آموزش محافظت و نگهداری از تابلوی نقاشی

آموزش نگهداری از تابلوی نقاشی شده را در اینجا توضیح میدهیم.
برای محافظت تابلوی نقاشی در برابر تغییرات دما و رطوبت و گرد و خاک، از ورنی مخصوص رنگ روغن استفاده میکنیم. ورنی یک لایه محافظ روی سطح تابلو قرار میدهد که تابلو را تا حدودی از تغییرات محیط مصون نگه میدارد.
ورنی، دو نوع مات و براق دارد. استفاده از ورنی براق در تابلوهایی که انعکاس نور در آنها یک دست نیست، تا حدودی باعث یکپارچگی و یکدستی تاثیرات نوری در تابلو میشود.

انواع ورنی تابلوی نقاشی

انواع ورنی تابلوی نقاشی

ورنی هم بصورت مایع وجود دارد و هم بصورت اسپری. برای استفاده از ورنی اسپری، بعد از اینکه تابلو کاملا خشک شد، اسپری را به فاصله تقریبا سی یا سی و پنج سانتیمتری تابلو که قبلا آن را روی یک سطح افقی قرار داده ایم، گرفته و از بالا تا پایین تابلو را اسپری میکنیم.
ورنی مایع را با قلم مو باید روی تابلو زد. بنا به روایتی، شش ماه از زمان اتمام تابلو باید گذشته باشد تا رنگها کاملا خشک شده و بتوان ورنی مایع را با قلم مو روی تابلو زد. یک دست زدن ورنی مایع با قلم مو، مخصوصا وقتی تابلو ابعاد بزرگی داشته باشد کار چندان راحت و آسانی نیست.
تابلو را قبل از ورنی زدن باید از گرد و غبار پاک نمود.

● استفاده از ورنیهای ایرانی به هیچ وجه توصیه نمیشود.

نگهداری تابلو در محیطهای پر گرد و غبار و دود آلود موجب سیاه شدن رنگها میگردد.

همچنین شاید مطالب زیر مورد پسندتان باشد:

آموزشگاه نقاشی ایکاروس مختص آموزش نقاشی به بزرگسالان میباشد و در زمینه آموزش نقاشی کودکان فعالیتی ندارد          مؤکداً از مراجعه حضوری به آموزشگاه از ساعت ۱۶ به بعد خودداری نمایید          آموزشگاه سه شنبه ها تعطیل است