد استفاده تان بیشتر باشد بهتر است. میتوان با انگشت یا محو کن قسمتهایی از نقاشی را که نیاز دارد، محو و نرم نمود. زمینه های پرزدار و زبر برای کار با پاستل مناسبترند و رنگهای پاستل که مات و ظریف میباشند روی این سطوح بهتر قرار گرفته و مینشینند.

آموزش نقاشی با پاستل

نقاشی با پاستل

پاستل در کشیدن اتودها و اسکیسها آزادی خاصی به دست نقاش میدهد. رنگهای پاستلی روی زمینه سفید درخشندگی بهتری دارند. سطح کاغذ پاستل هرچه زبرتر و پرزدارتر باشد بهتر است. از کتان ریزبافت نیز که بخوبی بروی مقوای کلفت یا تخته سه لایی چسبانده شده باشد، میتوان بعنوان زمینه استفاده کرد. برای اینکه ذرات پاستل بهتر روی زمینه بند شوند زمینه را با محلول رقیق چسب کازئین که در آن سنگهای کوبیده مخلوط کرده باشند میپوشانند. برای اینکه رنگهای پاستل روی کاغذ یا زمینه یا پارچه برجسته تر شوند، به چسب پودر رنگی روشن و معمولا خاکستری میزنند. زمینه را پس از خشک شدن باید با سمباده مالید تا زبری زیاده آن گرفته شود.
در روش خیس به پاستل آب میزنند و رنگ را با قلم مو روی کاغذ میمالند. کار با این روش برای مبتدیها دشوار است. باید دقت داشت که رنگها در اثر خیس شدن تیره تر میشوند.
پاستل را به همراه آبرنگ و گواش و سایر رنگهای چسبی میتوان بکار برد. گاهی زمینه رنگی را با رنگهای فوق میزنند و بعد برای تغییر تن رنگی قشر نازکی از پاستل بروی آن میمالند.

همچنین شاید مطالب زیر مورد پسندتان باشد:

آموزشگاه نقاشی ایکاروس مختص آموزش نقاشی به بزرگسالان میباشد و در زمینه آموزش نقاشی کودکان فعالیتی ندارد          مؤکداً از مراجعه حضوری به آموزشگاه از ساعت ۱۶ به بعد خودداری نمایید          آموزشگاه سه شنبه ها تعطیل است